Ilość porcji: ok. 30 sztuk
Czas przygotowania: 1 h 15 min
Poziom trudności: Łatwy
Tym razem ptysie z kruszonką (czyli tzw. craquelin – rodzaj rozwałkowanej kruszonki z masła, cukru i mąki). Znacie? Lubicie? Ja bardzo! Zajadam je czasami bez nadzienia, bo to przecież taka słodka, pusta bułeczka.
Technika wykonania jest bardzo prosta. Na surowe ciasto ptysiowe nakłada się krążki ze schłodzonego, kruchego ciasta i piecze. W takcie pieczenia kruszonka topi się i „rozlewa” na ptysiu tworząc chrupiący korpus.
Ptysie możecie nadziewać bitą śmietaną, kremem patissiere lub owocowymi wariacjami. Świetnie sprawdzi się tutaj krem o smaku solonego karmelu, wersja pistacjowa albo lekka wesja z owocami i musem z białą czekoladą. Tak na prawdę ogranicza nas tylko wyobraźnia. W tym przepisie nie zjadziesz zdjęć krok po kroku, ale znajdziesz coś więcej! Filmik z przygotowania krok po kroku, który dostępny jest na naszym instagramie TUTAJ.
Kruszonka:
Ciasto
Kruszonka:
W misce umieść mąkę pszenną, gruby cukier trzcinowy i miękkie masło. Mieszaj płaskim mieszadłem miksera do połączenia. Kruszonkę rozwałkuj pomiędzy dwoma arkuszami papieru do pieczenia lub matami silikonowymi na grubość ok. 3 mm. Rozwałkowane przełóż na deskę i wstaw do zamrażarki (razem z matą silikonową/papierem do pieczenia).
Ciasto parzone:
Mleko, wodę, masło, cukier i sól umieść w garnuszku z grubym dnem i podgrzewaj na małej mocy palnika, aż masło się stopi. Doprowadź płyn do wrzenia. Odmierz odpowiednią ilość mąki i przesiej. Przesyp mąkę do garnuszka z płynnymi składnikami i mieszaj energicznie drewnianą łyżką lub silikonową szpatułką. Umieść garnek ponownie na palniku i na średniej mocy palnika podgrzewaj mieszając do momentu, aż masa będzie gładka o konsystencji past, ok. 2 minuty. Finalnie ciasto powinno odchodzić od ścianek rondla.
Masę od razu przełóż do misy miksera i miksuj płaskim mieszadłem, aby nieco odparowało. W osobnej miseczce rozmieszaj jajka. Ustaw średnie obroty miksera i stopniowo dolewaj jajka. Po dodaniu połowy porcji jajek zwiększ swoją czujność, bo konsystencja ciasta jest szalenie ważna. W końcowej fazie dodawania jajek kontroluj jego gęstość. Gotowe powinno swobodnie opadać z mieszadła miksera.
Ciasto przełóż do rękawa cukierniczego i wyciskaj na macie silikonowej lub papierze do pieczenia 3 – 4 cm ptysie w odstępach, aby w trakcie pieczenia się nie posklejały. Najlepiej sprawdzi się tutaj okrągła tylka o śrenicy ok. 12 mm.
Ze zmrożonej kruszonki okrągłą foremką o średnicy ok. 4,5 – 5 cm (nieco większą od ptysia) wytnij kółka. Jeśli ciasto łamie się przy wykrawaniu odczekaj minutę, pozwalając mu się nieco ogrzać. Ważne, aby ciasto na kruszonkę było dobrze schłodzone, dzięki temu znacznie łatwiej wykroić kółka i przenieś na ptysia.
Piekarnik nagrzej do temperatury 200 st. C z funkcją góra-dół bez termoobiegu. Przy wkładaniu do piekarnika od razu obniż temperaturę do 170 stopni i kontynuuj pieczenie przez 30 – 40 min. W trakcie pieczenia nie otwieraj piekarnika! 5 minut przed końcem pieczenia uchyl drzwiczki piekarnika. Gotowe studź na kratce.
Ptysie możesz mrozić. Zarówno te upieczone jak i surowe. Ptysie zmrożone piecz tak samo jak te na świeżo. Odpieczone przechowuj w szczelnie zamkniętym pojemniku by nie chłonęły wilgoci.
Justyna Pszczółka i Dorota Pszczółka – Habdas – siostry z góralskim rodowodem. Pasję do pieczenia wyssały z mlekiem matki. To jej zawdzięczają swoje pierwsze wypieki. Dziś, pochodzące z Beskidu Żywieckiego “Pszczółki” dzielą się zdobytą wiedzą na warsztatach cukierniczych w całym kraju. Uczestniczki II edycji programu „Bake Off – Ale Ciacho” TVP2, autorki programu kulinarnego “Słodka Kuchnia Pszczółek” TVP3. Zawodowo zajmują się fotografią kulinarną.
Domowe wypieki Justyny i Doroty 2021 - 2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone | Regulamin | Utrzymywane z przez Spec od IT
Można zrobić z podwójnej porcji?
Oczywiście 🙂
A czy brązowy cukier można zastąpić zwykłym białym?
można