Facebook Twitter Instagram Youtube Pintrest
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Tort z kremem makowo – marcepanowym

i frużeliną żurawinowo - malinową

Ilość porcji: 16
Czas przygotowania: 2 h
Poziom trudności: Łatwy

Justyna i Dorota

Tort z kamieniczkami to obecnie hit! Prosty zabieg lukrowania pierniczków na wzór domków sprawia, że świąteczny wypiek prezentuje się niezwykle okazale.

Smaki, które przemyciłyśmy w torcie to nasze doświadczenia z ostatnich kilku miesięcy. Poszczególne elementy takie jak: krem marcepanowy, frużelina żurawinowa, czy też ciasto na chrupiące pierniczki, przewijały się przez przepisy zarówno dla klientów, jak i do programu Słodka Kuchnia Pszczółek. Postanowiłyśmy nieco zmodyfikować te składowe i połączyć w całość. Krem marcepanowy wzbogacony został o mak i wyszło na prawdę super.

Generalnie tort jest bardzo prosty w wykonaniu. Jego średnica jest niewielka, bo ma tylko 15 cm. Nie przerażaj się jednak, bo wysokość tortu to ok. 14 – 15 cm i spokojnie można wykroić 16 kawałków. Jeden kawałek jest bardzo wysoki, dlatego należy go przekroić na połowę i w ten sposób otrzymasz dwie porcje. Zauważ na fotografii, że kamieniczki są wysokie, więc aby mógł spłynąć z niego dodatkowo drip wysokość tortu musi być spora. Wiele osób zraża się do wysokich tortów i często zadają pytanie: „Kto zje taki duży kawałek?”.  Prościej mówiąc to przecież tort na torcie i podział kawałka na połowę jest wręcz pożądany. Pieczecie z nami?

Wzór kamieniczek do druku możecie pobrać TUTAJ.

CO KUPIĆ?

Biszkopt cytrynowy:

  • 6 jajek
  • 55 g mąki ziemniaczanej
  • 160 g mąki pszennej (tortowej)
  • 200 g drobnego cukru do wypieków
  • skórka otarta z 1 sparzonej cytryny

Frużelina żurawinowo – malinowa:

  • 150 g żurawiny
  • sok z 1/2 cytryny
  • 80 g cukru*
  • 200 g malin
  • 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej (4 g) + 2 łyżki wody
  • 1/2 łyżeczki żelatyny (2g) + 1 łyżka wody

* w razie potrzeby zwiększ ilość cukru. Żurawina jest bardzo cierpka, a maliny w okresie zimowym mniej słodkie. My wykorzystałyśmy owoce świeże, ale z powodzeniem mogą być też owoce mrożone. Warto jednak wcześniej je rozmrozić na sicie.

Krem makowo – marcepanowy:

  • 200 g mleka
  • 120 g marcepanu (bez polewy)
  • 40 g mielonego maku
  • 17 g żelatyny + 60 g wody
  • 3 łyżki likieru Amaretto
  • 450 g śmietany kremówki 36%
  • 30 g cukru pudru

Do nasączenia biszkoptu:

  • pół szklanki mocnej herbaty
  • sok z 1/2 cytryny
  • 2 łyżeczki cukru

Drip z białej czekolady:

  • 80 g białej czekolady
  • 50 g śmietanki 36%
  • biały barwnik do czekolady (biel tytanowa) – opcjonalnie

Kamieniczki do dekoracji:

  • 75 g miodu
  • 50 g masła
  • 200 g mąki pszennej
  • 50 g cukru pudru
  • 1 jajko
  • 1 łyżeczka przyprawy do piernika
  • 1/2 łyżeczki kakao
  • 1/2 płaskiej łyżeczki sody oczyszczonej

Lukier:

  • 1 białko
  • 1 szklanka cukru pudru

Krem maślany przygotuj z TEGO PRZEPISU

JAK PRZYGOTOWAĆ

Biszkopt:

Spód blaszki wyłóż papierem do pieczenia i umieść rant o średnicy 15 cm. Boków rantu niczym nie smaruj. Jeśli nie posiadasz rantu możesz upiec dwa biszkopty o tej samej średnicy. Do pierwszego wlej 3/5 ciasta a do drugiego 2/5 ciasta. Chodzi o to, aby finalnie powstało 5 równych krążków biszkoptowych.

