Ilość porcji: 20-24
Czas przygotowania: 2h
Poziom trudności: Łatwy
“Nigdy nie byłam przekonana do ciast ucieranych z dodatkiem jogurtu. Raz kiedy mieli przyjechać goście, zamiast puszystego ciasta wyszedł zakalec. Dziś dostałam od rodziców dużo śliwek węgierek. Od razu pomyślałam o cieście ucieranym! Usiadłam przy laptopie i zaczęłam intensywne poszukiwania przepisu. Szukałam i szukałam, żaden przepis nie spełniał moich oczekiwań. Otworzyłam lodówkę, aby zobaczyć jakie składniki ewentualnie będę mogła wykorzystać i “natknęłam się” na zsiadłe mleko. Skoro robią ciasta na jogurcie to i na zsiadłym mleku powinno wyjść! Obawiałam się zakalca, a nie tym razem! Ciasto jest bardzo delikatne i zwarte. Mama uwielbia takie wypieki, tym razem to ja musiałam ją prosić, aby nie jadła ciepłego, bo będzie ją bolał brzuszek. Polecam!!”
Ciasto:
Kruszonka:
Wszystkie składniki do przygotowania ciasta powinny mieć temperaturę pokojową. Jajo ubij z cukrem na puszystą masę. Dodawaj stopniowo zsiadłe mleko i olej, cały czas miksując. Mąkę wymieszaj z proszkiem do pieczenia, przesiej i dodaj do masy, stopniowo miksując na najwolniejszych obrotach miksera.
Ciasto przelej do formy (tortownica o średnicy 24 cm lub forma kwadratowa 20 x 20 cm). Na wierzchu ułóż wydrylowane połówki śliwek. Z pozostałych składników zagnieć kruszonkę i posyp nią ciasto. Piecz w 180 stopniach około 1h.
Justyna Pszczółka i Dorota Pszczółka – Habdas – siostry z góralskim rodowodem. Pasję do pieczenia wyssały z mlekiem matki. To jej zawdzięczają swoje pierwsze wypieki. Dziś, pochodzące z Beskidu Żywieckiego “Pszczółki” dzielą się zdobytą wiedzą na warsztatach cukierniczych w całym kraju. Uczestniczki II edycji programu „Bake Off – Ale Ciacho” TVP2, autorki programu kulinarnego “Słodka Kuchnia Pszczółek” TVP3. Zawodowo zajmują się fotografią kulinarną.
Ciasto zrobiłam…nie wyszło pulchne tylko zbite. W smaku dobre. Nie wiem czy powinno wyjść zbite z małym zakalcem…wszystkie składniki odmierzalam według przepisu…
Zsiadłe mleko było z lodówki? To bardzo ważne żeby składniki miały tem. pokojową.