Pudełeczka świąteczne z dragantu

Trudność: Potrzebny czas 4h
Justyna

Justyna PISZE

“Kiedy pierwszy raz zobaczyłam pudełeczka świąteczne z draganatu w książce “Sztuka Dekoracji Cukierniczej” od razu się w nich zakochałam! Wyglądają fantastycznie i co najważniejsze, są proste w wykonaniu. Moje pudełeczka ozdobiłam śnieżynką i napełniłam je cukierkami. A więc jeśli nie macie jeszcze pomysłu na prezent dla najbliższych, to zabierajcie się do pracy! W końcu ręcznie robione prezenty są najlepsze<3"

pudeleczka-swiateczne
Składniki:

– 500g dragantu (przepis tutaj)
– barwnik spożywczy w żelu czerwony

Przybory:

– 4-5 rolek po papierze toaletowym
– okrągła wykrawaczka z karbowanym brzegiem o średnicy 9 cm
– okrągła wykrawaczka o średnicy 5cm
– wąski pędzelek

Wykonanie:

Aby wykonać pudełeczka zabarw dragant niewielką ilością czerwonego barwnika. Blat roboczy oprósz mąką kukurydzianą, ugnieć masę i rozwałkuj ją na grubość 2 mm. Rolki po papierze toaletowym przetnij na połowę. Z dragantu wytnij ostrym nożem długi pasek o wymiarach : wysokość 4,5 cm, długość 14 cm. Owiń masę wokół rolki, przytnij ją na łączeniu i sklej ze sobą (wodą bądź klejem spożywczym). Gotowe rolki owinięte dragantem umieść na płaskiej podstawce, talerzu i odczekaj aż masa zastygnie. Po dwóch godzinach usuń rolkę, aby wewnętrzna powierzchnia masy mogła stwardnieć.

Następnie rozwałkuj więcej dragantu na grubość ok 3mm. Wytnij z niego wieczka i spody pudełek za pomocą okrągłej wykrawaczki z karbowanym brzegiem. Odstaw do stwardnienia najlepiej na całą noc.
Kolejnego dnia rozcieńcz kilka kropel czerwonego barwnika w paście/żelu z niewielką ilością czystego alkoholu. Na powierzchnię pudełek nanieść malutkim pędzelkiem pierwszą warstwę podkładu. Wieczka i spody pudełek maluj długimi pociągnięciami pędzelka, aż do całkowitego pokrycia. Gdy farba wyschnie, odwróć elementy pudełek i pomaluj je z drugiej strony. Intensywność koloru pudełek możesz zmieniać dodając mniej/więcej barwnika do alkoholu.
Gdy wszystkie elementy pudełka będą pomalowane i suche, połącz spód z pudełkiem za pomocą kleju spożywczego. Jeśli chcesz wieczka ozdobić płatkami śniegu, rozwałkuj niewielką ilość białej masy plastycznej i za pomocą wykrawaczki z tłoczkiem wytnij w masie kilkanaście płatków śniegu. Przymocuj je do wieczka za pomocą kleju spożywczego.

Wskazówki:

  1. Upewnij się, że przeciwległe krawędzie masy dookoła tuby nie nakładają się na siebie, w przeciwnym razie po wyschnięciu otrzymasz nierówne ściany pudełka.
  2. Dragant zawsze wałkuj na blacie delikatnie oprószonym mąką kukurydzianą lub cukrem pudrem, aby masa nie przyklejała się do blatu.

 

pobierz do druku


NAPISZ CO MYŚLISZ

Nie wahaj się, pisz śmiało! Krytykę przyjmujemy "na klatę" :) Odpowiadamy w ekspresowym tempie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


ZOBACZ TEŻ

2

Dekoracje

“Must have” początkującego cukiernika

10 października 2016

4

Dekoracje Torty

Jak zrobić watercolor cake? Tort malowany akwarelami.

30 września 2016

2

Ciastka Dekoracje

Kruche ciasteczka walentynkowe (Watercolor cookies)

12 lutego 2018