Ilość porcji: ok. 16 kawałków
Czas przygotowania: 1,5 h
Poziom trudności: Średni
Gdybym chciała zamieścić wszystkie główne składniki w nazwie przepisu, mogące określić smak dzisiejszego torta, jego nazwa byłaby zdecydowanie za długa. Ciasto zawiera w sobie tyle fantastycznych, świątecznych dodatków, że konsumując jego kawałek w ustach mamy dosłownie – eksplozję smaków – i nie ma w tym przesady. Krem przygotowałam na bazie masła, bo przecież w święta można zaszaleć. Dodatek płatków owsianych do kremu daje orzechowy posmak, w połączeniu kandyzowaną skórką pomarańczową smakuje fantastycznie. Jeżeli nie odpowiada Wam maślany krem, zamiast masła wykorzystałabym serek mascarpone, choć mówię od razu, że na żywo nie próbowałam. Kolejne warstwy ciasta składają się z piernikowej bezy z brązowym cukrem oraz biszkoptu nasączonego rumem. Do ciasta dodałam również groszki czekoladowe. Biszkopt jest nieco cięższy niż tradycyjny, ale za to niesamowicie wilgotny i delikatny. Przygotowałam go z dodatkiem sporej ilości oleju rzepakowego, który sprawdza się tutaj rewelacyjnie. Olej rzepakowy jest naturalnym źródłem kwasów omega – 3, dlatego warto stosować go nie tylko do gotowania i smażenia, ale również do wypieków. W porównaniu do oleju słonecznikowego jest bardziej wartościowy. Odsyłam Was o lektury na ten temat, gdyż po zapoznaniu się z artykułem na pewno pobiegniecie do sklepu i zakupicie butelkę oleju, bo ja tak zrobiłam:). Nie rezygnujmy ze zdrowych tłuszczów!
Beza piernikowa:
Do nasączenia:
Polewa czekoladowa:
Biszkopt z olejem rzepakowym: Do misy wbij jajka, dodaj cukier i olej rzepakowy. W osobnej misce wymieszaj mąkę, proszek do pieczenia i kakao. Składniki suche przesiej do mokrych i zmiksuj na gładką masę. Pod koniec dodaj groszki czekoladowe. Ciasto przełóż do wyłożonej papierem do pieczenia tortownicy o średnicy 23 cm. Piecz w temperaturze 180 stopni ok. 40 minut, do tzw. suchego patyczka. Ostudź. Ciasto urośnie z tzw. górką, którą odetnij (ok 1/4 ciasta) i pokrój na małe okruszki. Będą potrzebne do obłożenia ciasta. Pozostałą część przekrój na dwa blaty.
Beza piernikowa: Piekarnik nastaw na temperaturę 150º C z funkcją grzania góra-dół. Blachę wyłóż papierem do pieczenia. Do czystej miski wlej 2 białka i ubij je na najwyższych obrotach około 2 min, dodaj szczyptę soli i zmniejsz obroty miksera na średnie. Kiedy piana będzie ubita na tzw. „miękkie wierzchołki” dodawaj po łyżce cukru na 1 minutę ubijania. Ubijaj, aż piana będzie sztywna i błyszcząca a cukier idealnie się rozpuści. Na samym końcu dodaj sok z cytryny i przyprawę korzenną do piernika, zmiksuj. Na papierze do pieczenia narysuj okrąg o średnicy 23 cm. Za pomocą rękawa cukierniczego z końcówka np. gwiazdka wyciśnij masę zaczynając od środka okręgu robiąc tzw. „ślimaka”, tak aby wypełnić całą przestrzeń pozostawiając 1 cm od brzegu. Beza zwiększy swoją objętość podczas pieczenia i będzie miała odpowiedni wymiar. Wstaw do piekarnika i susz około 60 minut. Po tym czasie uchyl drzwiczki piekarnika i studź nim bezę do momentu kiedy piec osiągnie temperaturę otoczenia.
Krem owsiany: Mleko wlej do garnka z grubym dnem. Dodaj 10 g masła, płatki owsiane, cukier, kandyzowaną skórkę pomarańczową. Całość doprowadź do wrzenia. Gotuj ok.20 minut – płatki powinny być miękkie, a mleko powinno się zredukować o ponad połowę. Pod koniec gotowania wmieszaj owsiankę, aby się nie przypaliła. Ma powstać gęsta i kremowa ”papka”. Odstaw do wystygnięcia.
Miękkie masło przełóż do misy i utrzyj stopniowo dodając łyżką wystudzoną owsiankę. Masa powinna być puszysta i delikatna – smak masła nie powinien być wyczuwalny. Blaty biszkoptowe nasącz rumem. Na pierwszym biszkopcie rozłóż połowę kremu, przykryj bezą. Na niej rozsmaruj resztę masy i przykryj biszkoptem. Całość delikatnie dociśnij. Schładzaj minimum 1h w lodówce.
Polewa czekoladowa: Masło rozpuść w rondelku, dodaj cukier puder. Gdy cukier się rozpuści, rondelek zdejmij z ognia, dodaj kakao oraz rozpuszczoną we wrzątku żelatynę, wymieszaj. Lekko ostudź i polej schłodzony tort. Boki obsyp okruszkami ciasta biszkoptowego. Można dodatkowo ozdobić pierniczkami. Włóż ponownie do lodówki, najlepiej na całą noc. Przed podaniem ciasto powinno mieć temperaturę pokojową. Smacznego!
Justyna Pszczółka i Dorota Pszczółka – Habdas – siostry z góralskim rodowodem. Pasję do pieczenia wyssały z mlekiem matki. To jej zawdzięczają swoje pierwsze wypieki. Dziś, pochodzące z Beskidu Żywieckiego “Pszczółki” dzielą się zdobytą wiedzą na warsztatach cukierniczych w całym kraju. Uczestniczki II edycji programu „Bake Off – Ale Ciacho” TVP2, autorki programu kulinarnego “Słodka Kuchnia Pszczółek” TVP3. Zawodowo zajmują się fotografią kulinarną.
Domowe wypieki Justyny i Doroty 2021 - 2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone | Regulamin | Utrzymywane z przez Spec od IT