Ilość porcji: 2
Czas przygotowania: 30 min
Poziom trudności: Łatwy
“Dziś mam dla Was przepis na placki jaglane z dodatkiem otrąb owsianych i startego jabłka. Postanowiłam podzielić się z Wami moim “śniadaniowym” przepisem, bo pewnie część z Was zwraca uwagę na to, co ląduje na talerzu. Ja zwracam uwagę na to co jem, dlatego będę publikować dla Was również zdrowe wersje śniadań oraz wypieków. Właśnie podjęłam wyzwanie 30 dni bez cukru, także placki jaglane słodzimy miodem, posypujemy rodzynkami lub np. świeżymi owocami. Kto przyłącza się do wyzwania?
Zwykle placki zajadam z twarożkiem i miodem posypane pestkami słonecznika. Dzisiejsza wersja jest z malinami ogrodowymi, których nazbierałam – uwaga – aż 16! Plon w tym roku obfity… Nie wiem, dlaczego, ale malin w tym roku mamy nie wiele, dlatego delektowałam się śniadaniem, jak nigdy dotąd.
Do ciasta na placki dodaję małe starte jabłko, które nadaje im słodyczy i lekkości. Finalnie dzięki nim oraz maślance placki są delikatne i puszyste. Dla zachęty pod przepisem kilka słów o kaszy jaglanej.”
Jabłko obierz i posiekaj w drobną kostkę. Można zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Wszystkie składniki przełóż do miseczki i dokładnie wymieszaj. Patelnię rozgrzej z niewielką ilością oleju kokosowego. Smaż z obu stron za słoty kolor. Podawaj z ulubionymi dodatkami.
Mąka jaglana, którą wykorzystałam w przepisie pochodzi ze zmielonej kaszy jaglanej. Zakupiłam ją w sklepie ze zdrową żywnością.
Kasza jaglana ma specyficzny smak, dlatego długo nie mogłam się do niej przekonać. Wydawała się mdła, goryczkowata i niesmaczna. Przeczytałam kiedyś w sieci, że można pozbyć się jej gorzkawego smaku w kilku prostych krokach. Najlepiej przed ugotowaniem obficie przelać kaszę najpierw zimną, a potem gorącą wodą. Można też wrzucić kaszę do wrzątku, po chwili odcedzić i jeszcze raz wsypać do czystej, gotującej się wody. Warto namoczyć kaszę na kilka godzin albo na noc w wodzie z dodatkiem soku z cytryny – ten zabieg razem z gotowaniem pomoże unieczynnić fityniany – związki zawarte w kaszach, utrudniające przyswajanie składników mineralnych. Faktycznie kasza zmienia swój smak, jest łagodniejsza i ku mojemu zaskoczeniu smaczna. Teraz nie wyobrażam sobie, aby miało jej zabraknąć w moim jadłospisie. Polecam dla osób będących na diecie bezglutenowej.
Kasza jaglana oczyszcza organizm, wzmacnia pracę jelita grubego dzięki dużej zawartości witamin z grupy B, obniża poziom cholesterolu, jest bogata w substancje mineralne: fosfor, żelazo, wapń, potas, zawiera lecytynę poprawiającą pamięć oraz rzadki w pożywieniu krzem, odpowiedzialny za wygląd skóry, włosów i paznokci, a także stan naczyń krwionośnych i kości. Jestem przekonana, że w tym wypadku nie muszę przekonywać Was, że moje placuszki nie tylko są dietetyczne, ale bardzo zdrowe. W końcu mąka jaglana to nic innego jak zmielona kasza. No i ten dodatek – maliny – śniadanie perfekcyjne!
Justyna Pszczółka i Dorota Pszczółka – Habdas – siostry z góralskim rodowodem. Pasję do pieczenia wyssały z mlekiem matki. To jej zawdzięczają swoje pierwsze wypieki. Dziś, pochodzące z Beskidu Żywieckiego “Pszczółki” dzielą się zdobytą wiedzą na warsztatach cukierniczych w całym kraju. Uczestniczki II edycji programu „Bake Off – Ale Ciacho” TVP2, autorki programu kulinarnego “Słodka Kuchnia Pszczółek” TVP3. Zawodowo zajmują się fotografią kulinarną.
Domowe wypieki Justyny i Doroty 2021 - 2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone | Regulamin | Utrzymywane z przez Spec od IT