Ilość porcji: 12
Czas przygotowania: 2 h
Całkowity czas: 2 dni (tort musi się mrozić przez całą noc w zamrażarce)
Poziom trudności: Średni
Dzisiaj mam dla Was coś EKSTRA! Przypuszczam, że część z Was widząc ten przepis od razu się podda. Jednak bardzo Was proszę, przeczytajcie całość i nie zrażajcie się. Wbrew pozorom ten przepis jest bardzo prosty. Tort z tego przepisu jest niewielki, dlatego może być doskonałym prezentem dla Waszej drugiej połówki na Walentynki, które już za kilka dni! Dla mnie połączenie wiśni, wanilii, czekolady i cytrynowej nuty to połączenie ponadczasowe. W razie problemów służę pomocą. Udanej zabawy w kuchni, niech to będzie dla Was radość!
Biszkopt migdałowy:
Żelka wiśniowa:
*Masa żelatynowa:
Żelatynę zalej wodą i odstaw do napęcznienia.
Krem waniliowo-cytrynowy:
Krem czekoladowy:
Czerwona glazura:
**Masa żelatynowa:
Dekoracja:
Biszkopt migdałowy:
Na papierze do pieczenia narysuj dwa serca. Jedno najmniejsze, drugie o rozmiar większe według formy, którą pokazuję na fotografiach. Do kupienia np. TUTAJ.
Żelka oraz mniejszy biszkopt były ustawione na najmniejszym sercu o szerokości (najszerszy punkt formy 14,5 cm), z kolei biszkopt u podstawy tortu miał 17 cm. Ta forma jest regulowana, więc można ustawiać różne wielkości serc, co w przypadku tego tortu jest fajnym rozwiązaniem, gdyż nie trzeba posiadać dwóch rantów.
Białka umieść w misie miksera, włącz najniższe obroty miksera i miksuj przez chwilę, zwiększając stopniowo do największej prędkości. Kiedy białka ubiją się na sztywno, dalej miksując, dodawaj po jednej łyżce cukru. Po dodaniu każdej porcji odczekaj, aż cukier rozetrze się w masie i dopiero wtedy dodaj kolejną część. Gotowa masa jest gęsta, lśniąca, a trzepaczka miksera pozostawia na niej wyraźny ślad. Do ubitych białek dodaj żółtka oraz sypkie składniki i cukier puder.
Papier umieść na standardowej blaszce do piekarnika (posmaruj między papierem a blaszką odrobiną tłuszczu, aby papier się przykleił) i wyszprycuj dwa serca. Piecz w 190 stopniach do złotego koloru.
Żelka wiśniowa:
Zagotuj dwa pierwsze składniki podane powyżej (na żelkę wiśniową). W osobnej misce wymieszaj żółtko, jaja i cukier. Połącz z wiśniami zagotowanymi z cytryną. Postaw ponownie na palnik i na małym ogniu podgrzewaj, aż krem lekko zgęstnieje. Uwaga! Należy uważać, aby z kremu nie zrobić jajecznicy!
Kiedy krem zgęstnieje odstaw z palnika. Dodaj masę żelatynową oraz zimne puree z wiśni. Gdy temperatura spadnie do 36°C, zemulguj z masłem. Przełóż do rantu w kształcie serca o najmniejszym rozmiarze wyłożonym folią spożywczą. Żelkę włóż do zamrażarki do całkowitego zmrożenia.
Krem waniliowo-cytrynowy:
Żelatynę umieść w miseczce, zalej wodą i odstaw do napęcznienia. 150g śmietany umieść w garnuszku, dodaj laskę wanilii, cukier i zagotuj. Dodaj napęczniałą żelatynę oraz skórkę z cytryny. Odstaw na ok. 15 minut do lodówki. Po tym czasie wlej do wystudzonej śmietany pozostałe 150g i ubij ostrożnie, aby nie przebić.
Krem przed wypełnieniem rantu, powinien mieć konsystencję półpłynną. Nie może być gęsty!
