Ilość porcji: 12
Czas przygotowania: 1 h 15 min
Poziom trudności: Łatwy
Korzystając z okazji, że w ogródku mam czarne porzeczki postanowiłam postawić na połączenie tych owoców z kruchym ciastem i bezową, kokosową pianką. Bardziej klasyka niż nowoczesność, ale równie pyszna! W sezonie letnim częściej mam ochotę na proste i domowe ciasta. Oczywiście do przepisu możecie wykorzystać inne owoce np. jagody leśne, śliwki czy też maliny. Smacznego kochani!
Ciasto:
Nadzienie:
Beza kokosowa:
*Jeśli obawiasz się, że nadzienie może być dla Ciebie za kwaśne możesz dodać nieco cukru. Sądzę jednak, że ciasto i beza są już wystarczająco słodkie.
Ciasto:
Mąkę, migdały, masło, przesiany cukier puder umieść w misie miksera. Miksuj do uzyskania konsystencji drobnego piasku. Dodaj jajko i zmiksuj do powstania jednolitego ciasta. Finalnie będzie się kleić, bo jest tłuste. Ciasto zawiń w folię spożywczą i włóż do zamrażarki na 15 – 20 minut.
Schłodzone ciasto rozwałkuj i wyłóż nim natłuszczoną, oprószoną mąką formę do tarty o średnicy 24 cm. W trakcie wałkowania możesz delikatnie podsypać ciasto mąką. Gotowe ciasto nakłuj widelcem i wstaw do zamrażarki na 30 min. Piekarnik nagrzej do temperatury 180 stopni C (funkcja grzania góra – dół bez termoobiegu).
Na chłodzonym spodzie umieść arkusz papieru do pieczenia i wysyp obciążenie. Mogą to być specjalne kulki ceramiczne lub np.: sucha fasola, ryż lub kasza. Piecz przez 15 minut, następnie zdejmij obciążenie i piecz jeszcze przez około 10 -12 minut na złoty kolor.
Nadzienie:
Porzeczki umyj, osusz na sicie i przesyp do miski. Dodaj skrobię i wymieszaj. Przesyp na podpieczony, rumiany spód.
Beza kokosowa:
Do wiórków kokosowych dodaj skrobię i dokładnie wymieszaj.
Białka (powinny być o temperaturze pokojowej) przelej do misy miksera. Ubij na pianę, niekoniecznie idealnie sztywną. Stopniowo dodawaj cukier, po łyżce, cały czas miksując na najwyższych obrotach miksera. Miksuj dokładnie i długo po każdej dodanej porcji cukru. Na koniec piana powinna być sztywna, gęsta i błyszcząca. Wsyp wiórki kokosowe ze skrobią i delikatnie wymieszaj szpatułką. Masę bezową rozprowadź na wierzchu tarty. Wstaw do piekarnika nagrzanego do temperatury 170 stopni C i piecz 20 minut, następnie zmniejsz temp. do 50 stopni i włącz tylko nawiew (termoobieg), w ten sposób susz bezę przez dodatkowe 10 – 15 minut. Ciasto studź na kratce.
Justyna Pszczółka i Dorota Pszczółka – Habdas – siostry z góralskim rodowodem. Pasję do pieczenia wyssały z mlekiem matki. To jej zawdzięczają swoje pierwsze wypieki. Dziś, pochodzące z Beskidu Żywieckiego “Pszczółki” dzielą się zdobytą wiedzą na warsztatach cukierniczych w całym kraju. Uczestniczki II edycji programu „Bake Off – Ale Ciacho” TVP2, autorki programu kulinarnego “Słodka Kuchnia Pszczółek” TVP3. Zawodowo zajmują się fotografią kulinarną.
Domowe wypieki Justyny i Doroty 2021 - 2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone | Regulamin | Utrzymywane z przez Spec od IT
Czy mogą być owoce mrożone np. borówka?
Tak, tylko ja bym odmroziła i pozbyła się nadmiaru wody.
Czy zamiast czarnej porzeczki mogę dać czerwona?
Może być czerwona
Tak, tylko ona ma nieco więcej soku.
Czy ta beze można przypalić palnikiem zamiast suszyć w piekarniku?
Nie, bo to nie beza włoska 🙂
Witam czy wspomniana w przepisie beze kokosową można użyć do innego przepisu na tarte np. Tą cytrynową. Jak wtedy wygląd sprawa pieczenia?
Zależy od przepisu. 🙂 Bo nie wiem jakie konkretnie nadzienie. Bezę warto obserwować w trakcie pieczenia.