Facebook Twitter Instagram Youtube Pintrest
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Rogale Świętomarcińskie

Ilość porcji: 25 sztuk
Czas przygotowania: 2 h
Całkowity czas: 5 h ze schładzaniem ciasta
Poziom trudności: Średni

Dorota

Już dawno nie byłam tak zachwycona przepisem, jak właśnie na Rogale Świętomarcińskie. Przepis pochodzi z bloga ArtKulinaria, którego autorka – Renata – otrzymała recepturę od cukiernika z poznańskiej cukierni, w której wypieka się certyfikowane przez UE rogale. To odpowiednio zmniejszona oryginalna receptura z tamtejszej cukierni. Miałam okazję jeść Rogale Świętomarcińskie właśnie w Poznaniu, dlatego chciałam, aby smakowały równie pysznie. Po przeczytaniu receptury możecie stwierdzić, że za dużo pracy, ale tym razem Was błagam, spróbujcie! Chociaż sama ograniczam spożywanie słodyczy, tego rogala zjadłam całego bez wyrzutów sumienia, są REWELACYJNE.

Tradycyjnie rogale są przygotowywane w Poznaniu z okazji dnia św. Marcina – 11 listopada. Ich kształt to podkowa/półksiężyc. Oblane są lukrem i posypane orzechami. Jeden rogal waży około 200 -250 gramów, składa się z 81 warstw ciasta półfrancuskiego, nadzieniem z białego maku oraz bakalii.
Sam proces przygotowania jest pracochłonny. Należy m.in. ugotować biały mak, zmielić trzykrotnie na maszynce, wymieszać z bakaliami, przygotować ciasto półfrancuskie, które należy wałkować trzykrotnie w odstępach 30 minutowych.  Brzmi strasznie? Nic podobnego! Jeśli będziecie trzymać się ściśle poniższego przepisu, gwarantuję Wam sukces na talerzu – pyszne rogale!  Jeśli macie dodatkowe pytania piszcie w komentarzach lub w formularzu kontaktowym. To jak, podejmujecie “świętomarcińskie” wyzwanie?

CO KUPIĆ?

Ciasto półfrancuskie:

  • 400 ml mleka
  • 1 kg przesianej mąki pszennej
  • 120 g cukru
  • 120 g masła (roztopionego)
  • 2 jajka
  • 1 żółtko
  • 4 g soli
  • 20 g świeżych drożdży
  • 300 g masła (z zamrażarki)

Masa z białego maku:

  • 500 g białego maku
  • 300 g okruchów biszkoptowych (najlepiej z domowego biszkoptu)
  • 250 g cukru
  • 85 g masła
  • 85 g rodzynek
  • 85 g orzechów włoskich
  • 2 łyżki domowej skórki pomarańczowej
  • 250 g jajek (ok. 5 sztuk)
  • kilka kropel ekstraktu migdałowego

Lukier:

  • 200 g cukru pudru
  • kilka łyżek gorącej wody
  • ok. 100 g obranych ze skórki, blanszowanych, posiekanych drobno migdałów (najlepiej podprażonych na suchej patelni)

JAK PRZYGOTOWAĆ

Nadzienie (przygotuj dzień wcześniej):
Mak opłucz, przełóż do garnka i zalej wrzącą wodą. Gotuj na bardzo małym ogniu ok. 30 minut. Po ugotowaniu dokładnie odsącz na sicie. Zmiel trzykrotnie przy pomocy maszynki do mielenia mięsa, używając sitka o najmniejszych oczkach.
Orzechy włoskie podpraż na suchej patelni i zmiel na mąkę.
W garnku roztop masło, dodaj cukier, posiekane rodzynki, orzechy i drobno pokrojoną smażoną skórkę pomarańczową. Podgrzewaj chwilę na małym ogniu, aby rodzynki nieco zmiękły.  Dodaj zmielony mak i smaż na małym ogniu ok. 5-10 minut. W trakcie smażenia często mieszaj, aby uniknąć przypalenia. Odstaw do wystudzenia. Dodaj okruchy biszkoptowe i zmiksuj. Dodawaj po jednym jajku, cały czas ucierając mikserem. Dodaj następne jajko, kiedy poprzednie zostanie dokładnie wymieszane. Kontroluj gęstość masy. Jeśli jest za rzadka, nie dodawaj wszystkich jajek.

Ciasto drożdżowe:
300 g masła włóż do zamrażarki
Wszystkie składniki na ciasto drożdżowe wyjmij z lodówki dzień wcześniej, aby były w temperaturze pokojowej.