Krem czekoladowy:
Żelatynę umieść w miseczce, zalej wodą i odstaw do napęcznienia. Śmietanę umieść w garnuszku i zagotuj. Zalej śmietanką czekoladę posiekaną na mniejsze kawałki o odczekaj 1 min. Dodaj napęczniałą żelatynę i wymieszaj dokładnie. Odstaw na ok. 10 – 15 minut do lodówki. Gdy zobaczysz, że krem gęstnieje i ma temperaturę ok. 7 – 8 stopni ubij mikserem. Krem przed wlaniem do formy powinien być luźny, nie gęsty.
Montaż:
W pierwszego, większego serca biszkoptowego wytnij biszkopt w kształcie serca o tym samym rozmiarze co narysowałeś/aś na papierze (w trakcie pieczenia biszkopt wyrasta i traci nieco kształt). Z drugiego również wytnij serce, ale tym razem mniejsze, o wymiarze takim jak był na papierze.
Ustaw rant na rozmiar większego serca i umieść biszkopt. Wylej 1/2 kremu waniliowego, umieść zmrożoną żelkę wiśniową lekko dociskając. Wylej pozostałą część kremu waniliowego. Umieść mniejsze serce biszkoptowe i wylej krem czekoladowy wypełniając rant po same brzegi. Wyrównaj wierzch szpatułą cukierniczą i wstaw tort do całkowitego zamrożenia.
Czerwona glazura (przygotuj kolejnego dnia):
Zagotuj wodę, cukier oraz śmietanę. Zdejmij garnek z palnika i dodaj syrop glukozowy oraz masę żelatynową. Miksem zalej czekoladę. Po 2 minutach zemulguj z barwnikiem, ja robiłam to blenderem ręcznym na najniższych obrotach. Przelej przez sito, aby pozbyć się pęcherzy powierza do dzbanuszka/miarki na płyny, aby swobodnie móc oblewać tort. Przykryj folią spożywczą w kontakcie z powierzchnią glazury, odstaw do wystygnięcia.Gdy glazura osiągnie temperaturę 27-28℃ stopni, polej zamrożony tort.Po oblaniu glazurą odstaw tort na ok. 15 min. Po zastygnięciu glazury udekoruj tort listkami złota, posypką oraz listkami czerwonej róży.
źródło: lustrzana glazura
Justyna Pszczółka i Dorota Pszczółka – Habdas – siostry z góralskim rodowodem. Pasję do pieczenia wyssały z mlekiem matki. To jej zawdzięczają swoje pierwsze wypieki. Dziś, pochodzące z Beskidu Żywieckiego “Pszczółki” dzielą się zdobytą wiedzą na warsztatach cukierniczych w całym kraju. Uczestniczki II edycji programu „Bake Off – Ale Ciacho” TVP2, autorki programu kulinarnego “Słodka Kuchnia Pszczółek” TVP3. Zawodowo zajmują się fotografią kulinarną.
Domowe wypieki Justyny i Doroty 2021 - 2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone | Regulamin | Utrzymywane z przez Spec od IT
Witam.
Moze pani podpowiedziec jak zrobic puree z wisni?
Wiśnie odmrażamy i blendujemy na gładkie puree (oczywiście bez pestek). Można przetrzeć przez drobne sito 🙂
Czy te płatki (jasne) to wafelki pokruszone? Śliczny tort. Gratulacje
To jadalne złoto 🙂
Witam,
Przepiekny tort!
Chcialam sie zapytac czy pure z wisni zrobila Pani za wczasu i czy jest ono ze swiezych czy mrozonych owocow?
I jakies żelatyny Pani uzyla?
Dziekuje i pozdrawiam
Dziękuję. Puree z wiśni zrobiłam z rozmrożonych wiśni. Można je zrobić sobie wcześniej. Używałam klasyczną żelatynę w proszku do deseru dostępną w supermarkecie np. Gellwe.
Czy białą czekoladę w glazurze można zastąpić gorzką? Chciałabym zrobić polewę lustrzaną z gorzkiej czekolady, ale bez dodatku mleka skondensowanego, które pojawia się w wielu przepisach w internecie.
Jeśli chodzi o ten przepis, to niestety, ale trzeba będzie zmienić w ogóle przepis na glazurę, żeby przygotować ją z gorzką czekoladą.