Ilość porcji: pk. 15-20
Czas przygotowania: 3h
Poziom trudności: Łatwy
“Kiedy byłyśmy małe mama często robiła grzybki. Zawsze ściągałyśmy nóżki, spody kapeluszy i wyjadałyśmy ze środka krem budyniowy. Z ubrudzonymi twarzami od czekolady i masy prosiłyśmy mamę o dokładkę. Tym razem grzybki przygotowywałyśmy na imieniny taty. Ciastka są pracochłonne, ale warto było się napracować dla gości, którzy byli zachwyceni.”
Ciasto:
Masa budyniowa:
Polewa czekoladowa:
Dodatkowo:
Ciasto kruche:
Mąkę i masło posiekaj nożem na stolnicy na kruszonkę. Dodaj śmietanę i szybko zagnieć w jednolite ciasto. Owiń w folię spożywczą i włóż do lodówki na 2 godziny. Schłodzone ciasto rozwałkuj na grubość około 3 mm.
Krem budyniowy:
3 szklanki mleka zagotuj z cukrem. Pozostałe mleko zmiksuj z żółtkami i mąką. Gdy mleko z cukrem zacznie się gotować wlej mleko z żółtkami i mąką. Miksuj do zgęstnienia budyniu. Odstaw do całkowitego wystudzenia. W misie miksera umieść masło i miksuj stopniowo dodając po łyżce budyniu. Ucieraj do uzyskania puszystego kremu. Gotowym kremem napełnij kapelusze grzybków. Zamknij kapelusze okrągłymi spodami z dziurką. Do otworków wsuń „nóżki”. Kapelusze pokryj polewą czekoladową.
Polewa:
Składniki roztop nad kąpielą wodną. Wymieszaj.
Jak zrobić grzybki?
– kapelusze: przy pomocy większej szklanki wykrój z rozwałkowanego ciasta koła, muszą pasować na zewnętrzną część małych foremek do babeczek, posmarowanych uprzednio masłem w temperaturze pokojowej. Uformuj tak, by przypominały półkoliste kapelusze grzybków,
– spody kapeluszy: wykrój z rozwałkowanego ciasta koła przy pomocy okrągłej foremki lub małej szklanki o średnicy foremek do babeczek, na środku zrób niewielką dziurkę przy pomocy np. naparstka,
– nóżki grzybków: ciasto zwiń w ruloniki; należy pamiętać, że jeden z końców ma być wąski i w miarę ostry, by pasował do otworku w spodzie kapelusza; „tępy” koniec zanurz w białku, a następnie w maku (ma przypominać ubrudzone ziemią nóżki grzybów).
Wykrojone i przygotowane części układaj na blaszkę, pokrytą papierem do pieczenia. Piecz w temperaturze 180 – 190ºC przez około 20 minut, do złotego koloru. Z tej porcji wychodzi ok. 15-18 dużych grzybków.
Justyna Pszczółka i Dorota Pszczółka – Habdas – siostry z góralskim rodowodem. Pasję do pieczenia wyssały z mlekiem matki. To jej zawdzięczają swoje pierwsze wypieki. Dziś, pochodzące z Beskidu Żywieckiego “Pszczółki” dzielą się zdobytą wiedzą na warsztatach cukierniczych w całym kraju. Uczestniczki II edycji programu „Bake Off – Ale Ciacho” TVP2, autorki programu kulinarnego “Słodka Kuchnia Pszczółek” TVP3. Zawodowo zajmują się fotografią kulinarną.
Domowe wypieki Justyny i Doroty 2021 - 2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone | Regulamin | Utrzymywane z przez Spec od IT
A czy moge uzyc do tego przepisu mini foremki na tartaletki ale z wyciaganym dnem?czy musza byc pelne foremki?pozdrawiam 😀
Najlepiej pełne na babeczki 🙂
Witam,
Do ciasta trza użyć zimnego masła ?
Dziękuję za odpowiedź.
Tak zimne masło 🙂