Ilość porcji: ok. 25 kawałków
Czas przygotowania: 45 minut
Całkowity czas: 3,5 (z wyrastaniem i formowaniem)
Poziom trudności: Łatwy
Dla mnie rolada makowa, razem z makaronikami, jest kapryśnym wypiekiem, który lubi „płatać figle”. Często pęka, wychodzi płaska i nie do końca wiemy, jaka powinna być grubość masy makowej przy rozsmarowywaniu jej na cieście. Uwierzcie mi, że wszystkie te „dramaty pieczeniowe” przeszłam. Zawsze nerwowo chodziłam po kuchni i obserwowałam w piekarniku, co się wydarzy. Również przy pieczeniu tej rolady byłam zestresowana. Tak bardzo mi zależało, żeby była idealna! Przepis dostałam od mamy, więc stwierdziłam, że tym razem musi się udać. Przy tym podejściu zaczęłam analizować przyczyny błędów, z jakimi macie do czynienia.
Według mnie ciasto na roladę:
Nie może zawierać za dużo drożdży. W przeciwnym razie, rolada podczas pieczenia rośnie za bardzo i pęka.
Ciasto nie może być zbyt luźne/rzadkie. Jeśli takie jest, to na pewno rolada nie będzie okrągła. Masa makowa jest ciężka. Po zawinięciu nadzienia, delikatne ciasto nie radzi sobie z jego ciężarem. Pomimo, że zawiniesz roladę w papier do pieczenia, finalnie i tak się odkształci i będzie płaska.
Ciasto powinno być tłuste, dzięki temu rolada jest wilgotna, a ciasto elastyczne przy formowaniu.
To są moje wnioski, które nasuwają mi się po kilku niesatysfakcjonujących podejściach. Dla mnie rolada musi być smaczna, ale również ładna. Jej wygląd, to przecież atut! Ciasto na tę roladę jest cięższe niż klasyczne ciasto drożdżowe. Uwielbiam je za to, ze po wypieczeniu ciasto jest wilgotne. Roladę z powodzeniem można mrozić i mam wrażenie, że po jej rozmrożeniu ciasto jest jeszcze lepsze. Także możecie już piec na święta!
Z przepisu wychodzą dwa makowce – zgrabne i niewielkie.
Ciasto:
*Ekspresowa masa makowa:
Nadzienie do rolady :
Pozostałą masę makową możesz zamrozić lub wykorzystać np. do babeczek z makiem.
Ciasto:
Do miseczki pokrusz drożdże. Dodaj 2 łyżeczki cukru i wymieszaj, aż drożdże staną się płynne. Dodaj kwaśną śmietanę, 2 – 3 łyżeczki mąki, wymieszaj i odstaw rozczyn do wyrośnięcia na ok. 15 – 20 minut. Do misy miksera wsyp mąkę, zrób dołek, wlej rozczyn.
Dodaj pozostałe składniki i wyrabiaj ciasto, dodając pod koniec rozpuszczony tłuszcz. Ciasto wyrabiaj, aż tłuszcz ładnie się wchłonie. Z ciasta uformuj kulę, przełóż do większego naczynia i przykryj lnianą ściereczką. Odstaw do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na 1,5 h. Ciasto jest bardzo gęste, więc nie będzie bardzo rosło.
Masa makowa:
Mielony mak wsyp do garnka, wlej mleko, cukier, miód i gotuj ok. 10 – 15 minut i podgrzewaj na małej mocy palnika pod przykryciem, mieszając co jakiś czas.
Orzechy, migdały i suszone owoce posiekaj na bardzo drobne kawałki. Po 10 – 15 minutach dodaj do maku rozdrobnione orzechy z migdałami, suszone owoce, rodzynki, kandyzowaną skórkę pomarańczową i ekstrakt migdałowy. Wymieszaj podgrzewając ok. 2 minuty. Masę przełóż do innego naczynia i odstaw do ostudzenia.
Wskazówki i podpowiedzi do masy makowej:
Nadzienie do rolady:
Odważ pożądaną ilość masy makowej, dodaj bułkę tartą i wymieszaj. Białka ubij na sztywni ze szczyptą soli i wymieszaj z masą makową. Najlepiej dodawać ją w kilku partiach mieszając delikatnie za każdym razem.
Formowanie rolady:
Ciasto wyłóż na stolnicę i chwilę powyrabiaj, podziel na 2 równe części. Każda część ważyła ok. 500 g. Rozwałkuj jedną część ciasta na prostokąt o wymiarach ok. 30 x 35 cm, wyłóż połowę masy makowej zachowując ok. 1,5 cm wolnego brzegu. Ja to tego wykorzystałam małą szpatułkę cukierniczą, co znacznie pomogło mi w równomiernym rozprowadzeniu masy makowej.
Zwiń roladę wzdłuż dłuższego boku i zlep brzegi zawijając je pod spód. Każdy z makowców przenieść na papier do pieczenia i zawiń w niego dwukrotnie roladę, pozostawiając około 1 cm luzu pomiędzy ciastem a papierem (nie więcej).
Obydwa makowce (wraz z papierem) umieść łączeniem do dołu na dużej blaszce do pieczenia i odstaw na ok. 20 minut do podrośnięcia.
