Ilość porcji: ok. 12
Czas przygotowania: 2 h
Poziom trudności: Średni
Chciałabym dzisiejszym wpisem obalić mit, że Panna Młoda przed ślubem nie ma na nic czasu. Jestem tego doskonałym przykładem, że samej można zrobić niemal wszystko – zorganizować ślub marzeń, co za tym idzie, zrobić własne winietki, pomalować paterę na tort ślubny i upiec sobie własny, wymarzony tort! Może odniesiecie wrażenie, że jestem upierdliwa “Zosia samosia”, ale to nie tak. Chciałam, aby ten dzień był wyjątkowy. Dzielę się moim przepisem na tort ślubny. Proporcje przeliczyłam na średnicę 23 cm.
Biszkopt:
Krem z lemon curd:
Frużelina truskawkowa:
Nasączenie:
Krem maślany:
BISZKOPT
Białka oddziel od żółtek i ubij na sztywną pianę. Pod koniec ubijania stopniowo dodawaj cukier, cały czas ubijając. Do ubitej piany dodawaj po kolei żółtka, dalej miksując. W osobnym naczyniu wymieszaj mąkę pszenną z mąką ziemniaczaną. Składniki suche przesiej do misy z ubitymi jajkami i delikatnie wymieszaj. Tortownicę o średnicy 22-23 cm wyłóż papierem do pieczenia. Boków formy niczym nie smaruj. Ciasto delikatnie przełóż do tortownicy, wyrównaj powierzchnię i wstaw do piekarnika nagrzanego do temperatury 170ºC. Piecz około 30 – 40 minut lub dłużej do tzw. „suchego patyczka”. Ciasto wyjmij z piekarnika i studź na kratce. Boki wystudzonego biszkoptu oddziel nożykiem od formy, odepnij obręcz tortownicy i zdejmij papier ze spodu ciasta. Przekrój na 3 blaty.
KREM CYTRYNOWY
W miseczce wymieszaj łyżką mascarpone i lemon curd, do połączenia (możesz to zrobić na wolnych obrotach miksera). W osobnej misie ubij śmietanę kremówkę na sztywno. Dodaj ją do masy z mascarpone i delikatnie wymieszaj.
FRUŻELINA
W garnuszku umieść truskawki, dodaj cukier. Postaw na palniku i podgrzewaj na średniej mocy palnika do momentu rozpuszczenia się cukru. Nie doprowadzaj do wrzenia. Dodaj sok z cytryny oraz wodę wymieszaną z mąkę. Całość mieszaj, zagotuj i zdejmij z palnika.
Żelatynę zalej małą ilością zimnej wody, tylko do przykrycia. Odstaw na 10 minut do napęcznienia. Postaw na palniku i podgrzewaj mieszając do całkowitego rozpuszczenia się żelatyny. Może również podgrzać w mikrofali. Nie doprowadzaj do wrzenia, gdyż żelatyna straci swoje właściwości żelujące. Zdejmij z palnika i przelej do garnka z truskawkami. Wymieszaj do owoców, tak aby nie wytworzyły się grudki. Najlepiej zrobić to rozrabiając żelatynę z odrobiną soku z owoców, aby nie była taka gęsta. Sos owocowy schłodzić, aby zgęstniał. Frużelina powinna mieć konsystencję żelu-kisielu.
PRZEŁOŻENIE:
Na paterze umieść pierwszy krążek biszkoptu. Nasącz 1/3 ponczu. Na biszkopcie rozsmaruj połowę kremu cytrynowego. Wyłóż połowę frużeliny truskawkowej i przyłóż drugim krążkiem biszkoptowym. Nasącz połową pozostałego ponczu. Posmaruj pozostałym kremem cytrynowym i pozostałą frużelinę. Przykryj trzecim krążkiem biszkoptowym i nasącz pozostałym ponczem. Tort wstaw do lodówki na czas przygotowania kremu maślanego.
KREM MAŚLANY
Białka umieść w misie miksera, dodaj cukier oraz szczyptę soli. Misę ustaw nad kąpielą wodną. Cały czas podgrzewając mieszaj rózga kuchenną lub łyżką, tak długo, aż cukier w białku całkowicie się rozpuści. Najlepiej sprawdzisz to poprzez roztarcie białek między palcami – nie powinno być wyczuwalnych ziarenek cukru. Jeśli misa z białkami zbyt mocno się zagrzały, odstaw do przestudzenia.
Białka ubijaj w mikserze przez około 10 minut do momentu aż będzie bardzo gęsta i całkowicie wystudzona.
Zmień końcówkę miksera na mieszającą. Stopniowo, kawałek po kawałku dodawaj masło, cały czas miksując. Po pewnym czasie masa stanie się rzadka i będzie wyglądała na zwarzoną. Jednakże nie należy się tym przejmować. To oznaka, że wszystko idzie w dobrym kierunku. Krem po pewnym czasie zgęstnieje. dodaj ekstrakt z wanilii i zmiksuj. Gotowa masa będzie charakterystycznie ‘mlaskała’ o ścianki miksera.
Krem podziel na 4 części rozkładając go do osobnych miseczek. Jedną część białego kremu odstaw. Do pozostałych 3 miseczek dodaj odrobinę barwnika różowego (na końcu łyżeczki), zmiksuj. Barwnika dodawaj, tak aby uzyskać 3 odcienie różowego koloru – od ciemnego do najjaśniejszego. Finalnie powinnaś/powinieneś otrzymać 4 kolory kremu: oryginalny maślany i 3 odcienie kremu różowego.
Uwaga: już mała kropla barwnika potrafi mocno zmienić kolor kremu. Należy uważać, by nie dodać go zbyt dużo. Lepiej dodawać stopniowo.
Krem różowy w trzech odcieniach wyłożyć na boki tortu, posługując się szpatułką. Kremu powinno być dość sporo. Najciemniejszy kolor na dole tortu, następnie jaśniejszy, najjaśniejszy róż na górze, jak na załączonych poniżej zdjęciach. Na wierzchu tortu wyłożyć jasny krem maślany. Paterę ustawić na ręczniczku kuchennym lub na papierowym i śliskim blacie/blaszce/powierzchni; wszystko po to, by łatwiej było dekorować tort i obracać paterą. Dekoracja tortu: wziąć do ręki szpatułkę o najszerszym końcu. Przyłożyć ją do dolnej części tortu i przeciągać po kremie, wokół tortu, nie odrywając od niego szpatułki, drugą ręką obracając paterę. W taki sam sposób przeciągając szpatułką przesuwać się ku górze tortu, po każdym odjęciu szpatułki od kremu wycierając ją do sucha. Na samym końcu udekorować w taki sam sposób wierzch tortu. Schłodzić. Przed podaniem udekoruj tort ulubionymi kwiatami zabezpieczając łodygi kwiatów – najlepiej folią aluminiową. Tort przechowuj w lodówce. Smacznego!
Justyna Pszczółka i Dorota Pszczółka – Habdas – siostry z góralskim rodowodem. Pasję do pieczenia wyssały z mlekiem matki. To jej zawdzięczają swoje pierwsze wypieki. Dziś, pochodzące z Beskidu Żywieckiego “Pszczółki” dzielą się zdobytą wiedzą na warsztatach cukierniczych w całym kraju. Uczestniczki II edycji programu „Bake Off – Ale Ciacho” TVP2, autorki programu kulinarnego “Słodka Kuchnia Pszczółek” TVP3. Zawodowo zajmują się fotografią kulinarną.
Domowe wypieki Justyny i Doroty 2021 - 2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone | Regulamin | Utrzymywane z przez Spec od IT