Facebook Twitter Instagram Youtube Pintrest
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Półkule

jagodowo-limonkowe z pistacjami

Ilość porcji: ok. 6-7
Czas przygotowania: 1,5 h
Poziom trudności: Średni

Dorota

To jest petarda! Mam nadzieję, że również Wy będziecie się tak zachwycać po zrobieniu tego deseru. To jest taki rodzaj deseru dla sprytnych. W ostatni weekend drzwi do naszego mieszkania się nie zamykały. Codziennie goście, to również stół musiał być zastawiony. Lubię gości, więc nie wyobrażam sobie inaczej. Zawsze jednak biorę pod uwagę, że kilka dni przed imprezą mogę nie mieć czasu, może mi coś pilnego wpaść w grafik i wtedy z pomocą przychodzą półkule! Zrobiłam sobie je 2 tygodnie wcześniej, a w dniu imprezy rano oblałam glazurą. Do wieczora były rozmrożone, aksamitne, delikatne, a goście mega zadowoleni. Mówi się, że ciasta i desery mrożone są niedobre, ale w przypadku monodeserów tak musi być, aby można było wylać na nie glazurę. Także, coraz częściej stawiam na mrożonki, które są pyszne! Z przepisu wyjdzie Wam ok. 6-7 półkul. Ja miałam 6, bo resztę kremu podjadałam z garnka, był taki pyszny.

CO KUPIĆ?

Biszkopt migdałowy:

  • 70 g białek
  • 40 g żółtek
  • 45 g cukru kryształu
  • 10 g mąki pszennej
  • 60 g mielonych migdałów
  • 60 g cukru pudru

Krem czekoladowy z pistacjami:

  • 80 g mleka
  • 1 żółtko
  • 50 g posiekanej, białej czekolady
  • 40 g posiekanych, solonych pistacji
  • 2 g żelatyny
  • 10 g wody
  • 1 łyżeczka skórki otartej z limonki


Mus jagodowy:

  • 250 purée jagodowego (zblendowane jagody leśne)
  • 35 g śmietanki 36%
  • 60 g cukru
  • 30 g żółtka
  • 10 g skrobi kukurydzianej
  • całość masy żelatynowej*
  • 130 g śmietanki 36% (do ubicia)
  • 150 g mascarpone

*Masa żelatynowa:

  • 4 g żelatyny
  • 40 g wody


Lustrzana glazura:

  • 60 g wody
  • 120 g cukru kryształ
  • 80 g śmietany 36%
  • 120 g syropu glukozowego
  • 45 g masy żelatynowej**
  • 120 g białej czekolady
  • biały barwnik w proszku lub w żelu
  • fioletowy barwnik w proszku lub w żelu

**Masa żelatynowa:

  • 10 g żelatyny
  • 50g wody

JAK PRZYGOTOWAĆ

Biszkopt migdałowy:

Białka umieść w misie miksera, włącz najniższe obroty miksera i miksuj przez chwilę, zwiększając stopniowo do największej prędkości. Kiedy białka ubiją się na sztywno, dalej miksując, dodawaj po jednej łyżce cukru. Po dodaniu każdej porcji należy odczekać, aż cukier rozetrze się w masie i dopiero wtedy dodawaj kolejną część. Gotowa masa jest gęsta, lśniąca, a trzepaczka miksera pozostawia na niej wyraźny ślad. Zmniejsz obroty miksera, dodaj żółtka i wolno kilkoma obrotami miksera zmiksuj (nie do całkowitego połączenia).

Wymieszaj razem sypkie składniki: mąkę pszenną, mielone migdały oraz cukier puder. Do ubitej masy dodaj sypkie składniki na 3 razy i BARDZO delikatnie mieszaj szpatułką w jedną stronę.

Na standardowej blaszce z piekarnika wyłożonej papierem do pieczenia rozprowadź biszkopt, tak aby można było z niego wykroić min. 7 dysków biszkoptowych o średnicy 6,5 – 7 cm (w zależności jaką średnicę mają Twoje półkule silikonowe).
W trakcie pieczenia biszkopt opadnie i będzie płaski, dlatego ważne jest, aby rozsmarować ciasto niezbyt płasko. Piecz w 190 stopniach do złotego koloru w funkcji piekarnika “góra – dół” ok. 12-15 min. Od razu zdejmij papier z biszkoptu!


