Ilość porcji: 16
Czas przygotowania: 1,5h
Poziom trudności: Łatwy
“Przepis na to ciasto nie jest nowością, znalazłam go na wielu blogach i dlatego postanowiłam go upiec, z czystej ciekawości. Pięknie się prezentuje to fakt, ale jak smakuje musiałam przekonać się na własnej skórze.
Powiem Wam, że warto go upiec – jest fantastyczny. Słodka beza, dżem porzeczkowy, puszysta i delikatna masa budyniowa to istna poezja smaku. Niewielki dodatek orzechów i tak jest wyczuwalny, idealnie współgra z całością składników. Dlatego apel do osób, które “Pychotki” nie jadły: zabierajcie się do pieczenia, bo warto!”.
Ciasto kruche:
Masa bezowa:
Masa budyniowa:
Placki (ciasto kruche):
Mąkę przesiej na stolnicę razem z proszkiem do pieczenia. Dodaj cukier waniliowy, cukier puder oraz masło. Posiekaj nożem na małe kawałeczki, dokładnie wymieszaj wszystkie składniki, zrób wgłębienie i dodać żółtka. Zagnieć ciasto i podziel je na 2 części, które następnie rozwałkuj na prostokątne placki o wymiarach około 23 x 36 cm. Placki najlepiej rozwałkować bezpośrednio na papierze do pieczenia, pozostawiając większe marginesy papieru po bokach (aby łatwiej było wyjąć upieczone ciasto z formy). Ciasto wraz z papierem włóż do dwóch foremek lub ułóż na blachach do pieczenia, posmaruj dżemem i piecz jednocześnie w piekarniku przez około 15 minut w temperaturze 175 stopni.
Masa bezowa:
Białka ubij na sztywno i stopniowo, wciąż ubijając dosypuj cukier puder a na końcu mąkę ziemniaczaną. Masę rozprowadź na warstwie dżemu na obydwu plackach i posyp posiekanymi orzechami. Piecz placki jednocześnie przez około 15 minut w temperaturze 150 stopni (najlepiej z funkcją termoobiegu).
Masa budyniowa:
Odlej 1/2 szklanki mleka i wymieszaj z kolejnymi składnikami masy budyniowej: mąką pszenną, mąką ziemniaczaną, cukrem waniliowym oraz żółtkami. Resztę mleka zagotuj i dolej połączone składniki masy budyniowej. Wymieszać i jeszcze raz zagotuj, odstaw z ognia, ostudź. Zmiksuj masło i dodawaj po 1 łyżce ostudzoną masę budyniową. Całą masę wyłóż na 1 placku (na warstwie bezy) i przykryj drugim. Ciasto najlepsze jest po kilku godzinach po przygotowaniu lub następnego dnia.
Źródło: „Pani Walewska”
Justyna Pszczółka i Dorota Pszczółka – Habdas – siostry z góralskim rodowodem. Pasję do pieczenia wyssały z mlekiem matki. To jej zawdzięczają swoje pierwsze wypieki. Dziś, pochodzące z Beskidu Żywieckiego “Pszczółki” dzielą się zdobytą wiedzą na warsztatach cukierniczych w całym kraju. Uczestniczki II edycji programu „Bake Off – Ale Ciacho” TVP2, autorki programu kulinarnego “Słodka Kuchnia Pszczółek” TVP3. Zawodowo zajmują się fotografią kulinarną.
Domowe wypieki Justyny i Doroty 2021 - 2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone | Regulamin | Utrzymywane z przez Spec od IT