To pytanie dręczy wszystkich: zarówno początkujących jak i najbardziej doświadczonych kucharzy, którzy muszą zmagać się z nowym przepisem. Nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi. Najważniejsze, aby znać różnicę między obiema funkcjami. Dzięki temu łatwiej będzie Ci dokonać świadomego wyboru odpowiedniej funkcji.
W przepisach nie zawsze można znaleźć adnotację na ten temat. My w programie „SŁODKA KUCHNIA PSZCZÓŁEK” bardzo często informujemy o tym, bo przy niektórych przepisach ma to szalenie istotne znaczenie. Wyjaśnię więc, czym właściwie jest termoobieg w piekarniku, na czym polega różnica między pieczeniem z termoobiegiem a grzaniem statycznym (góra – dół) oraz kiedy korzystać z termoobiegu.
W standardowym trybie (góra – dół) ciepło w piekarniku wydzielane jest pionowo lub na boki. Z kolei termoobieg polega na równym rozprowadzeniu nagrzanego powietrza po komorze piekarnika za pomocą grzałki górnej, dolnej oraz wentylatora. Niektórzy twierdzą, że wypieki po wyjęciu z piekarnika z tym systemem ulegają wysuszeniu, a nawet spaleniu. Przyczyną tego stanu rzeczy są problemy z ustawieniem odpowiedniej temperatury i ustaleniem czasu trzymania wypieku w urządzeniu.
Bardzo ważną informacją i wartą zapamiętania jest, że między tymi dwoma funkcjami istnieje różnica około 20°C. Oznacza to, że 180°C w piekarniku statycznym odpowiada 160°C w piekarniku z termoobiegiem.
W każdej instrukcji obsługi urządzenia znajdziesz także orientacyjne dane (temperaturę i czas pieczenia) przypisane konkretnemu rodzajowi potraw.
Piekarnik z termoobiegiem zapewnia szybsze i bardziej jednorodne pieczenie, zachowując zapach i większą wilgotność (pod warunkiem, że odpowiednio dobierzemy czas pieczenia i temperaturę). Piekarnik statyczny natomiast, piecze wolniej i bardziej delikatne potrawy. Jest idealny do uzyskania dobrze upieczonych i suchych w środku potraw. Ja wykorzystuję tę funkcję do biszkoptów, babek oraz ciasta parzonego.
Ten typ pieczenia może być bardzo przydatny, gdy musimy przyrządzić więcej potraw jednocześnie, ponieważ ciepło rozkłada się równomiernie w każdym punkcie wewnątrz piekarnika. Dzięki temu można korzystać z obu półek, na przykład umieszczając dwie blaszki bułeczek drożdżowych i mamy gwarancję, że będą doskonale wypieczone i to w dość krótkim czasie.
Korzystanie z piekarnika statycznego jest odpowiednie dla wszystkich potraw, które wymagają łagodnego pieczenia i które powinny być suche wewnątrz oraz takich, które „rosną” np. babek, ciast kruchych i drożdżowych, biszkoptów oraz chleba, czyli wypieków, które wyrastają, o tyle termoobieg zalecany jest do mięs, ryb, warzyw.
Podsumowując, nie wystarczy posiadać umiejętności cukierniczych, trzeba znać swój sprzęt, jego funkcje i możliwości. Bo to również jeden w wielu elementów gwarantujących udany wypiek.
Na koniec nasza opinia. Jest ona wynikiem obserwacji i pieczenia w różnych piekarnikach w trakcie szkoleń. Dla nas najbezpieczniejszą opcją jest piec bez termoobiegu i tę funkcję rekomendujemy. Bardzo często z niej korzystamy, a termoobieg wykorzystujemy, kiedy pieczemy większą ilość w komorze piekarnika. Właściwą odpowiedź znajdziesz jednak, kiedy poznasz swój sprzęt i zaczniesz obserwować jak „zachowują” się wypieki przy obu tych funkcjach.
19 stycznia 2021
5 maja 2020
25 października 2019
Justyna Pszczółka i Dorota Pszczółka – Habdas – siostry z góralskim rodowodem. Pasję do pieczenia wyssały z mlekiem matki. To jej zawdzięczają swoje pierwsze wypieki. Dziś, pochodzące z Beskidu Żywieckiego “Pszczółki” dzielą się zdobytą wiedzą na warsztatach cukierniczych w całym kraju. Uczestniczki II edycji programu „Bake Off – Ale Ciacho” TVP2, autorki programu kulinarnego “Słodka Kuchnia Pszczółek” TVP3. Zawodowo zajmują się fotografią kulinarną.
Dzień dobry, chciałam zapytać czy miałyby Panie jakąś radę dotyczącą piekarnika , który ma funkcje grzania „góra”, „termoobieg” i obie te funkcje połączone. Dopiero niedawno zaczęłam przygodę z pieczeniem (głównie ciasteczka) i staram się rozpracować piekarnik, który mamy w mieszkaniu. Nie wiem co zrobić jeśli przepis wyraźnie mówi, żeby użyć funkcji „góra-dół” a ja tej funkcji w piekarniku nie posiadam. Czy powinnam znacznie wydłużyć czas pieczenia z funkcją „góra” lub umieścić brytfannę na niższej/wyższej półce? Z moich dotychczasowych obserwacji wynika, że „termoobieg” bardzo wysusza…Będę niezwykle zobowiązana za wszelkie sugestie.
niestety przy takich piekarnikach musimy wybrać funkcję funkcję łączoną, ale ja z reguły zaniżałabym temperaturę piekąc. Obie funkcje na raz spowodują, że temperatura wewnątrz piekarnika może być wyższa, niż faktycznie wskazuje wyświetlacz.
Chce upiec sernik wiedenski ale funkcja gora dol mi chyba nie dziala. Zawsze korzystam z termoobiegu. Jak wlaczam gora dol to po paru minutach smierdzi spalenizna i dymu pelno w srodku. Nie wiem czemu ale na poprzednim piekarniku bylo podobnie. Pomocy
Więc z piekarnikiem jest coś nie tak. Nie powinno się tak dziać.
Mi żadne ciasto nie wychodzi z funkcją góra-dół. Ciasto czekoladowe spróbuję upiec z funkcją termoobiegu. Jak mi i tym razem nie wyjdzie to się poddaję. Nie będę więcej próbować piec ciast.
Nie możliwe! 🙂 Dlaczego tak negatywnie podchodzi Pani do pieczenia? Od razu widać, że Pani w siebie nie wierzy! Odwagi! <3
Witam,
Bardzo ważną informacją i wartą zapamiętania jest, że między tymi dwoma funkcjami istnieje różnica około 20°C. Oznacza to, że 180°C w piekarniku statycznym odpowiada 160°C w piekarniku z termoobiegiem. Super ,a jaka jest różnica w czasie ?
pozdrawiam 🙂
Niestety nie ma czasu dobrego i uniwersalnego dla każdego piekarnika. W naszym piekarniku nie ma różnicy i pieczemy czasowo ciasto tak samo jak w funkcji góra-dół. :
Czy termoobieg przy pieczeniu mięsa w zamkniętym naczyniu ( szklane naczynie ze szklana pokrywka) ma sens?
Tak 🙂 dlaczego nie miałoby sensu? 🙂
Hello Kochane Pszczółki😀 Bardzo pomocne wskazówki, ciągle doskonalę się w sztuce wypieków, każda rada jest cenna. Dziękuję 🤗🤗🤗
Do usług! 🙂