Krem czekoladowy z pistacjami:

Zalej żelatynę wodą i odstaw do napęcznienia. Mleko wlej do rondla o grubym dnie, dodaj skórkę otartą z limonki i podgrzewaj. W międzyczasie w osobnej misce rózgą kuchenną rozmieszaj żółtko. Gdy mleko osiągnie ok. 80 stopni wlej jego 1/3 do żółtek, stale mieszając. Następnie przelej żółtko z mlekiem do rondla z mlekiem, całość mieszaj drewnianą łyżką, aż krem lekko zgęstnieje. Nie gotuj, ma mieć max. 80 stopni. Doprowadź niemal do wrzenia prościej mówiąc. Gotowy krem na żółtkach odstaw z palnika i dodaj do niego napęczniałą żelatynę oraz czekoladę. Całość dobrze wymieszaj do całkowitego połączenia się składników. Przelej całość przez drobne sitko w celu pozbycia się skórki z limonki, która w trakcie podgrzewania oddała swój aromat. Odstaw krem do wystudzenia w temperaturze pokojowej. Do gęstniejącego kremu wsyp posiekane pistacje, wymieszaj i wylej go do silikonowych, małych półkul do monodeserów (KLIK) o średnicy ok. 3 cm. Przed wylaniem formę silikonową umieść na desce. Powinno Ci wyjść ok. 6-7 małych półkul. Formę włóż do zamrażarki do całkowitego zmrożenia! 


Mus jagodowy:

Żelatynę zalej wodą i odstaw do napęcznienia. Przygotuj budyń. Pure jagodowe umieść w garnku z grubym dnem, dodaj cukier i podgrzewaj mieszając co jakiś czas, aż puree się zagotuje. W osobnej miseczce wymieszaj śmietanę (35 g) z żółtkiem i skrobią, tak aby nie było grudek. Przelej do gotującego się puree i gotuj na małym ogniu mieszając, aż powstanie lejący budyń. Zdejmij z palnika i po ok. 1 min dodaj masę żelatynową mieszając do całkowitego rozpuszczenia. Przykryj folią spożywczą w kontakcie z powierzchnią budyniu i odstaw w temperaturze pokojowej do wystygnięcia. Nie wkładaj do lodówki, aby żelatyna nie zaczęła żelować! Gdy budyń wystygnie, zmiksuj z mascarpone. Do kremu dodaj ubitą śmietanę  (150 g, nie na sztywno) i wymieszaj delikatnie. Mus w trakcie montażu monodeseru powinien być lejący, nie sztywny jak krem. W takcie chłodzenia się ustabilizuje.

Montaż:
Do formy silikonowej w kształcie półkul (KLIK) wyciśnij rękawem cukierniczym połowę kremu jagodowego, umieść zmrożony krem czekoladowy, lekko wciskając w krem i przykryj pozostałym kremem. Wyrównaj powierzchnię nożem cukierniczym. Tak samo jak w przypadku galaretek najlepiej formę umieścić na desce i z deską wstaw do zmrożenia. Najlepiej na całą noc.

Glazura:

Zagotuj wodę, cukier oraz śmietanę. Zdejmij garnek z palnika i dodaj syrop glukozowy oraz masę  żelatynową. Miksem zalej czekoladę. Po 2 minutach wymieszaj z białym barwnikiem. Następnie dodaj filetowy barwnik, aby uzyskać delikatnie fioletowy kolor glazury.  Barwniki muszą dokładnie rozpuścić się w glazurze. W razie potrzeby zmiksuj glazurę ręcznym blenderem. Przelej glazurę przez drobne sitko do niewielkiego dzbanuszka i przykryj folią spożywczą w kontakcie z powierzchnią glazury (tak, aby folia spożywcza dotykała powierzchnię polewy, dzięki temu nie zrobi się kożuch), odstaw do wystygnięcia. Oblewaj glazurą podgrzaną do 30-32°C i pozbawioną pęcherzy powietrza. Jeśli nadal są pęcherze, ponownie przelej ją przez drobne sito. Glazurę, która się zlała z półkul możesz przelać do pudełka, zamknąć, zamrozić i wykorzystać do innych tego rodzaju deserów.

