Facebook Twitter Instagram Youtube Pintrest
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Ptysie z kruszonką

i bitą śmietaną

Ilość porcji: 16-20
Czas przygotowania: 3h
Poziom trudności: Łatwy

Justyna

„Wielu z Was boi się ciasta parzonego, a wcale nie jest to takie straszne! Zawsze mówię, że wystarczy je zrozumieć, a później pójdzie z górki. W takim razie zacznijmy od początku!

CIASTO PARZONE – to rodzaj ciasta otrzymywanego przez zaparzenie mąki pszennej mieszaniną wody z tłuszczem. Ciasto nie zawiera drożdży, rośnie na skutek działania pary wodnej, która wytwarza się podczas pieczenia. Sukces jego wykonania tkwi w kilku ważnych elementach. A jakich? O tym przeczytasz w poniższym wpisie!”

CO KUPIĆ?

Ciasto parzone:

  • 250 g mleka 3,2 %
  • 125 g masła
  • 5 g soli
  • 10 g cukru
  • 150 g mąki pszennej
  • 250 g jajek (ok. 5 sztuk)

Kruszonka:

  • 70 g masła
  • 70 g cukru brązowego
  • 70 g mąki pszennej
  • różowy barwnik neonowy w proszku (kupiłam taki KLIK)

Krem:

  • 600 ml śmietany 36%
  • 2 łyżki cukru pudru
  • 350 g świeżych malin

 

JAK PRZYGOTOWAĆ

Kruszonka: Wszystkie składniki zmiksuj do uzyskania gładkiego ciasta. Kruszonkę rozwałkuj pomiędzy 2 arkuszami papieru do pieczenia lub pomiędzy folią spożywczą na grubość ok 3-4 mm i schłodź w zamrażarce. Okrągłą foremką o średnicy ok 5 cm wytnij kółka kruszonki (możecie to zrobić wcześniej lub zaraz przed nałożeniem na ptysie). Ważne żeby ciasto na kruszonkę było dobrze schłodzone, dzięki temu znacznie łatwiej wytniecie kółka z ciasta!

 

Użyłam neonowego barwnika, ponieważ w trakcie pieczenia ptysie rumienią się dzięki temu uzyskujemy ładny róż. Jeśli dalibyście zwykły barwnik kolor różowy będzie lekko przypalony.

 

Ciasto parzone: Mleko, masło, sól oraz cukier umieść w garnuszku z grubym dnem i podgrzewaj na małej mocy palnika, aż masło się stopi. Doprowadź płyn do wrzenia. Odmierz odpowiednią ilość mąki i przesiej. Przesyp mąkę do garnuszka z płynnymi składnikami i mieszaj energicznie drewnianą łyżką. Umieść garnek ponownie na palniku i na małej mocy palnika mieszaj, aż masa będzie gładka i będzie miała konsystencję pasty, która będzie odchodziła od ścianek rondla ok. 2 minuty.

Masę przełóż do miski, aby przestygła ok. 5 minut. Przełóż do misy miksera, ustaw na niskie obroty i stopniowo dodawaj jajka. Na początku dodaj 4 jajka i sprawdź, czy konsystencja jest odpowiednia dotykając ciasta palcem, powinny powstać tzw. „soft peaks”. Jeśli się nie tworzą dodaj 1/2 lub całe jajko, dla uzyskania pożądanej konsystencji. Miksuj do połączenia, aż masa będzie gładka i gęsta. Nie może być zbyt rzadka. Gotowe ciasto powinno lekko opadać z łopatek miksera.

Ciasto przełóż do rękawa cukierniczego. Wyciskaj na macie silikonowej lub papierze do pieczenia ptysie o średnicy 4 cm. Na każdego ptysia nałóż schłodzony dysk kruszonki. Piekarnik nagrzej do temperatury 200 stopni Celsjusza z funkcją góra-dół. Włóż ptysie i od razu obniż temperaturę do 170 stopni i kontynuuj pieczenie przez 30 minut. W trakcie pieczenia nie otwieraj piekarnika! Następnie wyłącz piekarnik i uchyl drzwiczki, aby ptysie podeschły ok. 15 minut.W tym czasie ciastka powinny dosuszyć się wewnątrz. Kiedy ptysie wystygną, każde z nich przekrój na dwie części odkrawając górną część. Przygotuj krem.

 

Schłodzoną śmietankę ubij z cukrem pudrem. Ubitą śmietanę przełóż do rękawa cukierniczego. Do każdego ptysia nałóż po jednej malinie. Wyciśnij z rękawa krem. Udekoruj połówką maliny i nałóż czapeczkę.


 

 

 

 

 

Idealnie wypieczony ptyś/ekler powinien być pusty w środku. Idealnie wysuszony. Spód nie powinien być miękki. Tak wypieczone ptysie/eklery możemy włożyć do szczelnie zamkniętego pojemnika i nadziać kremem nawet kilka dni później.


 

Para wodna uwalnia się z ciasta pod wpływem ciepła, działającego na ptysie/eklery. Dlatego też ciasto rośnie, płyn izoluje się od tłuszczów zawartych w cieście, tworząc warstwę wodoszczelną i powstrzymującą parę, która napierając nadmuchuje masę, aż do opróżnienia jej wnętrza.

 

Po wypieczeniu wypieki z ciasta parzonego nie powinny być gumiaste, lecz rozpływające się w ustach. Powierzchnia ptysia/eklera powinna być cienka.

 

Masło wpływa na strukturę naszego ciasta. Niewielka ilość masła sprawi, że ciasto po ugotowaniu będzie się rwało, z kolei większa ilość masła spowoduje, że ciasto będzie gładkie, a po upieczeniu będzie rozpływać się w ustach.

 

Jeśli chcemy przygotować chrupiące ptysie/eklery należy zastąpić wodę mlekiem 3,2% lub śmietanką 30%.



Udostępnij:
Drukuj:

NAPISZ KOMENTARZ

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POLECANE PRZEPISY

Newsletter

Otrzymuj nasze przepisy na maila!

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I OTRZYMAJ FRAGMENT EBOOKA ZA DARMO MONOPORCJE 2!

Dodaj swój adres e-mail, a w zamian co tydzień otrzymasz informację o nowych, opublikowanych przepisach.
Obiecujemy, że będzie smacznie!

Pamiętaj o potwierdzeniu subskrypcji po zapisaniu się do newslettera – to bardzo ważne! Koniecznie sprawdź SPAM!

O NAS

Justyna Pszczółka i Dorota Pszczółka – Habdas – siostry z góralskim rodowodem. Pasję do pieczenia wyssały z mlekiem matki. To jej zawdzięczają swoje pierwsze wypieki. Dziś, pochodzące z Beskidu Żywieckiego “Pszczółki” dzielą się zdobytą wiedzą na warsztatach cukierniczych w całym kraju. Uczestniczki II edycji programu „Bake Off – Ale Ciacho” TVP2, autorki programu kulinarnego “Słodka Kuchnia Pszczółek” TVP3. Zawodowo zajmują się fotografią kulinarną.

#siostrypszczolki

Domowe wypieki Justyny i Doroty 2021 - 2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone | Regulamin | Utrzymywane z przez Spec od IT