Ilość porcji: 12
Czas przygotowania: 1,5h
Poziom trudności: Łatwy
“W ostatni weekend wybrałam się z moim Ł.:* na grzybobranie. To był prawdziwy wysyp! Nazbieraliśmy całą reklamówkę podgrzybków, które czyściłam i kroiłam całe wczorajsze popołudnie. Część przeznaczyłam do suszenia, część na zupę, a część na dzisiejszą tartę. Choć nie przepadam za grzybami nie mogłam się oprzeć by nie skosztować dzisiejszego wypieku. Nawet mój Ł.:*, który twierdzi, że grzybów nie jada, skonsumował aż dwa kawałki. Być może to zasługa boczku, który dałam do nadzienia…:) Polecam!”.
Ciasto kruche:
Nadzienie:
Ciasto kruche:
Mąkę, zmielone grzyby, sól i masło posiekaj na stolicy na drobny „piasek”. Dodaj żółtko i szybko zagnieć. Gotowe ciasto włóż do lodówki na ok. 45 minut. Ciasto rozwałkuj i wyłóż na dno formy na tartę (najlepiej z wyjmowanym dnem) o średnicy 23,5 cm wysmarowanej wcześniej masłem. Wyrównaj, po nakłuwaj widelcem. Na ciasto wyłóż papier do pieczenia, na papier wysyp kulki ceramiczne, które obciążą ciasto (może być fasola, ryż). Ciasto wstępnie piecz w temperaturze 180ºC przez 15 minut. Następnie usuń papier i piecz dalej 5-10 minut, do lekkiego zbrązowienia spodu.
Nadzienie:
Grzyby oczyść i pokrój w plastry. Na patelni roztop masło, dodaj posiekaną w kostkę cebulę i zeszklij na złoty kolor. Dodaj grzyby i zalej wodą – 2/3 szklanki (w razie potrzeby dolać więcej). Całość duś ok. 30 minut pod przykryciem, a koleje 15 minut bez pokrywy. Woda powinna całkowicie odparować, a grzyby powinny puścić tzw.”klej”. Po ostudzeniu dopraw solą i pieprzem. Boczek pokrój w drobną kostkę i podsmaż na patelni. Odstaw do wystygnięcia.
Jajka, białko, śmietanę, boczek i natkę pietruszki razem wymieszaj. Dopraw solą i pieprzem. Grzyby wyłóż na upieczony i ostudzony spód. Masę śmietanową wylej na warstwę grzybów. Tartę wstaw do piekarnika i piecz przez 30 – 35 minut, aż masa się zetnie. Lekko przestudź i dopiero wówczas pokrój. Smacznego!
Justyna Pszczółka i Dorota Pszczółka – Habdas – siostry z góralskim rodowodem. Pasję do pieczenia wyssały z mlekiem matki. To jej zawdzięczają swoje pierwsze wypieki. Dziś, pochodzące z Beskidu Żywieckiego “Pszczółki” dzielą się zdobytą wiedzą na warsztatach cukierniczych w całym kraju. Uczestniczki II edycji programu „Bake Off – Ale Ciacho” TVP2, autorki programu kulinarnego “Słodka Kuchnia Pszczółek” TVP3. Zawodowo zajmują się fotografią kulinarną.
Domowe wypieki Justyny i Doroty 2021 - 2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone | Regulamin | Utrzymywane z przez Spec od IT