Półkule podawaj kiedy mus jagodowy i krem z pistacjami się odmrożą, umieszczając je na wykrojonym z biszkoptu krążku. Krążek możesz wykroić okrągłą foremką do wykrawania
(średnica ok. 7 cm) albo po prostu szklanką. Przed podaniem posyp białą czekoladą starta na tarce. Smacznego!

 

 



Udostępnij:
Drukuj:

NAPISZ KOMENTARZ

 

55 thoughts on “Półkule

      1. Czy syrop glukozowy można zamienić na glukozowo-fruktozowy ? Taki mam łatwo dostępny, ale jest bardziej lejący od glukozowego, który kiedyś kupowałam…

  1. Hej, próbowałam z osobna musi z gara i czekolady już po zamrożeniu.. I jest petarda 🙂 pistacje zastąpiłam migdałami. Proszę o informację kiedy najpóźniej można upiec biszkopt 🙂 wydawka w poniedziałek 🙂

      1. Dobrze, dziękuję, mam jeszcze jedno pytanie może trochę głupie, ale podczas robienia musu jagodowego ,można użyć mrożonych jagód? Można całe wrzucić do garnka zasypać cukrem i później zblendować? I czy trzeba przecierać przez sitko ?

  2. czy te deserki można wykonać np. w poniedziałek/wtorek i trzymać je w zamrażarce do piątku/ soboty?

    1. Można , ale muszą być w zamrażarce, żeby można je było później oblać glazurą 🙂

  3. hi .
    I would like to try your receipe. It looks amazing.
    My question is if I can use all purpose flour or cake( pastry) flour.
    What’s actually the purpose of the protein?
    thank you.

  4. Witam, czy ten deser można przygotować dzień predzej? chodzi mi juz o glazure.. , w lodowce nic sie nie stanie?

      1. A wtedy można je pokryć odrazu po wyjęciu z zamrażarki czy po jakims czasie?
        Zamsz będzie się „trzymał”? 🙂

  5. Dzień dobry
    Przepiękne wypieki . Nie mogę się napatrzeć na zdjęcia i na pewno są pyszne 🙂
    Czym można w tym przepisie zastąpić jagody?Czy wiśnie z syropu zblendowane pasowałyby? Czy może mango?Nie chciałabym zastosować malin, bo już mam na imprezę tartaletki malinowe. I mam jeszcze jedno pytanie, czy myśli Pani, że foremki odpowiednio 3,8 i 2cm też nadałyby się na takie monoporcje, czy raczej sa za małe?.
    Pozdrawiam Kasia Lubocka

      1. Bardzo dziękuję. Zrobiłam w foremkach 6,5cm z pure truskawkowym. Okazało się bardzo dobrym połączeniem. Pozdrawiam

    1. Jak duze polkule sa? Gdzie kupić takie formy odpowiedniej wielkości?
      Czy mozna te desery przygotować dzien wcześniej i podać następnego dnia. W lodowce nic om nie będzie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Newsletter

Otrzymuj nasze przepisy na maila!

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I OTRZYMAJ FRAGMENT EBOOKA ZA DARMO MONOPORCJE 2!

Dodaj swój adres e-mail, a w zamian co tydzień otrzymasz informację o nowych, opublikowanych przepisach.
Obiecujemy, że będzie smacznie!

Pamiętaj o potwierdzeniu subskrypcji po zapisaniu się do newslettera – to bardzo ważne! Koniecznie sprawdź SPAM!

O NAS

Justyna Pszczółka i Dorota Pszczółka – Habdas – siostry z góralskim rodowodem. Pasję do pieczenia wyssały z mlekiem matki. To jej zawdzięczają swoje pierwsze wypieki. Dziś, pochodzące z Beskidu Żywieckiego “Pszczółki” dzielą się zdobytą wiedzą na warsztatach cukierniczych w całym kraju. Uczestniczki II edycji programu „Bake Off – Ale Ciacho” TVP2, autorki programu kulinarnego “Słodka Kuchnia Pszczółek” TVP3. Zawodowo zajmują się fotografią kulinarną.

#siostrypszczolki

Domowe wypieki Justyny i Doroty 2021 - 2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone | Regulamin | Utrzymywane z przez Spec od IT