Facebook Twitter Instagram Youtube Pintrest
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Jak zrobić domowy syrop do glazury?



Justyna

 

Bardzo wielu z Was pyta nas czy przy przygotowywaniu monoporcji, musowych tortów konieczny jest zakup syropu glukozowego? Postanowiłam zgłębić temat i przygotowałam dla Was obszerny wpis!

Może zacznijmy od początku! Syrop glukozowy to mieszanina glukozy oraz wielocukrów niskocząsteczkowych. W roztworze tym glukoza stanowi 80 procent składu, zaś wielocukry 20 procent. Syrop w lustrzanej polewie ma swoje zadanie. Przede wszystkim uplastycznia i nadaje połysku. Z kolei przy pracy z karmelem, robieniem cukierków, lizaków – zapobiega krystalizacji cukru.

Zdecydowanie do glazury najlepszy jest syrop glukozowy. Znajdziecie go w internecie lub hurtowniach cukierniczych. Można przygotować taki syrop w wersji domowej.

 

Potrzebujesz:

W garnku wymieszaj wodę z cukrem. Po zagotowaniu mieszanki oraz po rozpuszczeniu wszystkich drobinek cukru, dodaj sok z cytryny oraz sodę oczyszczoną i gotuj wszystko razem na niewielkim ogniu (pod przykryciem) przez około 30-40 minut. Aż syrop zrobi się gęsty i będzie miał lekko złoty kolor. Kiedy syrop glukozowy ostygnie przelej go do słoiczka. Możesz wykorzystać do glazury.

 


Innym prostym sposobem zamienienia syropu glukozowego jest przygotowanie syropu inwertowanego. To wspaniała baza dla przygotowania lustrzanej glazury dla tortów musowych. Przygotowanie syropu inwertowanego polega na tym, że ​​przez ogrzewanie wodnego roztworu wody i cukru z kwaśnym składnikiem (w tym przypadku sok z cytryny) do pewnej temperatury następuje oddzielenie sacharozy od fruktozy i glukozy, czyli następuje tak zwana inwersja. Cukier w syropie inwertowanym się nie krystalizuje. Taki syrop ma właściwości wiązania wilgoci, co sprzyja dłuższemu przechowywaniu wyrobów.

 

Do przygotowania syropu inwertowanego potrzebujesz:

Cukier wymieszaj z wodą i zagotuj do całkowitego rozpuszczenia. Następnie  dodaj sok z cytryny. Gotuj (nie mieszamy!) na średniej mocy palnika aż syrop osiągnie temperaturę 117 stopni C. Jeśli na bokach garnka gromadzą się kryształy cukru zdejmij je delikatnie pędzlem. Syrop przy niewłaściwym postępowaniu niestety bardzo łatwo się krystalizuje, co grozi zepsuciem całej porcji.

Syrop nie powiniem bardzo zbrązowieć – zależy nam na jasnej barwie, dlatego zdejmij go z ognia jeśli zacznie zbytnio ciemnieć nawet jeśli nie osiągnie odpowiedniej temperatury. Po lekkim przestudzeniu delikatnie przelej go do słoika. Można go przechowywać do ok. 6 miesięcy.

 

 


 


Udostępnij:
Drukuj:

NAPISZ KOMENTARZ

 

17 thoughts on “Jak zrobić domowy syrop do glazury?

      1. Robiłam syrop glukozowy zgodnie ze wskazówkami, jednak złotobrązowy kolor otrzymałam po ok 15 min. Czy syrop będzie ok?

          1. Czy syrop inwertowany można stosować w takiej samej proporcji co syrop glukozowy?

          2. Czy taki syrop można użyć jako „lukier” na wypieki np drożdżowe ? Zależy mi na błyszczącej, lekko słodkiej poświacie na rogalikach.

      1. Wykonałam syrop glukozowy według przepisu i na drugi dzień skrystalizował. Czy mogę go mimo wszystko użyć do mirror glaze, czy coś poszło nie tak?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POLECANE PORADY

Newsletter

Otrzymuj nasze przepisy na maila!

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I OTRZYMAJ FRAGMENT EBOOKA ZA DARMO MONOPORCJE 2!

Dodaj swój adres e-mail, a w zamian co tydzień otrzymasz informację o nowych, opublikowanych przepisach.
Obiecujemy, że będzie smacznie!

Pamiętaj o potwierdzeniu subskrypcji po zapisaniu się do newslettera – to bardzo ważne! Koniecznie sprawdź SPAM!

O NAS

Justyna Pszczółka i Dorota Pszczółka – Habdas – siostry z góralskim rodowodem. Pasję do pieczenia wyssały z mlekiem matki. To jej zawdzięczają swoje pierwsze wypieki. Dziś, pochodzące z Beskidu Żywieckiego “Pszczółki” dzielą się zdobytą wiedzą na warsztatach cukierniczych w całym kraju. Uczestniczki II edycji programu „Bake Off – Ale Ciacho” TVP2, autorki programu kulinarnego “Słodka Kuchnia Pszczółek” TVP3. Zawodowo zajmują się fotografią kulinarną.

#siostrypszczolki

Domowe wypieki Justyny i Doroty 2021 - 2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone | Regulamin | Utrzymywane z przez Spec od IT