To jeden z podstawowych i najczęściej wykorzystywanych elementów przy dekorowaniu monoporcji. Prościej mówiąc to polewa, która po oblaniu zmrożonego deseru, sprawia efekt lustrzanego odbicia, stąd nazwa lustrzana polewa, glazura lub mirror glaze (ang.).
Przepisów na glazurę w sieci znajdziecie niezliczone ilości. Niektóre przygotowywane są z dodatkiem syropu glukozowego, niektóre na mleku skondensowanym, niektóre na czekoladzie, a niektóre na kakao. Poniżej znajdziesz przepisy na 2 rodzaje lustrzanej glazury:
Jaki sprzęt potrzebujesz?
Tak jak w przypadku zamszu potrzebujesz kilka niezbędnych sprzętów. Są to m.in.: waga kuchenna, termometr cukierniczy, garnek do przygotowania glazury, wysoki, plastikowy pojemnik/dzbanek do blendowania glazury, blender ręczny, drobne sitko, szpatułka silikonowa i kratka, na której umieścisz zmrożone desery.
Na co należy zwrócić uwagę przy przygotowyniu i wylewaniu glazury?
Glazura na mleku skondensowanym:
*zbyt duże ilości barwnika w proszku spowodują, że glazura będzie gęstsza. Tego ro- dzaju barwniki mają tendencję do absorbowania wody m.in. biel tytanowa.
Żelatynę zalej wodą (1) i odstaw do napęcznienia na ok. 15 minut. Do garnuszka wlej wodę (2), dodaj cukier i syrop glukozowy. Gotuj do uzyskania temperatury 103 st. C. Zdejmij garnek z palnika i dodaj mleko skondensowane, napęczniałą żelatynę, białą czekoladę i barwnik. Blednuj ok. 5 minut na niskich obrotach blendera. Przykryj glazurę folią spożywczą w kontakcie i wstaw do lodówki na 12h do krystalizacji. Oblewaj w tem- peraturze 26 st. C. – 28 st. C.
Lustrzana glazura na kakao:
*aby uzyskać czarny kolor glazury możesz wykorzystać czarne kakao, np. 50 g klasy- cznego kakao i 50 g czarnego.
Żelatynę zalej wodą (2) i odstaw do napęcznienia na ok. 15 minut. Do garnuszka wlej wodę (1), syrop glukozowy i wsyp cukier. Doprowadź do wrzenia. Zdejmij garnek z palnika. Dodaj śmietanę i przesiane przez sito kakao. Od razu dodaj napęczniałą żelatynę i dobrze wymieszaj. Blednuj ok. 8 minut na niskich obrotach blendera. Glazura powinna być gładka. Przykryj glazurę folią spożywczą w kontakcie i wstaw do lodówki na 12h do krystalizacji. Oblewaj w temperaturze 26 st. C. – 28 st. C.
19 stycznia 2021
Justyna Pszczółka i Dorota Pszczółka – Habdas – siostry z góralskim rodowodem. Pasję do pieczenia wyssały z mlekiem matki. To jej zawdzięczają swoje pierwsze wypieki. Dziś, pochodzące z Beskidu Żywieckiego “Pszczółki” dzielą się zdobytą wiedzą na warsztatach cukierniczych w całym kraju. Uczestniczki II edycji programu „Bake Off – Ale Ciacho” TVP2, autorki programu kulinarnego “Słodka Kuchnia Pszczółek” TVP3. Zawodowo zajmują się fotografią kulinarną.
Domowe wypieki Justyny i Doroty 2021 - 2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone | Regulamin | Utrzymywane z przez Spec od IT
Czy jedna porcja starczy na oblanie tortu o średnicy 25cm, wysokość zakładam, że wyjdzie 10-12cm?
Oraz co to oznacza „180 bloom”? Jest to jakaś specjalna żelatyna czy klasyczna, która mogę kupić w Lidlu/biedronce?
Oraz jaki rodzaj barwnika jest zalecany w proszku, żelu czy płynie?
Zalecam z 1.5 porcji a nawet z 2. 180 to moc żelatyny, sklepowa będzie ok. Ona ma ok. 170. Barwnik, który rozpuszcza się w tłuszczu.
