Ilość porcji: 16
Czas przygotowania: 1,5 h
Poziom trudności: Łatwy
Kiedy ktoś pyta mnie, jakie ciasto kojarzy Ci się z domem rodzinnym i dzieciństwem to bardzo często przychodzi mi na myśl sernik z kruszonką. Nasza babcia robiła go w różnej wersji – głównie z rodzynkami lub brzoskwiniami. Czasami potrzeba tak niewiele do odrobiny szczęścia. Mi wystarczy miłe, słoneczne popołudnie, dom pełen gości, zapach świeżo zaparzonej kawy i do tego pyszne, domowe ciasto. Kruszonka to jeden z elementów ciasta, który uwielbiam! Uważam, że doskonale dopełnia wypieki z owocami, szczególnie kiedy przygotuje się ją na maśle z domowym cukrem waniliowym. Chciałabym również Wam umilić popołudnia, więc drukujcie przepis i korzystajcie! Sernik najlepiej smakuje dzień po upieczeniu, smacznego!
Ciasto kruche:
Masa serowa:
Beza:
*Wykorzystaj białka pozostałe z przygotowania kruchego spodu.
Dodatkowo:
Ciasto kruche:
Masło rozetrzyj między palcami z cukrem pudrem, mąką i proszkiem do pieczenia. Powstanie konsystencja kruszonki. Dodaj żółtka i wyrabiaj, aż powstanie jednolite ciasto. Uformuj kulę, podziel na dwie części, każdą owiń folią spożywczą, spłaszcz i wstaw do zamrażarki na 1,5 h.
Masa serowa:
Składniki na masę serową powinny mieć temperaturę pokojową. W misie umieść masło, dodaj cukier, cukier waniliowy/ziarenka z laski wanilii i ucieraj do uzyskania jasnej, puszystej masy. Dodaj jajka, cały czas ucierając. Następnie dodawaj twaróg, niewielkimi porcjami cały czas miksując na wolnych obrotach. Pod koniec zmiksuj z proszkiem budyniowym i sokiem z cytryny, cały czas ucierając, do połączenia.
Blaszkę o wymiarach 25 x 40 natłuść masłem i wyłóż papierem do pieczenia. Na spód zetrzyj jedną część zmrożonego ciasta. Wykorzystaj do tego tarkę o dużych oczkach. Spód podpiecz w piekarniku nagrzanym do 180 ºC przez około 15 minut na rumiany kolor.
Beza:
5 minut przed końcem podpiekania spodu zacznij ubijać bezę. Białka (powinny być o temperaturze pokojowej) przelej do misy miksera. Ubij na pianę, niekoniecznie idealnie sztywną. Stopniowo dodawaj cukier, po łyżce, cały czas miksując na najwyższych obrotach miksera. Miksuj dokładnie i długo po każdej dodanej porcji cukru. Na koniec piana powinna być sztywna, gęsta i błyszcząca. Bardzo ważne jest również, aby cukier w trakcie ubijania dokładnie się rozpuścił i nie był wyczuwalny w bezie. Najlepiej sprawdzić to organoleptycznie – rozetrzyj odrobinę masy między palcami (nie powinieneś/powinnaś wyczuwać w niej kryształków cukru). Dodaj wiórki kokosowe i wymieszaj delikatnie szpatułką.
Na podpieczony spód wyłóż masę serową i wyrównaj. Na masie poukładaj połówki odszypułkowanych, umytych truskawek. Następnie od razu po ubijaniu wyłóż pianę kokosową (beza nie może czekać!). Na wierzch zetrzyj na tarce drugi kawałek ciasta wyjęty z zamrażarki. Piecz około 1 godziny w temperaturze 175ºC bez termoobiegu. Studź w wyłączonym, uchylonym piekarniku.
Justyna Pszczółka i Dorota Pszczółka – Habdas – siostry z góralskim rodowodem. Pasję do pieczenia wyssały z mlekiem matki. To jej zawdzięczają swoje pierwsze wypieki. Dziś, pochodzące z Beskidu Żywieckiego “Pszczółki” dzielą się zdobytą wiedzą na warsztatach cukierniczych w całym kraju. Uczestniczki II edycji programu „Bake Off – Ale Ciacho” TVP2, autorki programu kulinarnego “Słodka Kuchnia Pszczółek” TVP3. Zawodowo zajmują się fotografią kulinarną.
Domowe wypieki Justyny i Doroty 2021 - 2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone | Regulamin | Utrzymywane z przez Spec od IT
Witam.Czy mogę dać mrożone maliny?trzeba je wcześniej rozmrozić??
Można dać mrożone maliny, jednak należy je wymieszać z odrobiną mąki ziemniaczanej, aby zabezpieczyć je przed uwalnianiem zbytniej ilości wody.
A trzeba podpiekać spód czy nie jest to konieczne??
Jeśli w przepisie jest informacja, że trzeba to trzeba :).