Facebook Twitter Instagram Youtube Pintrest
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Karpatka z kruszonką

kremem chałwowym i śliwkami

Czas przygotowania: ok. 2,5 h
Poziom trudności: Łatwy

Dorota

Ten przepis to moja druga modyfikacja klasycznej karpatki. Pierwszą była SUDETKA, na którą przepis znajdziesz TUTAJ.

Karpatka z kruszonką to typowa, jesienna wersja. Klasyczne blaty z kruszonką kakaowo – cynamonową przełożyłam powidłami i kremem chałwowym z gotowaną kaszą manną. Ta wersja jest równie fantastyczna jak Sudetka! Uwielbiam nadawać „drugie życie” klasycznym przepisom. Dlaczego? Bo w sieci tradycyjnych przepisów jest wiele, a ja chciałabym pokazać Wam coś innego, nieszablonowego i ufam, że i tym razem chętnie skorzystacie z tej propozycji. Kremu w cieście jest sporo, ale lubię kiedy karpatka jest treściwa, wysoka a nie płaska. Najlepiej smakuje wcześniej wyjęta z lodówki. Dzięki temu krem ma idealną konsystencję – kremową i delikatną. Dajcie znać, jaką wersję ciasta chcielibyście abym zmodyfikowała!

CO KUPIĆ?

Ciasto:

  • 125 g masła
  • 250 ml mleka 3,2 % tł.
  • szczypta soli
  • 170 g mąki pszennej typ 450
  • 5 jajek średnich jajek
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia

Kruszonka:

  • 170 g mąki pszennej typ 450
  • 10 g kakao (2 płaskie łyżeczki)
  • 4 g cynamonu (płaska łyżeczka)
  • 180 g cukru brązowego cukru
  • 145 g masła (delikatnie miękkiego)

Krem:

  • 360 g miękkiego masła
  • 170 g kaszy manny
  • 1 litr mleka 3,2% tł.
  • 150 g cukru
  • 250 g chałwy waniliowej

Dodatkowo:

  • 1 słoiczek powideł węgierkowych ok. 250 g

JAK PRZYGOTOWAĆ

Ciasto:

Piekarnik nagrzej do 200 stopni C (góra i dół bez termoobiegu). Mleko, sól umieść w garnuszku z grubym dnem i podgrzewaj na małej mocy palnika, aż masło się stopi. Doprowadź płyn do wrzenia. Odmierz odpowiednią ilość mąki, proszku do pieczenia i przesiej. Przesyp suche składniki do garnuszka z płynnymi składnikami i mieszaj energicznie drewnianą łyżką.  Podgrzewaj na średniej mocy palnika mieszając, aż masa będzie gładka o konsystencji pasty ok. 2 minuty. Finalnie ciasto powinno odchodzić od ścianek rondla. Przełóż do misy miksera i odstaw do wystudzenia na ok. 5.

Włącz mikser i krótko zmiksuj. Dodawaj stopniowo jajka miksując dokładnie pomiędzy kolejnymi partiami. Miksuj do połączenia, aż masa będzie gładka i jednolita. Finalnie ciasto powinno delikatnie opadać z łopatek miksera, ale nie może być również za rzadkie. Ciasto podziel na dwie części. Warto wykorzystać do tego wagę kuchenną.

Prostokątną formę o wymiarach 25 x 35 cm posmaruj w kilku punktach masłem i wyłóż papierem do pieczenia. Dzięki temu papier przyklei się do blaszki. Pierwszą część ciasta rozłóż na blaszce, rozprowadź równomiernie łyżką wyrównując . Co jakiś czas warto włożyć łyżkę do ciepłej wody, dzięki temu ciasto nie będzie się do niej kleiło. Na cieście parzonym umieść pierwszy blat zmrożonej kruszonki delikatnie dociśnij.  Włóż pierwszy blat do piekarnika, obniż temperaturę do 180 stopni C i piecz przez ok. 30 – 40 minut, na złoty kolor. W trakcie pieczenia nie otwieraj piekarnika. Po upieczeniu wyjmij ciasto z piekarnika, odczekaj kilka minut i przełóż placek z papierem na kratkę do wystudzenia. Powtórz pieczenie drugiego placka w ten sam sposób.

Kruszonka:

W misce umieść mąkę pszenną, cynamon, kakao, cukier trzcinowy i masło. Mieszaj płaskim mieszadłem miksera do połączenia. Kruszonkę podziel na połowę i każdą część rozwałkuj pomiędzy dwoma arkuszami papieru do pieczenia lub matami silikonowymi na grubość ok. 3 mm.  Wymiar rozwałkowanej kruszonki powinien być mniej więcej taki sam jak wymiar blaszki. W każdej chwili możesz odkleić papier/matę silikonową zabrać nieco ciasta i przekleić w miejsce, w celu wyrównania i uzyskania kształtu prostokąta. Przyłóż ponownie papier/matę i wyrównaj wałkiem. Rozwałkowane ciasto przełóż do zamrażarki (razem z matą silikonową/papierem do pieczenia). Tak samo postępuj z drugą częścią ciasta. Kruszonka powinna być zmrożona na „kamień” – twarda! Odklej wierzchnią warstwę papieru/maty silikonowej, przyłóż spód blaszki i wytnij prostokąt. Usuń pozostałe ciasto, odklej prostokąt z papieru i umieść zmrożony w blaszce z ciastem parzonym.


Krem: 

Mleko wlej do garnka, wsyp kaszę mannę, cukier i gotuj ok. 20 minut co jakiś czas mieszając by kasza się nie przypaliła. Pod koniec dodaj pokruszoną chałwę i wymieszaj dokładnie. Gotową kaszę mannę przełóż do miski i odstaw do całkowitego wystudzenia.

Masło o temperaturze pokojowej utrzyj na jasną, puszystą masę. Stopniowo dodawaj wystudzoną kaszę mannę cały czas miksując. Finalnie krem powinien być jasny i puszysty.

Składanie ciasta: 

Na pierwszym blacie karpatkowym rozsmaruj równomiernie krem, wyłóż delikatnie warstwę powideł i przykryj drugim blatem lekko dociskając. Wstaw do lodówki by krem nieco stężał. Gotowe!



Udostępnij:
Drukuj:

NAPISZ KOMENTARZ

 

2 thoughts on “Karpatka z kruszonką

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Newsletter

Otrzymuj nasze przepisy na maila!

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I OTRZYMAJ FRAGMENT EBOOKA ZA DARMO MONOPORCJE 2!

Dodaj swój adres e-mail, a w zamian co tydzień otrzymasz informację o nowych, opublikowanych przepisach.
Obiecujemy, że będzie smacznie!

Pamiętaj o potwierdzeniu subskrypcji po zapisaniu się do newslettera – to bardzo ważne! Koniecznie sprawdź SPAM!

O NAS

Justyna Pszczółka i Dorota Pszczółka – Habdas – siostry z góralskim rodowodem. Pasję do pieczenia wyssały z mlekiem matki. To jej zawdzięczają swoje pierwsze wypieki. Dziś, pochodzące z Beskidu Żywieckiego “Pszczółki” dzielą się zdobytą wiedzą na warsztatach cukierniczych w całym kraju. Uczestniczki II edycji programu „Bake Off – Ale Ciacho” TVP2, autorki programu kulinarnego “Słodka Kuchnia Pszczółek” TVP3. Zawodowo zajmują się fotografią kulinarną.

#siostrypszczolki

Domowe wypieki Justyny i Doroty 2021 - 2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone | Regulamin | Utrzymywane z przez Spec od IT