Ilość porcji: 12
Czas przygotowania: 3h
Poziom trudności: Łatwy
“Na straganach powoli pojawia się rabarbar. Pamiętam kiedy byłam dzieckiem, moja ciocia w swoim ogródku rabarbaru miała pod dostatkiem. Zrywaliśmy łodygi, posypywaliśmy cukrem i zajadaliśmy się nim:) Mniam
Mama raczej ciast z rabarbarem nie robiła. Kwaśnie, twarde…. nie nadaje się do wypieków – twierdziła. Jakieś 2-3 lata temu zrobiłyśmy mamie ciasto z rabarbarem i przekonała się do niego. Dziś przepis na kremowy sernik z rabarbarem. Większość z Was już pewnie wie, że jestem ogromną fanką serników w różnej postaci. Sernik z rabarbarem w połączeniu z galaretką malinową dodał całości fajnego smaku.”
Ciasto kruche:
Masa serowa:
Galaretka rabarbarowa:
Galaretka rabarbarowa:
rabarbar umyj, odetnij liście, łodygi pokrój na 1 cm kawałki. Do większego i szerokiego garnka włóż pokrojony rabarbar, dodaj cukier. Podgrzewaj przez około 2 minuty mieszając od czasu do czasu, aż rabarbar trochę zmięknie, ale nadal będzie jędrny. Wlej 2 szklanki wody i zagotuj na większym ogniu. Odstaw z ognia, wsyp dwie galaretkę w proszku. Delikatnie mieszaj aż cała żelatyna się rozpuści. Odstaw do ostudzenia.
Ciasto kruche:
Wymieszaj razem mąkę i cukier puder. Dodaj posiekane masło i przez chwilę rozcieraj palcami, aż powstanie kruszonka. Dodaj jajko i szybko zgnieć ciasto. Owiń je w folię i wstaw na 30 minut do lodówki. Tortownicę o średnicy 23 cm wyłóż papierem do pieczenia. Ciasto wyjmij z lodówki, krótko zagnieć, rozwałkuj i wyłóż nim formę. Wstaw do piekarnika nagrzanego do 180oC na 15 minut. W międzyczasie przygotuj masę serową. Do twarogu i mascarpone dodaj cukier oraz wbijaj po jednym jajku ubijając mikserem. Dolej śmietankę oraz dodaj budyń. Jeśli masa okaże się za mało słodka, możesz zwiększyć ilość cukru. Ser przełóż na podpieczony spód, blaszkę przykryj folią aluminiową i piecz w 160ºC przez około godzinę. Ciasto studź na zewnątrz piekarnika. Kiedy sernik jest już schłodzony, na wierzch wyłóż tężejącą galaretkę, schładzaj w lodówce (przez około 3 godziny) lub do czasu aż galaretka będzie sztywna.
Justyna Pszczółka i Dorota Pszczółka – Habdas – siostry z góralskim rodowodem. Pasję do pieczenia wyssały z mlekiem matki. To jej zawdzięczają swoje pierwsze wypieki. Dziś, pochodzące z Beskidu Żywieckiego “Pszczółki” dzielą się zdobytą wiedzą na warsztatach cukierniczych w całym kraju. Uczestniczki II edycji programu „Bake Off – Ale Ciacho” TVP2, autorki programu kulinarnego “Słodka Kuchnia Pszczółek” TVP3. Zawodowo zajmują się fotografią kulinarną.
Domowe wypieki Justyny i Doroty 2021 - 2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone | Regulamin | Utrzymywane z przez Spec od IT