A dlaczego przez glazurę przenika kolor monoporcji?
Jest wiele czynników np. zła temperatura, zła receptura, glazura za rzadka,
Czy monoporcja zachowa fason na słodkim stole, który będzie na dworze w upalny dzień?
Zależy jak długo, ale nie polecamy na upale. Generalnie monoporcje w cukierniach podawane są od razu z lodówki.
Witam.
Wczoraj robiłam monoporcje.
Dziś po wyjecie z lodówki zauważyłam, że polewa lustrzana mocno spłynęła z deseru.
Po wysłaniu wyglądała bardzo ładnie i pokrywała całą monoporcję. Dziś spod polewy widać kolor musu. Wylewałam na zamrozony deser. Jaka moze być przyczyna?
Widocznie temp. glazury była zbyt wysoka
Witam zrobiłam monoporcje , polałam lustrzana polewą następnie wsadziłam desery do lodówki , po kilku godzinach glazura była pomarszczona dlaczego? Czy coś źle zrobiłam?
A proszę powiedzieć co się stanie jeśli nie odstawię glazury na te 12 godzin tylko wyleję ją zaraz po zrobieniu i oczywiście schłodzeniu do odpowiedniej temperatury? Nie wyjdzie?
Wyjdzie, ale czekolada powinna mieć szansę na „pełną” krystalizację, a to wymaga czasu.
a syrop glukozowy jest konieczny? nie można zrobić glazury bez niego lub czymś zastąpić?
konieczny 🙂
Czy oblewamy tylko zmrożone desery (zaraz po wyjęciu z zamrażarki), czy też desery w temp. pokojowej?
Tak, tylko zmrożone.
jak długo i w jakich warunkach można później przechowywać taki rozmrożony tort? czy trzeba go znów umieścić w zamrażarce aż do podania?
Rozmraża się w lodówce, najlepiej dzień wcześniej wylać glazurę, włożyć do lodówki i na drugi dzień jest gotowy do podania. Przechowujemy też w lodówce.
W przepisie z syropem glukozoym jest 20 g żelatyny 180 bloom.
W sklepach trudno dostać.
Ile powinnam dać gram żelatyny uniwersalnej ze sklepu, np Lidla?
Możesz, bo te sklepowe mają 170 bloom, a to minimalna różnica.
Witam, na ile monoporcji wystarczy glazury za takich proporcji?
ok 12 – 13. Lecz zawsze Ci zostanie to co spłynie. Więc nigdy nie wymierzysz dokładnie co do ilości monoporcji. Glazury zawsze warto zrobić więcej i ładnie pokryć niż później się gimnastykować i dolewać po bokach.
Czy zwykłą żelatynę można zastąpić żelatyną w listkach bloom 200? Jakie wtedy będą proprcje ?
18,8 g żelatyny w proszku 200 bloom.
Co powoduje powstawanie kropelek wody na glazurze (rozmrażam tort w lodówce)?
Często zdarza się to, kiedy wykonując desery mrozimy je w zamrażarce, a nie schładzarkach szokowych. Na szkoleniu kiedyś mi to w ten sposób wyjaśniono. 😊
Co zrobić jeśli syrop glukozowy nie zgęstniał podczas przygotowania?
Nie rozumiem pytania. 🙂 Glazura ma zgęstnieć, nie syrop.
Witam. Ja jeszcze o tej żelatynie mam dwa pytania.
1) W przepisie jest 20 g zalać 120 g wody, a w innym miejscu na Pani blogu (o żelatynie) pisała Pani że zalewa pani wodą o pięciokrotnej masie w stosunku do żelatyny. Jak to z tą masą jest 🙂?
2) jedno z pytań dotyczyło ile dodać gram żelatyny w listkach 200 bloom, Pani wyliczyła że 28 g. Dlaczego, skoro im wyższy bloom tym większa moc żelowania?
Pozdrawiam
W większości przypadków stosuje się proporcję 1:5, raz na szkoleniu zdarzyło nam się, że polecano nam proporcję 1:6. Nie jest to zbytnia różnica, ale zmieniłam w przepisie na stosunek 1:5. 🙂