Ilość porcji: ok. 40
Czas przygotowania: 5h
Poziom trudności: Średni
Ostatni długi weekend był wyjątkowy – nasz dziadek skończył 90 lat. Nie było opcji, aby na jego urodziny w lokalu podano tort z cukierni. Pomimo, że nie miałyśmy wiele czasu na jego przygotowanie, argument, że tort jest dla dziadka wziął górę. Nawet gdybyśmy miały robić go w nocy! Zrobienie tortu zajęło nam prawie 6h razem ze schładzaniem i dekorowaniem.
Przygotowałyśmy 2 rodzaje kremów: czekoladowy oraz śmietankowy. Dodatkowo kwaskowatą fużelinę z truskawek i rabarbaru oraz ciasto z orzechami dla przełamania smaku. Nasza rodzina lubi klasyczne smaki i często wracamy do dawnych przepisów, dlatego w torcie nie mogłyśmy zbytnio “zaszaleć”. Jednak dekoracja już nie. Dzikie, żywe kwiaty, kontrastująca dekoracja z odcieniami fioletu i różu zwracały uwagę wszystkich gości. Taki był zamysł i udało się! Wszystkie talerzyki po torcie były puste – to znak, że wyszło idealnie!
Na średnicę 23 cm:
Biszkopt orzechowy:
Biszkopt:
Frużelina rabarbarowo-truskawkowa (na dwa torty):
Do nasączenia:
Na średnicę 29 cm:
Biszkopt orzechowy:
Biszkopt:
Krem śmietankowy (na dwa torty):
Krem czekoladowy (na dwa torty):
Krem maślany:
Dodatkowo:
Biszkopt
Białka oddziel od żółtek i ubij na sztywną pianę. Pod koniec ubijania stopniowo dodawaj cukier, cały czas ubijając. Do ubitej piany dodawaj po kolei żółtka, dalej miksując. W osobnym naczyniu wymieszaj mąkę pszenną z mąką ziemniaczaną. Składniki suche przesiej do misy z ubitymi jajkami i delikatnie wymieszaj. Tortownicę o średnicy 23 cm/29 cm wyłóż papierem do pieczenia. Boków formy niczym nie smaruj. Ciasto delikatnie przełóż do tortownicy, wyrównaj powierzchnię i wstaw do piekarnika nagrzanego do temperatury 175ºC. Piecz około 30 – 40 minut lub dłużej do tzw. „suchego patyczka”. Ciasto wyjmij z piekarnika i studź na kratce. Boki wystudzonego biszkoptu oddziel nożykiem od formy, odepnij obręcz tortownicy i zdejmij papier ze spodu ciasta. Przekrój każdy tort na 2 blaty.
Biszkopt orzechowy
Białka oddziel od żółtek, ubij na sztywną pianę. Pod koniec ubijania dodawaj partiami cukier, łyżka po łyżce, ubijając po każdym dodaniu. Dodawaj po kolei żółtka, nadal ubijając. Do masy jajecznej wsyp suche składniki. Delikatnie wmieszaj do ciasta, by składniki się połączyły. Tortownicę o średnicy 23 cm/ 29 cm wyłóż papierem do pieczenia (samo dno), nie smarować boków. Delikatnie przełóż ciasto. Piecz w temperaturze 160 – 170ºC przez około 35 – 40 minut lub do tzw. suchego patyczka. Studź na kratce.
Krem śmietankowy
Składniki na krem umieść w misie i ubij na gładką, gęstą masę. Pod koniec ubijania dodaj cukier puder.
Krem czekoladowy (*bazę do kremu przygotuj dzień wcześniej)
*Baza:
Czekoladę posiekaj na mniejsze kawałki. Śmietanę przelej do garnka i podgrzewaj, aż będzie gorąca (nie gotuj!). Zalej czekoladę śmietanką i odczekaj, aż temperatury się wyrównają. Wymieszaj do całkowitego rozpuszczenia się czekolady. Odstaw do przestudzenia w temperaturze pokojowej. Następnie schłodź, najlepiej całą noc, w lodówce. Masę czekoladową umieść misie miksera, dodaj mascarpone i ubij do uzyskania gładkiego, puszystego kremu.
Frużelina z truskawek i rabarbaru:
W garnuszku umieść truskawki oraz pokrojony na mniejsze kawałki rabarbar. Jeśli masz mrożone owoce nie rozmrażaj ich wcześniej. Dodaj cukier do owoców i wymieszaj. Postaw na palniku o średniej mocy i podgrzewaj do rozpuszczenia się cukru, nie doprowadzając do wrzenia (owoce puszczą sporo soku). Dodaj cytrynę, wodę z mąką, wymieszaj, zagotuj i zdejmij z palnika.