Piecz przez ok. 35 – 40 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni C.
Po przestudzeniu polej lukrem. Ok. 250 g cukru pudru rozetrzyj z ok. 40 – 50 ml soku z cytryny. Lukier powinien być gęsty.
" />
Justyna Pszczółka i Dorota Pszczółka – Habdas – siostry z góralskim rodowodem. Pasję do pieczenia wyssały z mlekiem matki. To jej zawdzięczają swoje pierwsze wypieki. Dziś, pochodzące z Beskidu Żywieckiego “Pszczółki” dzielą się zdobytą wiedzą na warsztatach cukierniczych w całym kraju. Uczestniczki II edycji programu „Bake Off – Ale Ciacho” TVP2, autorki programu kulinarnego “Słodka Kuchnia Pszczółek” TVP3. Zawodowo zajmują się fotografią kulinarną.
Domowe wypieki Justyny i Doroty 2021 - 2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone | Regulamin | Utrzymywane z przez Spec od IT
Właśnie wyjęłam z piekarnika. Mogę robić wszystkie ciasta, a makowiec to zawsze była moja zmora… Zawsze płaski i popękany. Myślałam, że ten przepis będzie przełomem… Formę zachował super – piękna rolada, ale od góry i tak pękł cały na długości. To chyba moje przekleństwo 🙁
Ciasto przerosło, dlatego pękło.
Dziewczyny Kochane Dziękuje serdecznie.makowiec ekstra , masa makowa słodka, pełna bakali, pachnąca pomarańczą i to wilgotne ciasto Prima nic dodać nic ująć. Niebo w buzi. Warunek jeden musi być dobry mak Życzę dalszych sukcesów. Pozdrawiam
Witam
Kupiłam mak suchy i mleko całe wsiąka ,
Na filmie było płynne
ilość mleka możesz zwiększyć. masz go tylko zaparzyć.
Próbowałam to ciasto wyrobić ręcznie (nie posiadam takiego miksera) i niestety nie wyrosło….proszę o jakieś wskazówki
Niestety nie rozumiem Pani komentarza. Co miała Pani na myśli pisząc „nie wyrosło”?
Rolady są super, piekłam już dwa razy, w przeszłości próbowałam innych przepisów, ten zdecydowanie najlepszy. Na te święta też upiekę i na następne również. Dzięki za przepis
Dzien Dobry, 180C to termoobieg czy gora dół. Z góry dziekuje
Góra – dół bez termoobiegu.
Czy roladę można przygotować z białym makiem.
Można, ale nie próbowałam. 🙂
Ja próbowałam rok temu, jest pyszny 😊
Pierwszy raz robiłam rok temu i wyszły super. W tym roku też zrobię. Polecam wszystkim
Super!
czy mozna uzyc drozdzy suchych? Jesli tak, to jaka ilosc?
Można, jednak polecam świeże, bo ciasto jest dość gęste i w mojej ocenie na świeżych lepiej rośnie. Drożdży suchych dajemy połowę mniej, czyli 10 g.
Dzien Dobry
Mam pytanie odnosnie masy makowej ,czy mozna orzechy i migdaly pominac?niestety mam alergika w domu.
Pozdrawiam Eliza
Można 🙂
Nie znalazłam nigdzie mielonego maku. Jak przygotować mak, jeśli mam „cały”? Zagotować najpierw według przepisu z innymi składnikami i potem zmielić np. 3x czy jakoś inaczej?
Zagotować z mlekiem ok. 10 – 15 minut (wlać go więcej, aż pokryje mak), następnie odcedzić dokładnie i zmielić przez maszynkę 3 razy. Dalej kontynuować przepis od momentu dodania cukru.
Ktoś robił i wyszło?:-P
Tak:) Sporo osób już robiło i pisało do nas na priv że rolada wychodzi super 🙂 Pozdrawiamy!
Nie wiem czy dobrze zrozumiałam, ale mamy je piec zawinięte w papier?
Tak dokładnie 🙂 Dzięki temu rolada nie pęka i zachowuje swój kształt.
Mi już na etapie masy nie wychodzi… Jak do maku dodałam mleko to całe wsiąkło i jeszcze mak jest suchy.. jak to gotować?
A dodała Pani miód o płynnej konsystencji?
Rolada wygląda wspaniale :). Mała sugestia – dobrze byłoby podawać w przepisach też typ mąki odpowiedni do danego wypieku. To ważne, bo źle dobrana mąka nie da najlepszego efektu, o czym wielu początkujących w pieczeniu zwyczajnie nie wie.
Justyno i Doroto, podziwiam Wasze talenty i kreatywność :). Życzę dalszych sukcesów :).
Słuszna uwaga 🙂 Pozdrawiamy!
to jaki typ mąki będzie najlepszy do tego przepisu?
500 lub 550
Czy zamiast cukru do masy makowej można dodać erytrolu? Pozdrawiam
Nie 🙂
Wyszło super trochę pękło ale to mi nie przeszkadza. Mam pytanie -czy można owego makowca zamrozić?
tak 🙂
Nie rozumiem tego przepisu, to są 2 osobne makowce czy 2 kawałki ciasta zawijamy razem i wychodzi 1?
1 ciasto, dzielimy na połowę i wychodzą dwa makowce.