Facebook Twitter Instagram Youtube Pintrest
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Galaretka z ananasa

nie tężeje? Sprawdź ten przepis!

Czas przygotowania: 15 min.
Całkowity czas:
Poziom trudności: Łatwy

Justyna

Nie od dziś wiadomo, że świeży ananas i żelatyna niezbyt dobrze się łączą. Ananas zawiera enzymy, które rozkładają cząsteczki białek. Białkiem jest właśnie żelatyna, która po rozpuszczeniu tworzy żel. Czy w takim razie jest możliwe przygotowanie domowej galaretki z ananasa?

Sposobów na obejście tego problemu jest kilka. Najprostszy to zastąpienie świeżego ananasa tym z puszki  i żelowanie go żelatyną. Z racji tego, że jestem zwolenniczką świeżych owoców wolę poniższe sposoby.
Drugim sposobem jest użycie zagęszczacza jakim jest agar czyli substancja pozyskiwana z alg morskich. Agar w przeciwieństwie do żelatyny jest cukrem (węglowodanem złożonym), a nie białkiem, więc enzymy z ananasa nie rozkładają go, tym samym umożliwiają żelowanie galaretki. O tym jak stosować agar oraz żelatynę, możecie przeczytać TUTAJ.

CO KUPIĆ?

  • 500 g świeżego ananasa obranego i pokrojonego w drobną kosteczkę
  • 500 g wody
  • 3 łyżki cukru
  • 2 płaskie łyżeczki agaru (zamiast agaru możecie użyć żelatyny, ale w tym wypadku nie dodajemy żelatyny do gotującego się płynu!!)

JAK PRZYGOTOWAĆ

Obranego i pokrojonego w kostkę ananasa gotuj z wodą i z cukrem na średniej mocy palnika ok. 10 minut. Ananas powinien być miękki. Całość zblenduj i przecedź przez drobne sito, przelej puree ananasowe ponownie do garnka, dodaj agar. Całość dobrze wymieszaj i gotuj 3-5 minut. Gotową mieszaninę przelej do pucharków do zgęstnienia.


Ciekawostka typu fakt

“Bromelaina to enzym zawarty w ananasie.  Jest silnym środkiem przeciwzapalnym, który łagodzi bóle i opuchliznę oraz wspomaga gojenie tkanek. Jest to enzym rozkładający i ścinający białko, który naturalnie występuje w świeżych ananasach. Dostępny preparat w sklepach jest zazwyczaj pozyskiwany z łodygi ananasa i różni się od enzymu występującego w owocu. Preparaty zawierające bromelainę są wytwarzane głównie w Japonii oraz na Tajwanie i w Himalajach.
Dzięki swym właściwościom przeciwzapalnym skutecznie zmniejsza ból i opuchliznę, które powstają w wyniku urazów stawów i uszkodzeń mięśni oraz leczy rany, a także oparzenia. Podczas badań przeprowadzonych wśród 700 strażaków okazało się, że u tych którzy zażywali bromelainę, oparzenia goiły się nawet dwa razy szybciej niż u pozostałych uczestników eksperymentu.”

 Źródło: Bromeliana



Udostępnij:
Drukuj:

NAPISZ KOMENTARZ

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POLECANE PRZEPISY

Newsletter

Otrzymuj nasze przepisy na maila!

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I OTRZYMAJ FRAGMENT EBOOKA ZA DARMO MONOPORCJE 2!

Dodaj swój adres e-mail, a w zamian co tydzień otrzymasz informację o nowych, opublikowanych przepisach.
Obiecujemy, że będzie smacznie!

Pamiętaj o potwierdzeniu subskrypcji po zapisaniu się do newslettera – to bardzo ważne! Koniecznie sprawdź SPAM!

O NAS

Justyna Pszczółka i Dorota Pszczółka – Habdas – siostry z góralskim rodowodem. Pasję do pieczenia wyssały z mlekiem matki. To jej zawdzięczają swoje pierwsze wypieki. Dziś, pochodzące z Beskidu Żywieckiego “Pszczółki” dzielą się zdobytą wiedzą na warsztatach cukierniczych w całym kraju. Uczestniczki II edycji programu „Bake Off – Ale Ciacho” TVP2, autorki programu kulinarnego “Słodka Kuchnia Pszczółek” TVP3. Zawodowo zajmują się fotografią kulinarną.

#siostrypszczolki

Domowe wypieki Justyny i Doroty 2021 - 2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone | Regulamin | Utrzymywane z przez Spec od IT