Czas przygotowania: 15 min.
Całkowity czas:
Poziom trudności: Łatwy
Nie od dziś wiadomo, że świeży ananas i żelatyna niezbyt dobrze się łączą. Ananas zawiera enzymy, które rozkładają cząsteczki białek. Białkiem jest właśnie żelatyna, która po rozpuszczeniu tworzy żel. Czy w takim razie jest możliwe przygotowanie domowej galaretki z ananasa?
Sposobów na obejście tego problemu jest kilka. Najprostszy to zastąpienie świeżego ananasa tym z puszki i żelowanie go żelatyną. Z racji tego, że jestem zwolenniczką świeżych owoców wolę poniższe sposoby.
Drugim sposobem jest użycie zagęszczacza jakim jest agar czyli substancja pozyskiwana z alg morskich. Agar w przeciwieństwie do żelatyny jest cukrem (węglowodanem złożonym), a nie białkiem, więc enzymy z ananasa nie rozkładają go, tym samym umożliwiają żelowanie galaretki. O tym jak stosować agar oraz żelatynę, możecie przeczytać TUTAJ.
Obranego i pokrojonego w kostkę ananasa gotuj z wodą i z cukrem na średniej mocy palnika ok. 10 minut. Ananas powinien być miękki. Całość zblenduj i przecedź przez drobne sito, przelej puree ananasowe ponownie do garnka, dodaj agar. Całość dobrze wymieszaj i gotuj 3-5 minut. Gotową mieszaninę przelej do pucharków do zgęstnienia.
Ciekawostka typu fakt
“Bromelaina to enzym zawarty w ananasie. Jest silnym środkiem przeciwzapalnym, który łagodzi bóle i opuchliznę oraz wspomaga gojenie tkanek. Jest to enzym rozkładający i ścinający białko, który naturalnie występuje w świeżych ananasach. Dostępny preparat w sklepach jest zazwyczaj pozyskiwany z łodygi ananasa i różni się od enzymu występującego w owocu. Preparaty zawierające bromelainę są wytwarzane głównie w Japonii oraz na Tajwanie i w Himalajach.
Dzięki swym właściwościom przeciwzapalnym skutecznie zmniejsza ból i opuchliznę, które powstają w wyniku urazów stawów i uszkodzeń mięśni oraz leczy rany, a także oparzenia. Podczas badań przeprowadzonych wśród 700 strażaków okazało się, że u tych którzy zażywali bromelainę, oparzenia goiły się nawet dwa razy szybciej niż u pozostałych uczestników eksperymentu.”
Źródło: Bromeliana
Justyna Pszczółka i Dorota Pszczółka – Habdas – siostry z góralskim rodowodem. Pasję do pieczenia wyssały z mlekiem matki. To jej zawdzięczają swoje pierwsze wypieki. Dziś, pochodzące z Beskidu Żywieckiego “Pszczółki” dzielą się zdobytą wiedzą na warsztatach cukierniczych w całym kraju. Uczestniczki II edycji programu „Bake Off – Ale Ciacho” TVP2, autorki programu kulinarnego “Słodka Kuchnia Pszczółek” TVP3. Zawodowo zajmują się fotografią kulinarną.
Domowe wypieki Justyny i Doroty 2021 - 2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone | Regulamin | Utrzymywane z przez Spec od IT