Białka oddziel od żółtek i ubij na sztywną pianę. Pod koniec ubijania stopniowo dodawaj cukier, cały czas ubijając. Do ubitej piany dodawaj po kolei żółtka oraz skórkę otartą z cytryny, dalej miksując. W osobnym naczyniu wymieszaj mąkę pszenną  z mąką ziemniaczaną. Składniki suche przesiej do misy z ubitymi jajkami i delikatnie wymieszaj. Ciasto delikatnie przełóż do formy, wyrównaj powierzchnię i wstaw do piekarnika nagrzanego do temperatury  170ºC. Piecz około 30 – 40 minut lub dłużej do tzw. „suchego patyczka”.

Ciasto wyjmij z piekarnika i studź na kratce. Boki wystudzonego biszkoptu oddziel nożykiem od formy, odepnij obręcz tortownicy i zdejmij papier ze spodu ciasta. Przekrój na 5 równych blatów.

 

Frużelina żurawinowo – malinowa:

Żelatynę zalej minimalną ilością wody (tylko do pokrycia), wymieszaj i odstaw do napęcznienia. W małym garnuszku wymieszaj żurawinę z cukrem. Postaw na palniku o średniej mocy i podgrzewaj do rozpuszczenia się cukru (owoce puszczą sporo soku). Dodaj sok z cytryny i gotuj pod przykryciem ok. 7 – 8 minut, co jakiś czas mieszając, do momentu, aż żurawina będzie miękka i zacznie się rozpadać w trakcie mieszania. Wsyp maliny  i ponownie doprowadź do wrzenia, gotuj 2-3 minuty.  Mąkę wymieszaj z wodą i wlej do owoców. Całość dobrze wymieszaj, zagotuj i zdejmij z palnika. Wlej napęczniałą żelatynę i mieszaj do całkowitego rozpuszczenia. Frużelina powinna mieć konsystencję żelu. Odstaw do wystudzenia, a następnie włóż do lodówki do schłodzenia.

 

Krem makowo – marcepanowy:

Żelatynę zalej wodą, wymieszaj i odstaw do napęcznienia. Mleko wlej do rondelka, dodaj połamany na kawałki marcepan i zagotuj. W trakcie podgrzewania mieszaj cały czas, aby marcepan rozpuścił się w mleku. Dodaj mak, cukier i gotuj całość mieszając, ok. 2-3 minuty. Zdejmij z palnika, dodaj napęczniałą żelatynę, amaretto i mieszaj do całkowitego rozpuszczenia. Odstaw w temperaturze pokojowej do całkowitego wystudzenia. Nie wkładaj do lodówki!

Śmietankę ubij i wymieszaj dodając stopniowo do bazy makowo – marcepanowej. Mieszaj przy pomocy rózgi kuchennej. Krem powinien być gęsty. W razie potrzeby wstaw na chwilę do lodówki, aby żelatyna zaczęła żelować.

Składniki do nasączenia biszkoptu wymieszaj.

 

Montaż tortu:

Tort najlepiej składać w rancie. Dzięki temu mamy pewność, że będzie stabilny i równy. Jeśli nie masz takiego rantu to możesz wyciąć z papieru do pieczenia paski o wysokości ok. 15 – 16 cm i wyłożyć boki, tworząc rant z papieru. Kolejna opcja do w trakcie przekładania możesz wbić  przez środek wykałaczkę lub wspornik do tortu, dzięki temu masz pewność, że całość się utrzyma.

