Ilość porcji: ok. 16
Czas przygotowania: 1 h
Poziom trudności: Łatwy
Pomimo, że w naszym domu często pojawiają się nowości i różne, nieklasyczne połączenia smakowe w wypiekach to mój mąż pozostaje tradycjonalistą. Nie przepada za monoporcjami, tortami z glazurami i pracochłonnymi ciastami. Dla niego klasyka: galaretka, truskawki i bita śmietana jest połączeniem idealnym! Dlatego na urodziny zaserwowałam mu to, co lubi najbardziej – prosty torcik z galaretką. Rozumiem, go doskonale, bo sama zjadłam ogromny kawałek – obok takiego deseru człowiek nie potrafi przejść obojętnie. Oczywiście pieczony rabarbar to element, który musiałam dodać, aby uatrakcyjnić sobie pracę. Lubię komplikować sobie proces produkcji, polecam!
Biszkopt:
Pieczony rabarbar:
Bita śmietana:
Galaretka:
Nasączenie biszkoptu:
Do dekoracji:
Biszkopt migdałowy:
Białka oddziel od żółtek i ubij na sztywną pianę. Pod koniec ubijania stopniowo dodawaj cukier, cały czas ubijając. Do ubitej piany dodawaj po kolei żółtka, dalej miksując. W osobnym naczyniu wymieszaj mąkę pszenną z proszkiem do pieczenia migdałami. Składniki suche przesiej do misy z ubitymi jajkami i delikatnie wymieszaj. Tortownicę o średnicy 21 – 22 cm wyłóż papierem do pieczenia. Boków formy niczym nie smaruj. Ciasto delikatnie przełóż do tortownicy, wyrównaj powierzchnię i wstaw do piekarnika nagrzanego do temperatury 170ºC. Piecz około 20 – 25 minut lub dłużej do tzw. „suchego patyczka”. Biszkopt z tego przepisu nie wyrasta tak jak klasyczny, gdyż zawiera mało glutenu. Po upieczeniu nieco opadnie.
Ciasto wyjmij z piekarnika i studź na kratce. Boki wystudzonego biszkoptu oddziel nożykiem od formy, odepnij obręcz tortownicy i zdejmij papier ze spodu ciasta.
Pieczony rabarbar:
Odetnij końcówki rabarbaru, a łodygi pokrój na kawałki o długości około 2 – 3 cm. Włóż pokrojony rabarbar do naczynia żaroodpornego, posyp cukrem, wlej sok z cytryny i przemieszaj. Piecz w 190 stopniach przez około 20-25 minut – w trakcie przemieszaj z raz rabarbar, aby pokrył się sosem. Wyjmij z piekarnika i odstaw do wystudzenia.
Bita śmietana:
Żelatynę zalej wodą, wymieszaj i odstaw do napęcznienia. Następnie upłynnij ją na parze lub w kuchence mikrofalowej. Pamiętaj o tym, że nie możesz jej zagotować, gdyż straci swoje właściwości żelujące. Schłodzoną kremówkę ubij z cukrem do półpłynnej konsystencji. Dodaj 2 – 3 łyżki śmietanki i wymieszaj z upłynnioną żelatyną. Miksując cały czas śmietankę wlej żelatynę i miksuj do powstania gładkiego, gęstego kremu.
Galaretka:
2 truskawkowe galaretki rozpuść w 500 ml wrzącej wody. Przestudź i odłóż do lodówki do lekkiego zgęstnienia galaretki.
Składanie ciasta:
Biszkopt umieść na paterze, zapnij szczelnie tortownicę lub rant i nasącz herbatą. Na biszkopt wyłóż 2/3 pieczonego rabarbaru. Rozprowadź równomiernie krem tak, aby szczelnie dotykał krawędzi formy, aby po wlaniu galaretki nie przedostała się do biszkoptu. Na kremie poukładaj połówki umytych i odszypułkowanych truskawek oraz pozostały pieczony rabarbar. Tężejącą galaretkę wylej na owoce i krem. Wstaw do lodówki do stężenia.
Dekoracja:
Śmietankę obij razem z cukrem pudrem. Udekoruj wierzch ciasta bitą śmietaną, truskawkami i matchą.
Justyna Pszczółka i Dorota Pszczółka – Habdas – siostry z góralskim rodowodem. Pasję do pieczenia wyssały z mlekiem matki. To jej zawdzięczają swoje pierwsze wypieki. Dziś, pochodzące z Beskidu Żywieckiego “Pszczółki” dzielą się zdobytą wiedzą na warsztatach cukierniczych w całym kraju. Uczestniczki II edycji programu „Bake Off – Ale Ciacho” TVP2, autorki programu kulinarnego “Słodka Kuchnia Pszczółek” TVP3. Zawodowo zajmują się fotografią kulinarną.
Domowe wypieki Justyny i Doroty 2021 - 2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone | Regulamin | Utrzymywane z przez Spec od IT