Przygotuj rozczyn z drożdży: w misce rozetrzyj drożdże z 2 łyżeczkami cukru, dodaj 3 łyżeczki mąki (odmierzonego z przygotowanego kilograma) oraz 100 ml ciepłego mleka. Wymieszaj, przykryj lnianą ściereczką i odstaw na 20 minut.

Mąkę wsyp do dużej miski, dodaj wyrośnięty rozczyn oraz ubite z cukrem jajka, mleko oraz sól. Wyrabiaj elastyczne ciasto (najlepiej w mikserze planetarnym z końcówką do ciasta drożdżowego). Pod koniec dodawaj stopniowo partiami stopione masło, każdą kolejną dopiero wówczas, kiedy pierwsza zostanie dobrze wchłonięta. Wyłóż na stolnicę i zagnieć. Ciasto powinno być elastyczne i nie kleić się do rąk. Przełóż ciasto do miski, przykryj ściereczką i odstaw do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na ok.  30 minut.

Zamrożone masło ścieramy na tarce i wkładamy do lodówki.

Po wyrośnięciu ciasto drożdżowe odgazuj (przebij pięścią), zagnieć i rozwałkuj na  stopnicy na kształt prostokąta. Zimne masło wyłóż na 2/3 szerokości prostokąta. 1/3 ma pozostać pusta. Ciasto złóż do środka na 3, zaczynając od strony nie przykrytej masłem, następnie składaj do środka część wyłożoną masłem. W ten sposób otrzymasz 3 warstwy ciasta i 2 warstwy masła. Dociśnij palcami i wałkuj na kształt prostokąta. Złóż ponownie w ten sam sposób, jak poprzednio i włóż do lodówki na 30 minut. Czynność wałkowania oraz składania powtórz jeszcze 2 razy, za każdym razem schładzając w lodówce przez pół godziny. W ten sposób uzyskasz 81 warstw ciasta.

Gotowe ciasto drożdżowe rozwałkuj na długi prostokąt o grubości 0,5 cm i wycinaj z niego naprzemiennie trójkąty. Na każdy trójkąt nałóż nadzienie – najlepiej przy pomocy rękawa cukierniczego – dwa rozgałęzione u postawy  trójkąta paski. Podstawy trójkąt zawijamy na ok 3 cm, nacinamy na środku, rozkładami w ten sposób powstałe nóżki i kręcimy, czyli zawijamy rogala. Po zawinięciu poukładaj rogale na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i odstaw na 30 minut do wyrośnięcia.

Piekarnik nagrzej do temperatury 180 stopni (termoobieg). Wyrośnięte rogale piecz ok. 20 minut – do zrumienienia. Świeżo upieczone rogale smaruj lukrem i posyp obranymi ze skórki, posiekanymi migdałami. Smacznego!

Zachęcam do obejrzenia tego FILMIKU, na którym zobaczycie, jak kręcić rogale.


rogaleswietomarcinskie



Udostępnij:
Drukuj:

NAPISZ KOMENTARZ

 

6 thoughts on “Rogale Świętomarcińskie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POLECANE PRZEPISY

Newsletter

Otrzymuj nasze przepisy na maila!

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I OTRZYMAJ FRAGMENT EBOOKA ZA DARMO MONOPORCJE 2!

Dodaj swój adres e-mail, a w zamian co tydzień otrzymasz informację o nowych, opublikowanych przepisach.
Obiecujemy, że będzie smacznie!

Pamiętaj o potwierdzeniu subskrypcji po zapisaniu się do newslettera – to bardzo ważne! Koniecznie sprawdź SPAM!

O NAS

Justyna Pszczółka i Dorota Pszczółka – Habdas – siostry z góralskim rodowodem. Pasję do pieczenia wyssały z mlekiem matki. To jej zawdzięczają swoje pierwsze wypieki. Dziś, pochodzące z Beskidu Żywieckiego “Pszczółki” dzielą się zdobytą wiedzą na warsztatach cukierniczych w całym kraju. Uczestniczki II edycji programu „Bake Off – Ale Ciacho” TVP2, autorki programu kulinarnego “Słodka Kuchnia Pszczółek” TVP3. Zawodowo zajmują się fotografią kulinarną.

#siostrypszczolki

Domowe wypieki Justyny i Doroty 2021 - 2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone | Regulamin | Utrzymywane z przez Spec od IT