Ilość porcji: 12
Czas przygotowania: 1h
Całkowity czas: 3h
Poziom trudności: Łatwy
“Uwielbiam wyszukiwać w sieci takie oto perełki. Prosta, efektowana ozdoba, która nada uroku słodkim wypiekom. Żelatynowe kule robi się bardzo prosto i szybko. Głównym minusem jest to, że kule muszą długo schnąć (ok. 12h) i trzeba umyć naczynia z zaschniętą żelatyną, ale efekt, przyznajcie jest superowy!
Zachęcam Was do przygotowania żelatynowych kul nie tylko na babeczki, ale i na torty czy tarty. Możliwości jest wiele, wystarczy tylko puścić wodze fantazji!”
Ciasto:
Krem budyniowy:
Kule żelatynowe:
Dodatkowo:
Babeczki:
Mąkę, proszek do pieczenia, sodę przesiej do miski. Dodaj cukier i wymieszaj. Do drugiej miski wlej mleko, olej , wbij jajko i wymieszaj rózgą kuchenną. Mokre składniki wlej do suchych i wymieszaj na jednolitą masę tylko do połączenia. Nie miksuj mikserem! Masę przełóż łyżką do papierowych foremek na muffinki do 2/3 wysokości. Piecz w termoobiegu w temperaturze 180 stopni przez ok. 20-25 minut do tzw.: „suchego patyczka”. Studź na kratce.
Krem budyniowy: Z pierwszych 3 składników zrób budyń, według instrukcji na opakowaniu. Gotowy budyń odstaw do schłodzenia. Do miękkiego masła dodawaj po 1 łyżce schłodzonego budyniu, cały czas miksując. Krem powinien być puszysty i gładki. Na babeczce wyszprycuj krem posyp posypką cukrową i udekorują kulą żelatynową.
Kule żelatynowe:
Zacznij od przygotowania balonów. Balony nadmuchaj i zwiąż. Do miseczki wlej 60g wody, wsyp żelatynę i wymieszaj. Dodaj barwnik spożywczy i ponownie wymieszaj. Wstaw do mikrofali na 10-20 sekund, jeśli nie macie mikrofali podgrzejcie mieszankę żelatynową w garnku na palniku. Rozpuszczoną mieszaninę odstaw na minutę, po tym czasie łyżeczką delikatnie zbierz z góry rozpuszczonej masy żelatynowej pianę, (pęcherze powietrza).
Następnie zanurz nadmuchane baloniki w żelatynie, można sobie pomóc łyżeczką, odczekaj, aż nadmiar żelatyny ścieknie. Do ogonka balonika wkuj wykałaczkę. Balonik z masą żelatynową wbij do styropianu lub zaczep o kubek lub filiżankę (ja wykorzystuję kubki z mojej kuchni i długie wykałaczki do szaszłyków.) Czynność powtórz 2-3 razy, aby uzyskać bardziej wyrazisty kolor kuli i trwalszy.
Baloniki odstaw do wyschnięcia żelatyny, najlepiej na całą noc w ciepłym miejscu. Kiedy żelatyna wyschnie (zrobi się twarda skorupa), natnij balon od strony ogonka i lekko pociągnij balon, powinien się odkleić. Jeśli balon się urwie, to nie ma problemu, wyciągnij go palcami. Kulki są na tyle sztywne, że można je dotykać, formować, a nawet rzucać! Wypróbowałam:)
UWAGA!
1. Aby kula była idealnie okrągła balonik nie może być za bardzo nadmuchany!
2. Jak żelatyna ścieka z balonika, ustaw go tak, aby ściekała dołem, czyli koło ogonka balona, a nie na górze kuli, bo zrobią się wybrzuszenia.
3. Aby kule nie miały mały bąbli, z rozpuszczonej masy żelatynowej zgarnij łyżeczką z wierzchu piankę, która się zrobiła z pęcherzykami powietrza.
Justyna Pszczółka i Dorota Pszczółka – Habdas – siostry z góralskim rodowodem. Pasję do pieczenia wyssały z mlekiem matki. To jej zawdzięczają swoje pierwsze wypieki. Dziś, pochodzące z Beskidu Żywieckiego “Pszczółki” dzielą się zdobytą wiedzą na warsztatach cukierniczych w całym kraju. Uczestniczki II edycji programu „Bake Off – Ale Ciacho” TVP2, autorki programu kulinarnego “Słodka Kuchnia Pszczółek” TVP3. Zawodowo zajmują się fotografią kulinarną.
Domowe wypieki Justyny i Doroty 2021 - 2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone | Regulamin | Utrzymywane z przez Spec od IT
Dzień dobry, może mi Pani napisać czy baloniki można zrobić 6 dni przed położeniem na tort ? Jeslli tak to jak je przechowywać oraz jak je przykleić na torcie z tynkiem śmietana 36% i mascarpone?
Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie.
Kasia