Ilość porcji: ok. 15 dużych lizaków
Czas przygotowania: ok. 3h
Poziom trudności: Łatwy
Lizaki bezowe cieszą się ogromną popularnością szczególnie wśród słodyczy domowych dla dzieci. Szczególnie kiedy na ich wierzchu znajdują się kolorowe posypki. To również doskonały element dekoracyjny tortów oraz słodkich stołów. Dzisiejszy Dzień Dziecka to doskonała okazja do publikacji tego przepisu.
Oczywiście bezę możecie barwić na różnego rodzaju kolory, dzięki temu dla oka jest zdecydowanie atrakcyjniejsza. Pamiętajcie jednak, że nie każdy barwnik się do tego nadaje. W przypadku barwnika w żelu, który wykorzystujemy w tym przepisie, bezy suszyłyśmy nieco dłużej. Dodatek barwnika zwiększa ilość wody w białkach, więc w trakcie suszenia będziecie mieli wrażenie, że bezy są bardzo wilgotne. U nas w piekarniku wytworzyła się też delikatna para. Możesz tego nie zauważyć, ale my bacznie przyglądałyśmy się procesowi suszenia bezy. Dlatego nadmiar wody musi odparować.
Zaznaczamy też, że te bezy są przygotowane w najprostszy sposób – z bezy francuskiej. Są mniej stabilne niż z bezy szwajcarskiej, ale zdecydowanie prostsze. Beza szwajcarska wymaga tylko odrobinę więcej pracy, polegającej na podgrzaniu białek z cukrem w kąpieli wodnej. Masa na lizaki przygotowana jest po upieczeniu stabilniejsza. Co super sprawdzi się, jeśli lizaki chcemy przygotować dużo wcześniej.
Beza: przed przystąpieniem do ubijania nagrzej piekarnik do 90 stopni z funkcją góra-dół. Blaszkę wyłóż papierem do pieczenia. Jeśli suszysz dwie blaszki nastaw termoobieg.
Białka (powinny być o temperaturze pokojowej) przelej do misy miksera. Ubij na pianę, niekoniecznie idealnie sztywną. Stopniowo dodawaj cukier, po łyżce, cały czas miksując na najwyższych obrotach miksera. Miksuj dokładnie i długo po każdej dodanej porcji cukru. Na koniec piana powinna być sztywna, gęsta i błyszcząca. Bardzo ważne jest również, aby cukier w trakcie ubijania dokładnie się rozpuścił i nie był wyczuwalny w bezie. Najlepiej sprawdzić to rozcierając odrobinę masy między palcami – nie powinieneś/powinnaś wyczuwać w niej kryształków cukru. Na koniec dodaj sok z cytryny, barwnik i ubij krótko. Dodaj przesianą skrobię ziemniaczaną i delikatnie wymieszaj szpatułką.
Przygotowaną pianę z białek przełóż do rękawa cukierniczego z końcówką w kształcie gwiazdki. Najpierw wyciśnij malutką porcję bezy, umieść na niej patyczek, aby przylepił się do papieru do pieczenia. Patyczek do szaszłyka możesz przełamać na połowę. Wyciskamy delikatnie bezy o dowolnych kształtach w odstępach od siebie. Posyp cukrową posypką i susz w piekarniku ok. 2 – 2,5 h. Wszystko zależy od wielkości bezy oraz ilości dodanego barwnika.
Justyna Pszczółka i Dorota Pszczółka – Habdas – siostry z góralskim rodowodem. Pasję do pieczenia wyssały z mlekiem matki. To jej zawdzięczają swoje pierwsze wypieki. Dziś, pochodzące z Beskidu Żywieckiego “Pszczółki” dzielą się zdobytą wiedzą na warsztatach cukierniczych w całym kraju. Uczestniczki II edycji programu „Bake Off – Ale Ciacho” TVP2, autorki programu kulinarnego “Słodka Kuchnia Pszczółek” TVP3. Zawodowo zajmują się fotografią kulinarną.
Domowe wypieki Justyny i Doroty 2021 - 2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone | Regulamin | Utrzymywane z przez Spec od IT
Dzień dobry
W jaki sposób zrobić beze z tylki sułtańskiej. Czy może będzie do tego film instruktażowy?
Z góry dziękuję za odpowiedz
Po prostu włożyć bezę do rękawa i wyciskać trzymając rękaw pionowo w dół niewielkie porcje.