Rant umieść na talerzu, paterze lub specjalnej podkładce pod tort. Biszkopt przekrój na 5 równych blatów. W rancie umieść pierwszy krążek biszkoptowy. Nasącz blat. Krem umieść w jednorazowym worku cukierniczym. Frużelinę przemieszaj i również umieść w osobnym worku cukierniczym. Odetnij końcówki, aby powstał otwór o średnicy mniej więcej 1,5 – 2 cm. Krem wyciśnij na biszkopcie w okręgu po zewnętrznej części tworząc grubszą „ramkę”. W środku wyciśnij cienko frużelinę. Wyciśnij na frużelinie krem, wyrównując całość. Przykryj drugim krążkiem powtarzając wszystkie czynności kolejne 3 razy.

Tort wstaw do lodówki i schładzaj ok. 5h. Możesz również włożyć tort do zamrażarki na ok. 50 min.

Przygotuj krem maślany i otynkuj schłodzony tort cienką warstwą kremu. Ponownie schładzaj w lodówce lub zamrażarce, aż masa stwardnieje. Dzięki temu ustabilizujesz tort. Następnie jeszcze raz otynkuj tort ostatnią już warstwą. Tort powinien być równy. Wstaw do schłodzenia.

 

Drip z białej czekolady:

Czekoladę połam na mniejsze kawałki. Śmietanę wlej do rondelka i zagotuj. Zalej nią czekoladę i odczekaj ok. 1-2 minuty, aby temperatura się wyrównała.  Mieszaj, do momentu, aż czekolada całkowicie się rozpuści. Na tym etapie możesz dodać barwnik i wymieszać.

Odstaw czekoladę do wystudzenia, gdyż za ciepła spłynie po bokach tortu. Używając łyżeczki lub rękawa cukierniczego oblej  boki tortu. Powinien być bardzo mocno schłodzony, dzięki temu czekolada idealnie zastygnie.

 

Kamieniczki piernikowe:

Miód oraz masło umieść w garnku i podgrzej do rozpuszczenia się składników. Odstaw do przestudzenia. Do misy miksera przesiej suche składniki, dodaj masło z miodem, rozmącone jajko oraz żółtko i wyrabiaj mikserem lub ręcznie gładkie ciasto. Ciasto owiń w folię spożywczą i schłodź w lodówce ok. 1h, dzięki temu lepiej będzie się wałkowało.


kamieniczki

 

Lukier:

Białko utrzyj z cukrem pudrem przy pomocy drewnianej łyżki lub miksera. Lukier nie może mieć grudek, powinien być bardzo gęsty, aby swobodnie można było tworzyć wzorki na pierniczkach. Jeśli jest za rzadki zwiększ ilość cukru pudru.

 

kamieniczki2


Kamieniczki przylej na tort lukrem lub kremem maślanym. Smacznego!

 

 



Udostępnij:
Drukuj:

NAPISZ KOMENTARZ

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Newsletter

Otrzymuj nasze przepisy na maila!

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I OTRZYMAJ FRAGMENT EBOOKA ZA DARMO MONOPORCJE 2!

Dodaj swój adres e-mail, a w zamian co tydzień otrzymasz informację o nowych, opublikowanych przepisach.
Obiecujemy, że będzie smacznie!

Pamiętaj o potwierdzeniu subskrypcji po zapisaniu się do newslettera – to bardzo ważne! Koniecznie sprawdź SPAM!

O NAS

Justyna Pszczółka i Dorota Pszczółka – Habdas – siostry z góralskim rodowodem. Pasję do pieczenia wyssały z mlekiem matki. To jej zawdzięczają swoje pierwsze wypieki. Dziś, pochodzące z Beskidu Żywieckiego “Pszczółki” dzielą się zdobytą wiedzą na warsztatach cukierniczych w całym kraju. Uczestniczki II edycji programu „Bake Off – Ale Ciacho” TVP2, autorki programu kulinarnego “Słodka Kuchnia Pszczółek” TVP3. Zawodowo zajmują się fotografią kulinarną.

#siostrypszczolki

Domowe wypieki Justyny i Doroty 2021 - 2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone | Regulamin | Utrzymywane z przez Spec od IT