Ilość porcji: 20-25
Czas przygotowania: 1h
Całkowity czas: 3h
Poziom trudności: Łatwy
“Tradycyjny polski sernik pochodzi z krajów niemieckojęzycznych – stąd często używana nazwa “sernik wiedeński”. Przepis zakłada użycie mielonego twarogu i dużej ilości bakalii: koniecznie rodzynek, często skórki pomarańczowej. Klasycznym rozwiązaniem jest pieczenie sernika bez spodu, z samej masy serowej z dodatkami, choć oczywiście liczne modyfikacje uwzględniają spody z ciasta kruchego czy półkruchego. Dlatego wypiek mamy “posiada” ciasto kruche i jest bez bakalii ponieważ nie wszyscy domownicy je lubią. Sernik Wiedeński zagościł na naszym świątecznym stole, był przepyszny! W ogóle nie opadł, masa serowa po upieczeniu była lekka i puszysta. Polecam!”
Kruche ciasto:
Masa serowa:
Masa serowa:
żółtka ubij z cukrem do białości. Stopniowo dodawaj zmielony twaróg, dalej ubijając, dodawaj roztopione schłodzone masło, mąkę ziemniaczaną oraz proszek do pieczenia. Z białek ubij pianę i delikatnie wymieszaj z resztą masy.
Ciasto na spód:
wszystkie składniki na ciasto zagnieć, wyłóż na wysmarowaną tłuszczem blachę o wymiarach: 21cm x 35cm i nakłuj widelcem (dzięki temu ciasto nie wyrośnie nam, aż tak bardzo). Ciasto piecz w piekarniku w 180 stopniach przez ok. 15 minut. Po tym czasie na ciasto wlej masę serową. Całość piecz przez ok. 1h w 160 stopniach. Gotowy sernik zostaw w piekarniku uchylając drzwiczki, dzięki temu nie powinien opaść.
Justyna Pszczółka i Dorota Pszczółka – Habdas – siostry z góralskim rodowodem. Pasję do pieczenia wyssały z mlekiem matki. To jej zawdzięczają swoje pierwsze wypieki. Dziś, pochodzące z Beskidu Żywieckiego “Pszczółki” dzielą się zdobytą wiedzą na warsztatach cukierniczych w całym kraju. Uczestniczki II edycji programu „Bake Off – Ale Ciacho” TVP2, autorki programu kulinarnego “Słodka Kuchnia Pszczółek” TVP3. Zawodowo zajmują się fotografią kulinarną.
Domowe wypieki Justyny i Doroty 2021 - 2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone | Regulamin | Utrzymywane z przez Spec od IT