Żelatynę zalej minimalną ilością wody – tylko do przykrycia – odstaw na 10 minut do napęcznienia. Postaw na palniku i podgrzej, mieszając do całkowitego rozpuszczenia się żelatyny. Możesz również podgrzać ją w mikrofali. Nie doprowadzaj do wrzenia, gdyż żelatyna straci swe właściwości żelujące. Zdejmij z palnika.
Rozpuszczoną żelatynę powoli wmieszaj do owoców, uważając, by nie wytworzyły się grudki (można najpierw ją rozrobić z odrobiną soku z owoców, by nie była tak gęsta). Schłodź, aby sos owocowy zgęstniał. Frużelina przed przekładaniem do rękawa cukierniczego powinna mieć konsystencję żelu – kisielu.
Krem maślany na dwa torty:
Białka przelej do misy miksera, dodaj szczyptę soli oraz cukier. Umieść misę nad kąpielą wodną i cały czas podgrzewając mieszaj rózgą kuchenną, aż cukier całkowicie się rozpuści. Najlepiej sprawdź to rozcierając pomiędzy palcami białko z cukrem, nie powinno być wyczuwalnych ziarenek cukru. Jeśli misa z białkami i cukrem mocno się zagrzały odstaw na chwilę do lekkiego przestudzenia. Białka z cukrem ubij na sztywną bezę do momentu, aż misa będzie całkowicie zimna, ok. 10 min ubijania.
Końcówkę miksera zmień na mieszającą. Dodawaj stopniowo masło, cały czas miksując. Masa z czasem będzie coraz rzadsza i przypominać będzie zwarzoną masę. Dodawaj w dalszym ciągu masło i po pewnym czasie krem wyraźnie zgęstnieje.
Oba torty obłóż kremem, w małych miseczkach zabarw na 3 kolory pozostałą masę maślaną – jasny róż, ciemny róż, fiolet.
Montaż tortu:
Każdy tort składamy następująco:
– biszkopt nasączony wodą z cytryną
– krem śmietankowy
– biszkopt orzechowy nasączony wodą z cytryną
– krem czekoladowy i frużelina wyciskana na tort w formie okręgów (na przemian raz krem, raz frużelina, rozpoczynając przy brzegach od kremu)
– biszkopt nasączony wodą z cytryną
Na schłodzonych i obłożonych kremem maślanym tortach zrób ciapki/kleksy z 3 kolorów barwionego kremu maślanego (przy pomocy łyżeczki). Przejedź sprawnym ruchem packą cukierniczą. Stworzą się takie kolorowe “mazy” na torcie. Przed złożeniem, torty powinny być schłodzone.
Kwiatami udekoruj przed podaniem.
Justyna Pszczółka i Dorota Pszczółka – Habdas – siostry z góralskim rodowodem. Pasję do pieczenia wyssały z mlekiem matki. To jej zawdzięczają swoje pierwsze wypieki. Dziś, pochodzące z Beskidu Żywieckiego “Pszczółki” dzielą się zdobytą wiedzą na warsztatach cukierniczych w całym kraju. Uczestniczki II edycji programu „Bake Off – Ale Ciacho” TVP2, autorki programu kulinarnego “Słodka Kuchnia Pszczółek” TVP3. Zawodowo zajmują się fotografią kulinarną.
Domowe wypieki Justyny i Doroty 2021 - 2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone | Regulamin | Utrzymywane z przez Spec od IT
Cześć Dziiewczęta
Trafiłam przypadkowo na ten tort. wygląda cudownie.
Postanowiłam go zrobić na urodziny mojej cioci.
W tym roku kończy 80 lat.
Mam pytania w związku z tym tortem
Możecie mi powiedzieć jakiej firmy są barwniki, które używacie ?
wiem, że do kremów maślanych, ale jest ich trochę na rynku.
i jeszcze jak bym mogła prosić o radę, gdzie dostać te wsporniki do tortu.
Piekę od dawna, ale takich wsporników nigdy nie używałam.
nie mam doświadczenia.
Serdecznie dziękuję za pomoc
Mogą być barwniki z Colour Mill, wsporniki są dostępne w sklepach cukierniczych 🙂
Bardzo dziękuję za informację. Mam zamiar zrobić ten tort.
Pozdrawiam serdecznie
Tort jest cudny;-) podejmę wyzwanie i spróbuję taki zrobić mężowi na urodziny, czy na coś powinnam zwrócić szczególną uwagę robiąc pierwszy raz piętrowca? Mniejszy tort kładzie się bezpośrednio na większy?
Większy tort przed nałożeniem mniejszego powinien być dobrze schłodzony. Można wykorzystać wsporniki do tortu i pod mniejszym tortem również umieścić cienką podstawę pod tort. Dzięki temu przy krojeniu łatwiej zdjąć tort. Można też kroić od razu bez zdejmowania z większego tortu.