Ilość porcji: 24-26
Czas przygotowania: 4h + 12h chłodzenie tortu
Poziom trudności: Średni
„To ciasto skradło moje serce. Jestem wielką fanką orzechów włoskich w wypiekach. Moim zdaniem są najlepsze. Podprażone na patelni smakują jeszcze lepiej. W połączeniu z solonym karmelem i musem kawowym tort smakuje fenomenalnie. Dodatkowo cały tort musowy polany jest karmelową polewą lustrzaną. BOMBA! Przepis z moimi modyfikacjami pochodzi ze strony: Home Cooking Adventure „
Ciasto Orzechowe:
Warstwa czekoladowa:
Warstwa karmelowa:
Mus kawowy:
Glazura karmelowa:
Dekoracja:
Ciasto orzechowe: Rozgrzej piekarnik do 160°C. Przygotuj tortownicę o średnicy 20 cm. Spód wyłóż papierem do pieczenia. Oddziel białka od żółtek. Ubij białka na sztywną pianę, stopniowo dodawaj łyżka po łyżce cukier. Piana powinna być gęsta i lśniąca. Dodaj zmielone orzechy włoskie oraz mąkę. Wymieszaj. Ciasto rozłóż na tortownicy. Piecz ok. 15-20 minut. Studź na kratce.
Warstwa czekoladowa: Czekoladę posiekaj na drobne kawałki. Śmietanę zagotuj i wlej do posiekanej czekolady. Nie mieszaj od razu (czekolada może się zważyć). Poczekaj kilka sekund (30-40s). Po tym czasie wymieszaj, aż czekolada wymiesza się ze śmietaną. Czekoladową masę wylej na wystudzone ciasto orzechowe (ciasto orzechowe najlepiej nie wypinać z tortownicy/rantu po wypieczeniu). Wstaw do lodówki na czas przygotowania warstwy karmelowej.
Warstwa karmelowa: W misce wymieszaj żółtka z cukrem, aż będą kremowe i jasnożółte. Umieść 70g cukru z wodą w garnku. Podgrzewaj na średniej mocy palnika, aż cukier się rozpuści i uzyska karmelowy kolor. Dodaj masło, mieszaj, aż się stopi, a następnie posiekane orzechy włoskie i sól. Całość zagotuj. (jeśli masło zacznie się rozwarstwiać z karmelem dodaj kilka łyżek wrzątku i zagotuj). Dodaj wymieszane żółtka, kontynuuj mieszanie, aż masa zgęstnieje. Rozłóż warstwę karmelu orzechowego na czekoladzie i wstaw do lodówki.
Mus kawowy: Żelatynę zalej wodą, dodaj kawę rozpuszczalną. Wymieszaj i odstaw do napęcznienia żelatyny. W dużej misce ubij serek mascarpone ze śmietaną i cukrem pudrem na gładki krem (nie powinien być bardzo sztywny, musi lekko spływać z łyżki). Umieść żelatynę w mikrofali lub nad parą wodną. Żelatyna powinna się całkowicie rozpuścić.
Do rozpuszczonej żelatyny dodaj 3 łyżki ubitego kremu z mascarpone, wymieszaj. Przelej żelatynę do miski z ubitym kremem. Wymieszaj. Przygotuj tortownicę o średnicy 23 cm, na środek nałóż schłodzone ciasto orzechowe z warstwą czekoladową i karmelem. Na boki i na górę ciasta rozłóż krem kawowy. Tort wstaw do zamrażarki. Najlepiej na całą noc.
Karmelowa lustrzana polewa: Żelatynę zalej wodą, wymieszaj i odstaw do napęcznienia żelatyny. W małej misce wymieszaj wodę z mąką ziemniaczaną, odstaw na bok. Wsyp cukier do garnka, dodaj wodę. Podgrzewaj na średniej mocy palnika, aż cukier się rozpuści i uzyska karmelowy kolor. Do gotowego karmelu dodaj śmietanę, wymieszaną mąkę oraz sól. Mieszaj energicznie rózgą kuchenną, doprowadź do wrzenia. Krem powinien zgęstnieć. Gotowy karmelowy krem odstaw z palnika, dodaj napęczniałą żelatynę. Wymieszaj. Przelej glazurę przez drobne sitko, odstaw do wystudzenia. Glazura przed polaniem powinna mieć ok 32-30 °C.
Wyjmij ciasto z zamrażarki, zdejmij rant (możesz użyć suszarki do włosów, aby rozmrozić krawędzie). Połóż ciasto na misce, umieszczonej na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Wylej karmelową polewę, spód ciasta udekoruj posiekanymi orzechami. Gotowy tort przełóż na paterę lub talerz. Włóż do lodówki na kilka godzin, aż ciasto się rozmrozi.
Justyna Pszczółka i Dorota Pszczółka – Habdas – siostry z góralskim rodowodem. Pasję do pieczenia wyssały z mlekiem matki. To jej zawdzięczają swoje pierwsze wypieki. Dziś, pochodzące z Beskidu Żywieckiego “Pszczółki” dzielą się zdobytą wiedzą na warsztatach cukierniczych w całym kraju. Uczestniczki II edycji programu „Bake Off – Ale Ciacho” TVP2, autorki programu kulinarnego “Słodka Kuchnia Pszczółek” TVP3. Zawodowo zajmują się fotografią kulinarną.
Czy ciasto orzechowe z tego przepisu można przygotować wcześniej i zamrozic?
Można 🙂
Sztos! Tego smaku nie da się opisać, koniecznie trzeba spróbować! Goście zachwyceni i oczekują powtórki na Święta 😁Dziękuję za świetny przepis 😘
Super!!! <3 Pozdrawiamy.
Czy da radę ostatnią część zrobić w rancie czy mus będzie zbyt żaki i wypłynie?
Można zabezpieczyć rant folią spożywczą, żeby nic nie wypłynęło.
Czy biszkopt na pewno w 160? Bo po 20min był zupełnie surowy. Migdałowy pieklam w 190, też z waszego przepisu.
Nie jest to możliwe, żeby po 20 min był nadal surowy. Wszystko też zależy od piekarnika, widocznie w Twoim musisz przedłużyć nieco czas. Oczywiście piekarnik musi być nagrzany wcześniej. A o jakim migdałowym piszesz? 🙂
Ach ta glazura
Podbijam jej temat
Justynko, czy proporcje cukier-woda są właściwe ?
Poniosłam 3-krotnie sromotną porażkę przy tworzeniu karmelu. Cukier się nie rozpuszczał,
woda się wygotowała i cukier odzyskał pierwotną sypką formę.
Poleciałam przy 4 podejściu na żywioł i dałam więcej wody (wyszło) ale gryzie mnie porażka 😊
Proporcje są dobre 🙂 Cukier najlepiej drobny, łatwiej się rozpuszcza. Karmel proszę robić na małej mocy palnika, żeby się nie spalił. Nie wolno mieszać, bo wtedy zrobią się wielkie kryształy cukru.
Czy karmelową glazurę mogę zabarwić na czerwono? Wyjdzie ładny czerwony kolor?
Nie próbowałam tego sposobu. Na pewno trzeba będzie dodac też do glazury barwnik biały, żeby kolor czerwony póżniej był intensywny i ładny.
Mmmm…. Wygląda genialnie!!! Czy jeśli zrezygnuję z glazury, to będzie ok?
Będzie ok 🙂