Facebook Twitter Instagram Youtube Pintrest
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Ptysie z kremem karmelowym

Ilość porcji: ok. 12-15
Czas przygotowania: 1,5h
Poziom trudności: Średni

Justyna

„Uwielbiam ciasto parzone pod każdą postacią. Eklery, karpatka, ptysie. Ważne, aby ciasto było dobrze wypieczone i wysuszone w środku, dzięki temu fajnie chrupie pod zębami. Dzisiaj mam dla Was wersję ptysi z kruszonką i kremem karmelowym. Jak oceniam? Zdecydowanie 10/10!”

CO KUPIĆ?

Ciasto parzone:

  • 125 g mleka
  • szczypta soli
  • 5 g cukru
  • 75 g masła
  • 70 g mąki pszennej
  • 90 g jajek

Kruszonka:

  • 70 g masła
  • 70 g cukru brązowego
  • 70 g mąki pszennej

Krem karmelowy:

  • 100 g cukru
  • 10 ml wody
  • 150 ml śmietany 30%
  • 1/2 łyżeczki soli
  • 60 g masła
  • 500 g serka mascarpone
  • 80 g orzechów ziemnych

 

JAK PRZYGOTOWAĆ

Ciasto parzone:

Mleko, masło, cukier i sól umieść w garnuszku z grubym dnem i podgrzewaj na małej mocy palnika, aż masło się stopi. Doprowadź płyn do wrzenia. Odmierz odpowiednią ilość mąki i przesiej. Przesyp mąkę do garnuszka z płynnymi składnikami i mieszaj energicznie drewnianą łyżką.  Umieść garnek ponownie na palniku i na małej mocy palnika mieszaj, aż masa będzie gładka i będzie miała konsystencję pasty, która będzie odchodziła od ścianek rondla ok. 2 minuty.
Masę przełóż do miski, aby przestygła ok. 5 minut. Po tym czasie przełóż ją do misy miksera, ustaw na niskie obroty i stopniowo dodawaj jajka, pomiędzy kolejnymi partiami zwiększając prędkość na 9-10 sekund, aby nie napowietrzyć masy. Na początku dodaj 2 jajka i sprawdź, czy konsystencja jest odpowiednia dotykając ciasta palcem, powinny powstać tzw. „soft peaks”. Jeśli się nie tworzą dodaj 1/2 lub całe jajko, dla uzyskania pożądanej konsystencji. (Rozciągnięte między dwoma palcami powinno tworzyć szpic, który od razu opada, jeśli tak się nie dzieje ciasto jest za gęste, trzeba dodać jeszcze trochę jajka.) Miksuj do połączenia, aż masa będzie gładka i gęsta. Nie może być zbyt rzadka. Ciasto przełóż do rękawa cukierniczego i wyciskaj na macie silikonowej lub papierze do pieczenia 4 cm ptysie w dużych odstępach. Na każdym ptysiu ułóż krążek kruszonki.
Piekarnik nagrzej do temperatury 200 stopni Celsjusza z funkcją góra-dół. Włóż ptysie i od razu obniż temperaturę do 170 stopni i kontynuuj pieczenie przez 30 minut. W trakcie pieczenia nie otwieraj piekarnika! Następnie wyłącz piekarnik i uchyl drzwiczki, aby ptysie podeschły ok. 15 minut. Wyjmij z piekarnika i studź na kratce.

Kruszonka:

Wszystkie składniki zmiksuj do uzyskania gładkiego ciasta. Kruszonkę rozwałkuj pomiędzy 2 arkuszami papieru do pieczenia lub pomiędzy folią spożywczą na grubość ok 3-4 mm i schłodź w lodówce. Okrągłą foremką o średnicy ok 5 cm wytnij kółka kruszonki (możecie to zrobić wcześniej lub zaraz przed nałożeniem na ptysie). Ważne żeby ciasto na kruszonkę było dobrze schłodzone, dzięki temu znacznie łatwiej wytniecie kółka z ciasta!

Krem karmelowy:

Do małego garnka wysyp cukier, wlej wodę. Na średnim palniku zacznij podgrzewać cukier. Ważna sprawa: nic nie mieszaj! Poczekaj aż cukier zacznie się rozpuszczać. Gdy cukier będzie miał jasnobrązowy kolor dodaj śmietankę (mieszamy cały czas!) i gotuj przez 4-5 minut – całość powinna nabrać jasnobrązowego koloru. Na koniec dodaj masło i sól mieszaj aż masło całkowicie się rozpuści. Powinien powstać sos karmelowy. Gotowy sos karmelowy odstaw w temp. pokojowej do całkowitego wystudzenia. Mascarpone również powinno mieć temp. pokojową.

Wystudzony karmel wolnym strumieniem wlewaj do ubijanego serka mascarpone. Miksuj, aż karmel połączy się z serkiem. Gotowy krem wyszprycuj w ptysiu za pomocą tylki cukierniczej w kształcie gwiazdki. Wierzch posyp posiekanymi orzechami ziemnymi. Każdego ptysia przykryj czapeczką.

 



Udostępnij:
Drukuj:

NAPISZ KOMENTARZ

 

7 thoughts on “Ptysie z kremem karmelowym

  1. Niestety karmel mi nie wyszedł, patrzyłam na inne przepisy na 100g cukru jest 120ml smietany i 30g masła. Tu jest wszystkiego wiecęj. Czy karmel powinien przypominać mleczko karmelowe, co poszło nie tak?

    1. Ten karmel mieszamy jeszcze z serkiem, więc nie może być zwarty. Jeśli chcesz przygotować karmel do którego się już nic nie dodaje to jest to zupełnie inny przepis.

    1. A ja bym zrobiła drugą porcję bez jajek, połączyła z tą za rzadką i dodawała jajek aż osiągnę odpowiednią konsystencję. Minus plus taki, że mamy 2x więcej ciasta 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Newsletter

Otrzymuj nasze przepisy na maila!

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I OTRZYMAJ FRAGMENT EBOOKA ZA DARMO MONOPORCJE 2!

Dodaj swój adres e-mail, a w zamian co tydzień otrzymasz informację o nowych, opublikowanych przepisach.
Obiecujemy, że będzie smacznie!

Pamiętaj o potwierdzeniu subskrypcji po zapisaniu się do newslettera – to bardzo ważne! Koniecznie sprawdź SPAM!

O NAS

Justyna Pszczółka i Dorota Pszczółka – Habdas – siostry z góralskim rodowodem. Pasję do pieczenia wyssały z mlekiem matki. To jej zawdzięczają swoje pierwsze wypieki. Dziś, pochodzące z Beskidu Żywieckiego “Pszczółki” dzielą się zdobytą wiedzą na warsztatach cukierniczych w całym kraju. Uczestniczki II edycji programu „Bake Off – Ale Ciacho” TVP2, autorki programu kulinarnego “Słodka Kuchnia Pszczółek” TVP3. Zawodowo zajmują się fotografią kulinarną.

#siostrypszczolki

Domowe wypieki Justyny i Doroty 2021 - 2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone | Regulamin | Utrzymywane z przez Spec od IT