Ilość porcji: 12
Czas przygotowania: 1h
Poziom trudności: Łatwy
“Sezon na rabarbar trwa, dlatego dzisiaj przepis na pyszną i szybką tartę . Piekłam ją specjalnie na przyjęcie zorganizowane przy ognisku, dlatego przygotowując ją cały czas miałam w zamyśle, aby można było ją bez problemu pokroić, zjeść bez talerzyka i swobodnie przetransportować. Tarta z budyniem i rabarbarem to w tym przypadku strzał w dziesiątkę. Nadzienie przygotowywałam tak jak podpowiadała mi intuicja, czyli postawiłam przed sobą miskę i dodawałam do niej składniki, które mi odpowiadały. Wszystko wymieszałam i “Voilà” – nadzienie gotowe! Czasami może wydawać się to przerażające, zwłaszcza z perspektywy ludzi, którzy nie pieką, że z głowy, bez gotowych, podanych, gotowych gramatur powstaje przepis. Czasami jest ryzyko, ale jeśli nie ryzykujesz to nie masz! W tym wypadku nie masz pysznej tarty. Więc wybieram ryzyko, bo czasem popłaca, tym bardziej w kuchni. Fajnie gdyby zrecenzowali tę tartę znajomi, którzy mieli okazję ją konsumować. Wiem tylko, że żaden kawałek się nie zmarnował. Mąż był zachwycony, a to przecież najważniejszy konsument i krytyk kulinarny więc jego rekomendacja jest 100%! Jeśli w najbliższej przyszłości macie w planach ognisko, grill, bądź innego rodzaju spotkanie towarzyskie w plenerze to polecam zabrać ten wypiek.
Jak zauważyliście to drugi z kolei post, na którym publikujemy zdjęcia z fazy przygotowania wypieku. Co sądzicie na ten temat? Podoba Wam się taka dodatkowa forma instrukcji przygotowania wypieku? Bardzo prosimy o wyrażenie opinii w komentarzach.
Na życzenie naszej czytelniczki, Pani Urszuli podaję poniżej przepis na wersję bezglutenową.
Spód:
Nadzienie:
Dodatkowo:
Kruchy spód jaglany (wersja bezglutenowa)
* do nadzienia w wersji bezglutenowej zamiast budyniu dodaj mąkę ziemniaczaną, obowiązkowo ziarenka laski wanilii lub pastę waniliową
Ciasto kruche:
Formę na tartę o średnicy około 24 cm wysmaruj masłem. Mąkę wymieszaj z cukrem oraz solą, dodaj pokrojone na mniejsze kawałki masło i zmiksuj mikserem (mieszadłem) aż do uzyskania drobnych okruszków ciasta. Można również rozcierać ciasto placami. Dodaj żółtko oraz wodę i miksuj, lub zagniataj ciasto ręką łącząc składniki w jednolite, gładkie ciasto. Zawiń kulę z ciasta w folię i włóż do lodówki na 1 godzinę. Ciasto rozwałkuj (najlepiej pomiędzy dwoma arkuszami papieru do pieczenia podsypanymi mąką), wyłóż ciastem dno i boki formy, papier odklej i wyrzuć. Spód po nakłuwaj widelcem i wstaw do lodówki na czas nagrzania piekarnika do 190 stopni C (góra i dół bez termoobiegu). Ciasto (spód i boki) okryj folią aluminiową, na spód wysyp suchą fasolę, ryż lub inne obciążenie. Piecz przez 15 minut, następnie zdejmij obciążenie i folię, piecz jeszcze przez około 13 minut na złoty kolor.
Nadzienie:
Łodygi rabarbaru pokrój wzdłuż, na węższe kawałki. Zmniejsz również długość łodygi w celu dopasowania poszczególnych kawałków do formy. Układaj na podpieczonym spodzie równolegle obok siebie, zostawiając niewielki odstęp pomiędzy kawałkami. Do misy przelej śmietanę, wbij jajka, dodaj budyń, wanilię i cukier. Mieszaj krótko, do połączenia składników. Nadzienie wylej do formy i zapiekaj 20-25 minut (góra – dół bez termoobiegu), aż nadzienie będzie ścięte. Po upieczeniu odstaw do wystudzenia. Smacznego!
Kruchy spód jaglany (wersja bezglutenowa):
Do miski wsyp mąkę, dodaj cukier puder, pokrojone w kosteczkę masło i proszek do pieczenia. Rozcieraj masło z mąką palcami lub mieszadłem miksera aż powstanie drobna kruszonka. Wymieszaj z jogurtem a następnie wbij jajko i połącz składniki w jednolite i gładkie ciasto. Gdyby ciasto się kleiło, można podsypać więcej mąki. Uformuj kulę, rozpłaszcz ją na placek, zawiń w folię i włóż do lodówki na godzinę. Piekarnik nagrzej do 180 stopni C. Ciasto rozwałkuj pomiędzy dwoma arkuszami papieru do pieczenia, przenieść z dolnym papierem do formy o wymiarach 20 x 30 cm i wyklej spód, podoklejaj brakujące miejsca. Spód po nakłuwaj widelcem. Ciasto (spód i boki) okryj folią aluminiową, na spód wysyp suchą fasolę, ryż lub inne obciążenie. Piecz przez 15 minut, następnie zdejmij obciążenie, folię i piezc jeszcze przez około 10 minut na złoty kolor. Wyjmij z piekarnika i ostudź.
Justyna Pszczółka i Dorota Pszczółka – Habdas – siostry z góralskim rodowodem. Pasję do pieczenia wyssały z mlekiem matki. To jej zawdzięczają swoje pierwsze wypieki. Dziś, pochodzące z Beskidu Żywieckiego “Pszczółki” dzielą się zdobytą wiedzą na warsztatach cukierniczych w całym kraju. Uczestniczki II edycji programu „Bake Off – Ale Ciacho” TVP2, autorki programu kulinarnego “Słodka Kuchnia Pszczółek” TVP3. Zawodowo zajmują się fotografią kulinarną.
Domowe wypieki Justyny i Doroty 2021 - 2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone | Regulamin | Utrzymywane z przez Spec od IT