Facebook Twitter Instagram Youtube Pintrest
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Tort makowy

Ilość porcji: 16-20
Czas przygotowania: 3h
Poziom trudności: Średni

Justyna

“Kolejny makowy przepis świąteczny na naszym blogu. Tym razem lekki biszkopt makowy bez mąki, przełożony masą orzechową. To smak dzieciństwa mojej mamy, która bardzo ucieszyła się że upiekłam właśnie ten tort.  Ciasto jest bardzo dobre, jednak u mnie nie wywołało “fali zachwytu”, pozostaję nadal wielką fanką drożdżowej rolady makowej. A Wy jakie makowe słodkości lubicie najbardziej?”

CO KUPIĆ?

Cytuję za Domi:
Biszkopt makowy:

  • 310g maku (najlepiej mielonego)
  • 300 ml mleka
  • 300g cukru kryształu
  • 8 jaj (oddzielić żółtka od białek)
  • 3 łyżki kaszy manny
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 3 łyżeczki cukru z prawdziwą wanilią

Krem:

  • 170g cukru pudru
  • 250ml mleka
  • 100g mielonych orzechów włoskich
  • 200g masła

JAK PRZYGOTOWAĆ

Nastaw piekarnik na 180 stopni, tortownicę (22 cm śr.) wyłóż papierem do pieczenia, boki wysmaruj masłem. Mak zalej gorącym mlekiem, wymieszaj całość i odstaw do wystygnięcia (jeśli mak kupiony w sklepie jest nie mielony, należy go zmielić 2 razy przez maszynkę z drobnym sitkiem). Żółtka z cukrem ubij puszysta masę, dodawaj kolejno pozostałe składniki. Z białek i szczypty soli ubij sztywną, białą pianę. Na końcu do masy dodaj ubitą pianę z białek i delikatnie wymieszaj. Wlej ciasto na przygotowaną wcześniej tortownicę. Wstaw do nagrzanego piekarnika na 40-60 minut. Po upieczeniu biszkopt zostaw w lekko uchylonym piekarniku aż do całkowitego wystygnięcia.

Przygotowanie kremu – robimy to, kiedy piecze się biszkopt. Mleko z cukrem zagotuj „na nitkę” (ok. 40 minut na średnim ogniu, często mieszając, aż masa będzie lejąca, ale jednostajna), wsyp mielone orzechy i gotuj jeszcze 5 minut, co jakiś czas mieszając. Krem ostudź. Masło pokrój w kostkę, umieść w misce i ucieraj, do ucieranego masła dodawaj stopniowo masę mleczno-orzechową, zmiksuj całość na gładką masę i wstaw na 2 godziny do lodówki.

Kiedy biszkopt makowy ostygnie, wyjmij go delikatnie z tortownicy i podziel na trzy poziome, równej grubości, blaty i ułóż je obok siebie – spodni blat ułóż na paterze lub talerzu. Krem podziel na 3 części – jedną część wyłóż na pierwszy blat i równomiernie posmaruj, połóż środkowy blat i wyłożyć porcję kremu, połóż wierzchni blat i pozostałą porcję kremu rozsmaruj na wierzchu i bokach tortu, tort można dowolnie udekorować. Do czasu podania ciasto przechowuj w lodówce.”

 

Źródło: Tort Makowy



Udostępnij:
Drukuj:

NAPISZ KOMENTARZ

 

24 thoughts on “Tort makowy

  1. To moje ulubione popisowe ciasto. Proporcje są idealne, ew. minimalnie zmniejszam proporcje cukru . Zwiększam ilość wszystkich składników o 30% (na 400 g maku) i piekę w dużej blaszce prostokątnej. Kroję na 2 blaty. Jest to ciasto na specjalne okazje.

  2. Ile czasu wytrzyma sam upieczony biszkopt makowy ? Chce upiec na święta Bożego Narodzenia i nie wiem czy mogłabym upiec go na 4 dni przed wigilia…

  3. Mam pytanie, chciałbym wykorzystać te blaty w torcie urodzinowym. Plan jest taki: blat makowy, masa, blat biszkoptowy (klasyczny jasny biszkopt), masa maslana, beza, masa maslsna, jasny biszkopt, masa, blat kawowy. To oblozone masą maślaną. Moje pytanie brzmi: czy to się wszystko utrzyma ?. Będę wdzięczna za opinię. Pozdrawiam

  4. Tort jest przepyszny. Zdecydowanie mój faworyt świątecznych (i nie tylko) wypieków. Kremu używam do różnych tortów. Naprawdę ciasto godne polecenia

  5. Co do mielenia… Zwykły mak mielimy kilkukrotnie. Ten „zmielony” ze sklepu wystarczy zmielić raz.
    Tak, ma to wpływ na smak.
    Ten tort podaje się zimny w cieniutkich kawałkach (i bez orzechów).

      1. Witam, szukam przepisu na tort makowy, który będzie bardzo wilgotny. Czy ten taki jest? Ewentualnie zastanawiam się czy nie upiec jasnego biszkoptu, a ten posmarować masą makową (tylko taką bez bakalii, najwyżej trochę orzechów włoskich), a na to krem orzechowy z tego przepisu, znów biszkopt, masa makowa, krem i biszkopt. Mają Panie pomysł, jak ewentualnie zrobić taką masę, by była bez piany z białek, bo nie będzie pieczona? Czy może to bez sensu kombinowanie i ten biszkopt makowy z przepisu będzie wilgotny?

      2. Jak co roku o tej porze,wyciągam swoje kulinarne zapiski świąteczne 🙂.
        Na pierwszym miejscu jest tort makowy! WŁAŚNIE TEN i żaden inny.Wypróbowany już kilkakrotnie,sprawdzony.Obłędny w smaku,nic dodać ani ująć.PRZEPYSZNY.
        Brawo Pani Justyno🤗🤗🌟

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POLECANE PRZEPISY

Newsletter

Otrzymuj nasze przepisy na maila!

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I OTRZYMAJ FRAGMENT EBOOKA ZA DARMO MONOPORCJE 2!

Dodaj swój adres e-mail, a w zamian co tydzień otrzymasz informację o nowych, opublikowanych przepisach.
Obiecujemy, że będzie smacznie!

Pamiętaj o potwierdzeniu subskrypcji po zapisaniu się do newslettera – to bardzo ważne! Koniecznie sprawdź SPAM!

O NAS

Justyna Pszczółka i Dorota Pszczółka – Habdas – siostry z góralskim rodowodem. Pasję do pieczenia wyssały z mlekiem matki. To jej zawdzięczają swoje pierwsze wypieki. Dziś, pochodzące z Beskidu Żywieckiego “Pszczółki” dzielą się zdobytą wiedzą na warsztatach cukierniczych w całym kraju. Uczestniczki II edycji programu „Bake Off – Ale Ciacho” TVP2, autorki programu kulinarnego “Słodka Kuchnia Pszczółek” TVP3. Zawodowo zajmują się fotografią kulinarną.

#siostrypszczolki

Domowe wypieki Justyny i Doroty 2021 - 2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone | Regulamin | Utrzymywane z przez Spec od IT