Ilość porcji: 18
Czas przygotowania: 2h
Poziom trudności: Łatwy
“Cudowny sernik! Czekałam bardzo długo na tak dobry serniczek. Kremowy, nie jest zbyt słodki, biszkopty dzięki żelatynie nie są zbytnio nasączone. Gorąco polecam ten przepis !”
Tortownica o średnicy 23 – 25 cm z odpinaną obręczą wysmarowana masłem.
Spód:
Spód:
Piekarnik nagrzej do 175 stopni. Czekoladę połam na kostki, roztop w kąpieli wodnej lub mikrofali, ostudź (ma być lekko ciepła). Kawę rozpuść w gorącym likierze Amaretto, ostudź. Miękkie masło ucieraj z cukrem przez około 7 minut, aż będzie puszyste. W innej miseczce ubijaj jajko przez 7 minut. Na zmniejszonych obrotach miksera połącz utarte masło z ostudzoną czekoladą, następnie z przesianą mąką, a na koniec z ubitym jajkiem oraz rozpuszczoną kawą. Gładką masę przełóż do przygotowanej formy, wyrównaj powierzchnię i ułóż biszkopty, wciskając je do połowy w masę. Wstaw do piekarnika, piecz przez 8 minut. Po wyjęciu z piekarnika odczekaj, aby spód zastygł.
Nasączenie biszkoptów:
Żelatynę zalej 1 łyżką chłodnej wody i odstaw na 5 minut. W rondelku zagotuj wodę (50 ml) i rozpuść w niej kawę, zdejmij z ognia, dodaj żelatynę i mieszaj aż żelatyna całkowicie się rozpuści. Wymieszaj z likierem, ostudź i odczekaj około 15 minut, aż troszkę zgęstnieje (można wstawić w chłodne miejsce lub w międzyczasie przygotować masę serową). Nasącz biszkopty (dzięki żelatynie nie przemoczy ona całych biszkoptów, stworzy tylko zewnętrzną powłokę).
Masa serowa:
Piekarnik nagrzej do 175 stopni. Do misy miksera włóż ser twarogowy razem z serem mascarpone i mąką. Ucieraj mieszadłem miksera przez około 2 – 3 minuty na średnich lub niskich obrotach miksera, aż masa będzie gładka. Stopniowo dodawaj cukier, cały czas miksując na małych obrotach miksera (starając się nie napowietrzać masy przez zbyt szybkie miksowanie). Wbijaj kolejno jajka miksując przez około 30 sekund po każdym dodanym jajku. Na koniec zmiksuj ze śmietanką, ekstraktem z wanilii i likierem Amaretto. Masę delikatnie wylej na spód, wyrównaj powierzchnię i ustaw na kratce piekarnika w środkowej jego części. Piecz przez 15 minut, zmniejsz temperaturę do 120 stopni i piecz przez kolejne 90 minut, do czasu aż masa serowa się zetnie (środek może pozostać nieco luźniejszy).
Wierzch: Gęstą śmietanę wymieszaj z cukrem. Kawę rozpuść w gorącym likierze Amaretto i ostudź. Pozostaw około 2 łyżeczki kawy do zrobienia wzorków, resztę wymieszaj ze śmietaną. Sernik wyjmij z piekarnika i rozprowadź na nim śmietanę równą warstwą, nałóż łyżeczką odłożoną kawę i rozsmaruj ją na powierzchni śmietany tworząc fantazyjny wzór. Wstaw z powrotem do piekarnika na 15 minut. Sernik wyjmij z piekarnika i ustaw na kratce, ostudź. Gdy będzie całkowicie zimny, zdejmij obręcz i wstaw do lodówki na całą noc.
Uwagi o serze:
W zależności od tego jakiego użyjemy sera, jaką będzie miał konsystencję, gęstość i zawartość tłuszczu, taki otrzymamy sernik. Im ser będzie bardziej zwarty i tłusty, tym sernik będzie miał bardziej gęstą, „twarogową” konsystencję i będzie lepszy, smaczniejszy. Sernik z rzadszego i chudszego sera będzie miał bardziej „piankową” konsystencję, lżejszą i deserową, będzie też potrzebował dłuższego czasu pieczenia. Ewentualnie do takiego chudego sera można np. dodać w proporcjach pół na pół sera mascarpone.
Do tego sernika można użyć klasycznego twarogu tłustego (takiego kupionego na wagę), zmielonego dwu lub trzykrotnie w maszynce do mięsa lub utartego w makutrze. Trzeba tylko nadać mu smak i konsystencję sera śmietankowego. Należy więc zmielić go razem ze 100 g masła. Jeśli twaróg jest bardzo suchy i nieśmietankowy można wymieszać go z gęstą śmietaną 18% lub 30% (maksymalnie 200 g, ilość zależy od tego jak suchy i zbity jest twaróg).
Dobre są też twarożki śmietankowe półtłuste „w kostkach” po 250 g lub też wszelkiego rodzaju twarożki „babuni” również paczkowane np. w opakowaniach foliowych, okrągłych. Trzeba je koniecznie zmielić w maszynce do mięsa bo mają grudkowatą konsystencję. Dobrze jest patrzeć na zawartość tłuszczu w serach, im więcej tym lepiej. 4% tłuszczu to zdecydowanie za mało na dobry sernik. Dlatego można dodać do nich np. ser mascarpone.
Źródło: Sernik Tiramisu
Justyna Pszczółka i Dorota Pszczółka – Habdas – siostry z góralskim rodowodem. Pasję do pieczenia wyssały z mlekiem matki. To jej zawdzięczają swoje pierwsze wypieki. Dziś, pochodzące z Beskidu Żywieckiego “Pszczółki” dzielą się zdobytą wiedzą na warsztatach cukierniczych w całym kraju. Uczestniczki II edycji programu „Bake Off – Ale Ciacho” TVP2, autorki programu kulinarnego “Słodka Kuchnia Pszczółek” TVP3. Zawodowo zajmują się fotografią kulinarną.
Domowe wypieki Justyny i Doroty 2021 - 2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone | Regulamin | Utrzymywane z przez Spec od IT