Facebook Twitter Instagram Youtube Pintrest
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Tort z kajmakiem

kremem budyniowym i ryżem preparowanym

Ilość porcji: 20
Czas przygotowania: 4h
Poziom trudności: Średni

Dorota

“Przed nami Dzień Wszystkich Świętych – dzień zadumy i refleksji. Za każdym razem kiedy odchodzi bliska mi osoba, przyrzekam sobie, że będę odwiedzać jej grób, kiedy tylko będzie taka możliwość. Nie zawsze jednak tak jest. Codzienne obowiązki i problemy powodują, że zapominam o prostej, nie wymagającej dużego wysiłku czynności – pójść na cmentarz. Dlatego cieszę się na ten dzień. Wtedy krzyczy we mnie głos: “Kobieto opamiętaj się i zobacz jakie życie jest kruche!” Tak kochani, czasami przejmujemy się pierdołami, robimy z małych problemów wielkie problemy, wręcz nie do przezwyciężenia. Dzień Wszystkich Świętych to dla mnie nie tylko święto zmarłych, ale chwila zadumy nad własnym życiem, nad tym co robię źle i nad tym co powinnam zrobić, aby być lepszym człowiekiem.
W naszym domu to również dzień rodzinny. Jemy razem obiad, udajemy się na cmentarz oraz celebrujemy popołudniową kawę w towarzystwie pysznego ciasta. Na ten dzień chcę zaproponować Wam tort z kajmakiem i ryżem preparowanym. Wydaje mi się, że warto poświęcić trochę czasu i przygotować coś na prawdę wyjątkowego dla najbliższych.
Nie przerażajcie się, że krem budyniowy jest na maśle. W smaku nie jest tłusty, wręcz przeciwnie, budyniu jest tyle, że to właśnie jego smak dominuje w kremie najbardziej. Jeśli wzbogacicie go również ziarenkami z laski wanilii będzie fantastycznie. Zachęcam do upieczenia.”

CO KUPIĆ?

Biszkopt kakaowy:

  • 4 jajka
  • 35 g kakao
  • 100 g mąki pszennej (tortowej)
  • 140 g drobnego cukru do wypieków

Biszkopt kokosowo-kawowy:

  • 2 jajka
  • 20 g mąki ziemniaczanej
  • 100 g mąki pszennej (tortowej)
  • 2 łyżeczki kawy zbożowej „Inka”
  • 50 g wiórków kokosowych podprażonych na suchej patelni na złoty kolor
  • 70 g drobnego cukru do wypieków

Poncz:

  • 2 łyżeczki kawy zbożowej „Inka”
  • 3 łyżeczki cukru
  • 2 kostki gorzkiej czekolady
  • 200 ml wody

Krem budyniowy:

  • 3 szklanki mleka
  • 3/4 szklanki cukru
  • ziarenka z 1 laski wanilii
  • 4 łyżki mąki pszennej
  • 5 łyżek mąki ziemniaczanej
  • 4 jajka
  • 200 g miękkiego masła

Dodatkowo:

  • ½ puszki kajmaku
  • 1,5 – 2 szklanki ryżu preparowanego

JAK PRZYGOTOWAĆ

Biszkopt kakaowy:

białka oddziel od żółtek i ubij na sztywną pianę. Pod koniec ubijania stopniowo dodawaj cukier, cały czas ubijając. Do ubitej piany dodawaj po kolei żółtka, dalej miksując. W osobnym naczyniu wymieszaj mąkę pszenną  z kakao. Składniki suche przesiej do misy z ubitymi jajkami i delikatnie wymieszaj. Tortownicę o średnicy 22-23 cm wyłóż papierem do pieczenia. Boków formy niczym nie smaruj. Ciasto delikatnie przełóż do tortownicy, wyrównaj powierzchnię i wstaw do piekarnika nagrzanego do temperatury  170ºC. Piecz około 30 – 40 minut lub dłużej do tzw. „suchego patyczka”.
Ciasto wyjmij z piekarnika i studź na kratce. Boki wystudzonego biszkoptu oddziel nożykiem od formy, odepnij obręcz tortownicy i zdejmij papier ze spodu ciasta. Przekrój na 2 blaty.

