Ilość porcji: ok. 30 sztuk
Czas przygotowania: 1 h 15 min
Całkowity czas: 2 h (z leżakowaniem ciasta)
Poziom trudności: Łatwy
Róże karnawałowe to klasyczne ciasto na faworki. Różni się tym, że zawiera marmoladę i inaczej się formuje. Proces ten nie jest trudny, ale nieco czasochłonny. Proponuję więc przeznaczyć sobie na nie ok. 2 – 2,5 h. Koniecznie dajcie znać, czy róże Wam smakowały!
Mąkę przesiej do miski z cukrem pudrem, solą, proszkiem do pieczenia i wymieszaj. Przesyp na stolnicę, zrób wgłębienie, dodaj żółtka, kwaśną śmietanę i spirytus. Wszystkie składniki razem połącz pod koniec dodając roztopione masło. Ciasto powinno być jednolite i gładkie. Owiń folią spożywczą i odstaw w temperaturze pokojowej na 30 minut, aby ciasto odpoczęło.
Po tym czasie uderzaj w ciasto wałkiem w celu napowietrzenia. Dzięki temu pojawią się w nim pęcherzyki powietrza. Działania te mają na celu wtłoczenie w ciasto jak największej ilości powietrza. Ciasto rozwałkowujemy, składamy, ubijamy wałkiem itd., zajmie Ci to ok. 15 – 20 minut. Po skończeniu ciasto ponownie owiń w folię spożywczą i schłodź przez 30 minut w lodówce (po tym czasie ciasto będzie łatwiejsze do wałkowania).
Ciasto podziel na 4 części i kolejno wałkuj na jak najcieńsze placki (im cieńsze tym lepiej). Resztę ciasta trzymaj zawinięte w folię spożywczą.Wycinaj jednakową liczbę krążków trzech wielkości. Ja wykorzystują do tego zwykłe, okrągłe wykrawaczki. Możesz też wykorzystać też np. szklankę, kieliszek itp. Każdy z krążków natnij kilkakrotnie nożem po zewnętrznej stronie wokoło, nie docinając do środka. Krążki składaj w grzech warstwach. Najmniejszy krążek na samej górze, z kolei na dole największy. Aby róże dobrze się skleiły posmaruj między krążkami, na środku odrobiną lekko roztrzepanego białka.
Olej rozgrzej w szerokim garnku do temperatury 175 stopni i smaż róże na złoty kolor, po około 30 – 60 sekund z każdej strony. Wyjmuj na papierowy ręcznik i odsączaj z tłuszczu. Gotowe róże posyp cukrem pudrem i ozdób środki odrobiną konfitury lub dżemu.
Justyna Pszczółka i Dorota Pszczółka – Habdas – siostry z góralskim rodowodem. Pasję do pieczenia wyssały z mlekiem matki. To jej zawdzięczają swoje pierwsze wypieki. Dziś, pochodzące z Beskidu Żywieckiego “Pszczółki” dzielą się zdobytą wiedzą na warsztatach cukierniczych w całym kraju. Uczestniczki II edycji programu „Bake Off – Ale Ciacho” TVP2, autorki programu kulinarnego “Słodka Kuchnia Pszczółek” TVP3. Zawodowo zajmują się fotografią kulinarną.
Domowe wypieki Justyny i Doroty 2021 - 2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone | Regulamin | Utrzymywane z przez Spec od IT