Termoobieg czy funkcja statyczna („góra – dół”)? – Domowe wypieki Justyny i Doroty
Facebook Twitter Instagram Youtube Pintrest
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Termoobieg czy funkcja statyczna („góra – dół”)?


Bardzo często zdarza się, że mimo posiadania wielofunkcyjnego piekarnika, nie zdajemy sobie sprawy z jego możliwości. Jest to całkiem zrozumiałe, bo w pieczeniu najczęściej wykorzystywanymi funkcjami jest termoobieg bądź funkcja statyczna – „góra-dół”.

Dziś odpowiem Wam na pytanie zadawane nam na szkoleniach: Kiedy włączyć w piekarniku termoobieg, a kiedy ustawić go na klasyczne pieczenie – góra-dół?


To pytanie dręczy wszystkich: zarówno początkujących jak i najbardziej doświadczonych kucharzy, którzy muszą zmagać się z nowym przepisem. Nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi. Najważniejsze, aby znać różnicę między obiema funkcjami. Dzięki temu łatwiej będzie Ci dokonać świadomego wyboru odpowiedniej funkcji.W przepisach nie zawsze można znaleźć adnotację na ten temat. My w programie „SŁODKA KUCHNIA PSZCZÓŁEK” bardzo często informujemy o tym, bo przy niektórych przepisach ma to szalenie istotne znaczenie. Wyjaśnię więc, czym właściwie jest termoobieg w piekarniku, na czym polega różnica między pieczeniem z termoobiegiem a grzaniem statycznym (góra – dół) oraz kiedy korzystać z termoobiegu.

 

Grzanie statyczne a termoobieg w piekarniku

 

W standardowym trybie (góra – dół) ciepło w piekarniku wydzielane jest pionowo lub na boki. Z kolei termoobieg polega na równym rozprowadzeniu nagrzanego powietrza po komorze piekarnika za pomocą grzałki górnej, dolnej oraz wentylatora. Niektórzy twierdzą, że wypieki po wyjęciu z piekarnika z tym systemem ulegają wysuszeniu, a nawet spaleniu. Przyczyną tego stanu rzeczy są problemy z ustawieniem odpowiedniej temperatury i ustaleniem czasu trzymania wypieku w urządzeniu.

 

Bardzo ważną informacją i wartą zapamiętania jest, że między tymi dwoma funkcjami istnieje różnica około 20°C. Oznacza to, że 180°C w piekarniku statycznym odpowiada 160°C w piekarniku z termoobiegiem. 

 

W każdej instrukcji obsługi urządzenia znajdziesz także orientacyjne dane (temperaturę i czas pieczenia) przypisane konkretnemu rodzajowi potraw.

Piekarnik z termoobiegiem zapewnia szybsze i bardziej jednorodne pieczenie, zachowując zapach i większą wilgotność (pod warunkiem, że odpowiednio dobierzemy czas pieczenia i temperaturę). Piekarnik statyczny natomiast, piecze wolniej i bardziej delikatne potrawy. Jest idealny do uzyskania dobrze upieczonych i suchych w środku potraw. Ja wykorzystuję tę funkcję do biszkoptów, babek oraz ciasta parzonego.

 Kiedy należy korzystać z termoobiegu w piekarniku?

Ten typ pieczenia może być bardzo przydatny, gdy musimy przyrządzić więcej potraw jednocześnie, ponieważ ciepło rozkłada się równomiernie w każdym punkcie wewnątrz piekarnika. Dzięki temu można korzystać z obu półek, na przykład umieszczając dwie blaszki bułeczek drożdżowych i mamy gwarancję, że będą doskonale wypieczone i to w dość krótkim czasie.

 

Kiedy używać piekarnika statycznego?

Korzystanie z piekarnika statycznego jest odpowiednie dla wszystkich potraw, które wymagają łagodnego pieczenia i które powinny być suche wewnątrz oraz takich, które „rosną” np. babek, ciast kruchych i drożdżowych, biszkoptów oraz chleba, czyli wypieków, które wyrastają, o tyle termoobieg zalecany jest do mięs, ryb, warzyw.


Podsumowując, nie wystarczy posiadać umiejętności cukierniczych, trzeba znać swój sprzęt, jego funkcje i możliwości.  Bo to również jeden w wielu elementów gwarantujących udany wypiek.

Co polecamy? 

Na koniec nasza opinia. Jest ona wynikiem obserwacji i pieczenia w różnych piekarnikach w trakcie szkoleń. Dla nas najbezpieczniejszą opcją jest piec bez termoobiegu i tę funkcję rekomendujemy. Bardzo często z niej korzystamy, a termoobieg wykorzystujemy, kiedy pieczemy większą ilość w komorze piekarnika.  Właściwą odpowiedź znajdziesz jednak, kiedy poznasz swój sprzęt i zaczniesz obserwować jak „zachowują” się wypieki przy obu tych funkcjach.

 Udostępnij:
Drukuj:

NAPISZ KOMENTARZ

 

2 thoughts on “Termoobieg czy funkcja statyczna („góra – dół”)?

  1. Hello Kochane Pszczółki😀 Bardzo pomocne wskazówki, ciągle doskonalę się w sztuce wypieków, każda rada jest cenna. Dziękuję 🤗🤗🤗

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

POLECANE PORADY

Newsletter

Otrzymuj nasze przepisy na maila!

Dodaj swój adres e-mail, a w zamian co tydzień otrzymasz informację o nowych, opublikowanych przepisach.
Obiecujemy, że będzie smacznie!

Pamiętaj o potwierdzeniu subskrypcji po zapisaniu się do newslettera – to bardzo ważne!

O NAS

Justyna Pszczółka i Dorota Pszczółka – Habdas – siostry z góralskim rodowodem. Pasję do pieczenia wyssały z mlekiem matki. To jej zawdzięczają swoje pierwsze wypieki. Dziś, pochodzące z Beskidu Żywieckiego “Pszczółki” dzielą się zdobytą wiedzą na warsztatach cukierniczych w całym kraju. Uczestniczki II edycji programu „Bake Off – Ale Ciacho” TVP2, autorki programu kulinarnego “Słodka Kuchnia Pszczółek” TVP3. Zawodowo zajmują się fotografią kulinarną.

#siostrypszczolki

Domowe wypieki Justyny i Doroty 2020 Wszelkie Prawa Zastrzeżone |Regulamin | Projekt & Realizacja Strony internetowe Katowice