Biszkopt kokosowo – kawowy:

białka oddziel od żółtek i ubij na sztywną pianę. Pod koniec ubijania stopniowo dodawaj cukier, cały czas ubijając. Do ubitej piany dodawaj po kolei żółtka, dalej miksując. W osobnym naczyniu wymieszaj mąkę pszenną  z mąką ziemniaczaną oraz kawą. Składniki suche przesiej do misy z ubitymi jajkami. Dodaj kokos i delikatnie wymieszaj. Tortownicę o średnicy 22-23 cm wyłóż papierem do pieczenia. Boków formy niczym nie smaruj. Ciasto delikatnie przełóż do tortownicy, wyrównaj powierzchnię i wstaw do piekarnika nagrzanego do temperatury  170ºC. Piecz około 25-30 minut do tzw. „suchego patyczka”.

Poncz:

kawę, cukier oraz czekoladę umieść w szklance. Wodę zagotuj i zalej składniki wrzątkiem. Wymieszaj do rozpuszczenia się cukru oraz czekolady. Odstaw do wystygnięcia.

Krem budyniowy:

Przygotuj budyń. Zagotuj 2 szklanki mleka z cukrem i ziarenkami z laski wanilii. Pozostałą szklankę zmiksuj z jajkami i mąką, po czym wlej do gorącego mleka. Gotuj 1 – 2 minuty, energicznie mieszając, by pozbyć się ewentualnych grudek. Najlepiej miksuj budyń ręcznym mikserem. Odstaw do wystygnięcia.
Masło o temperaturze pokojowej umieść w misie miksera. Stopniowo dodawaj łyżka po łyżce wystudzony budyń cały czas miksując (temperatura masła i budyniu powinna być taka sama, dzięki temu krem się nie zważy). Całość ubijaj na gładki i puszysty krem. Jeśli krem jest rzadki wstaw do lodówki na ok. 15-20 minut, aby zgęstniał.

Ryż preparowany przesyp na suchą patelnię i praż na małym ogniu mieszając co jakiś czas. Ryż ma być chrupiący. Przesyp do miseczki i odstaw do wystygnięcia.

Przełożenie:

Pierwszy krążek kakaowego biszkoptu umieść na paterze i nasącz 1/3 ponczu. Rozsmaruj 1/3 kremu. Przyłóż biszkoptem kawowo-kokosowym i delikatnie dociśnij. Nasącz go połową pozostałego ponczu i rozsmaruj na nim masę kajmakową. Na kajmaku rozsmaruj połową pozostałego kremu i przyłóż ostatnim krążkiem kakaowym lekko dociskając. Biszkopt ponownie nasącz. Posmaruj pozostałym kremem wierzch oraz boki tortu. Wstaw do lodówki, najlepiej na całą noc.
Przed podaniem wyjmij tort z lodówki i pozostaw w temperaturze pokojowej na ok. 30 minut, aż krem będzie luźniejszy, nie twardy. Dzięki temu ryż idealnie przyklei się do tortu. Obłóż ryżem wierzch oraz boki tortu.  Robimy to dopiero przed podaniem – ryż jest wtedy chrupiący. Smacznego!

 



Udostępnij:
Drukuj:

" />

NAPISZ KOMENTARZ

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Newsletter

Otrzymuj nasze przepisy na maila!

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I OTRZYMAJ FRAGMENT EBOOKA ZA DARMO MONOPORCJE 2!

Dodaj swój adres e-mail, a w zamian co tydzień otrzymasz informację o nowych, opublikowanych przepisach.
Obiecujemy, że będzie smacznie!

Pamiętaj o potwierdzeniu subskrypcji po zapisaniu się do newslettera – to bardzo ważne! Koniecznie sprawdź SPAM!

O NAS

Justyna Pszczółka i Dorota Pszczółka – Habdas – siostry z góralskim rodowodem. Pasję do pieczenia wyssały z mlekiem matki. To jej zawdzięczają swoje pierwsze wypieki. Dziś, pochodzące z Beskidu Żywieckiego “Pszczółki” dzielą się zdobytą wiedzą na warsztatach cukierniczych w całym kraju. Uczestniczki II edycji programu „Bake Off – Ale Ciacho” TVP2, autorki programu kulinarnego “Słodka Kuchnia Pszczółek” TVP3. Zawodowo zajmują się fotografią kulinarną.

#siostrypszczolki

Domowe wypieki Justyny i Doroty 2021 - 2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone | Regulamin | Utrzymywane z przez Spec od IT