Facebook Twitter Instagram Youtube Pintrest
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Piernik Staropolski

Ilość porcji: 3 pierniki o wymiarach ok. 13 x 26 cm
Czas przygotowania: 1h
Całkowity czas: 1h + kilka tygodni leżakowania
Poziom trudności: Łatwy

Justyna i Dorota

Piernik Staropolski to ten wypiek, bez którego nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodzenia. Jego zapach w trakcie pieczenia wypełnia cały dom! Z kolei przełożony rozpływa się w ustach. Możliwości przełożenia piernika jest bardzo wiele np. masą orzechową, marcepanową lub zmiksowanymi suszonymi śliwkami z daktylami i odrobiną rumu. W naszej rodzinie jednak stawia się na klasykę, czyli przełożenie powidłami śliwkowymi. Cudownie, kiedy są domowej roboty! Piernik polewamy polewą czekoladową, ale zdarza się też, że niektórzy lukrują (z lukrem dłużej się przechowuje)..

Najważniejsze żeby pomyśleć o pierniku już kilka tygodni przed świętami, bowiem musi dojrzewać. Najlepiej ok. 4 – 6 tygodni. Co nie oznacza jednak, że jeśli o nim zapomnisz, to nie możesz przygotować ciasta 2 tygodnie przed świętami! Nic straconego, będzie również smaczny.

Ciasto na piernik staropolski świetnie sprawdzi się również w formie pierniczków. Możesz je nadziewać lub po prostu oblać polewą albo lukrem.

Warto czekać kilka tygodni, aż ciasto piernikowe dojrzeje – gotowy wypiek jest przepyszny!”

 

CO KUPIĆ?

  • 500 g miodu
  • 330 g cukru (można dać nieco mniej)
  • 250 g masła
  • 1 kg mąki pszennej
  • 3 jajka
  • 3 płaskie łyżeczki sody oczyszczonej
  • 125 ml mleka
  • pół łyżeczki soli
  • 2 torebki przyprawy do piernika (40 g w torebce)

Do przełożenia:

  • ok. 1 kg powideł śliwkowych

Polewa czekoladowa:

  • 150 g gorzkiej lub mlecznej czekolady
  • 60 g masła

WSKAZÓWKI:

 

Z podanych proporcji otrzymasz 3 grube blaty piernikowe pieczone w standardowej blaszce z piekarnika o wymiarach ok. 39 x 26 cm.

Pamiętaj, aby powidła były rozsmarowane w miarę grubo. Po przełożeniu obciąż wszystkie 3 blaty i odstaw na ok. 3 – 4 dni. Po tym czasie przekrój ciasto na 3 pierniki o wymiarach ok. 13 x 26 cm. Oblej polewą i pozostaw do zastygnięcia.   

JAK PRZYGOTOWAĆ

Miód, cukier i masło podgrzej stopniowo, niemal do wrzenia, wymieszaj i ostudź. Do chłodnej masy dodaj mąkę pszenną, jajka, sodę oczyszczoną rozpuszczoną w mleku, sól i przyprawę do piernika. Ciasto starannie wyrabiaj mikserem i przełóż do kamionkowego lub emaliowanego garnka. Wyrobione ciasto jest dość luźne. Po leżakowaniu w zimnie tężeje i daje się rozwałkowywać (trzeba jednak podsypywać mąką, czasem sporo). Przykryj ściereczką i odstaw w chłodne miejsce na 5 – 6 tygodni. Piecz 3 – 4 dni przed świętami. Jeśli przykrywasz piernika folią spożywczą to ponakłuwaj ją, aby ciasto miało dostęp powietrza.

Pieczenie: 

Ciasto podziel na 3 równe części. Warto zważyć sobie całe ciasto i podzielić na 3. Każdą porcję ciasta rozwałkuj na grubość około pół cm i piecz w dużej blaszce wyłożonej papierem do pieczenia w temperaturze około 170ºC  przez około 15 – 20 minut (zależy od grubości placka). Upieczone blaty studź na kratce.

Wystudzone blaty piernikowe przełóż powidłami śliwkowymi, przykryj arkuszem papieru i równomiernie obciąż. Odstaw w chłodne miejsce na 3 – 4 dni.

Piernik podziel na 3 mniejsze pierniki. Umieść je na kratce i polej czekoladą z każdej strony. Piernik przechowuj zawinięty w papier, ściereczkę lub folię spożywczą, aby nie wysychał.

Polewa czekoladowa:

W małym garnuszku roztop masło. Zdejmij z palnika i dodaj posiekaną na mniejsze kawałki czekoladę. Odstaw na ok. 2 minuty, aby temperatury się wyrównały.  Następnie wszystko wymieszaj, do momentu, aż czekolada się roztopi i otrzymasz gładką polewę. Tego rodzaju polewa po zastygnięciu jest twarda. Jeśli chcesz miękką polewę to zamień masło na śmietankę 36% w proporcji: 150 g na 150 czekolady.

Z podanej porcji polewy może nie wystarczyć, aby oblać wszystkie 3 pierniki. W związku z tym zwiększ nieco proporcje.

Smacznego!



Udostępnij:
Drukuj:

NAPISZ KOMENTARZ

 

10 thoughts on “Piernik Staropolski

  1. Czy można zrobić z połowy porcji? Czy koniecznie trzeba trzymać ciasto w szklanym/emaliowanym naczyniu?

    1. Można z połowy porcji. Najlepiej w misce szklanej lub w naczyniu emaliowanym. Plastikowej miski nie polecamy i metalowej też bo może piernik „przejść” metalem.

  2. Witam, czy leżakowanie musi odbywać się w kamionkowym/emaliowym garnku? Jaki to ma wpływ? Inne przepisy podają, że można zawinąć w folię i schować do lodówki.

    1. Nie musi, ja akurat mam w tym roku ciasto w misce szklanej, wierzch miski przykryty folią. Po prostu nie lubię jak ciasto na piernik przez 3-4 tygodnie bezpośrednio mam kontakt z folią spożywczą, ale tak też można 🙂

    1. Zarówno miód jak i cukier konserwuje ciasto piernikowe, dzięki temu po kilku tygodniach leżakowania nie jest zepsute. Nie można pomijać w przepisie cukru. Im mniej miodu dodajemy do ciasta, tym więcej musimy procentowo dać cukru i odwrotnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POLECANE PRZEPISY

Newsletter

Otrzymuj nasze przepisy na maila!

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I OTRZYMAJ FRAGMENT EBOOKA ZA DARMO MONOPORCJE 2!

Dodaj swój adres e-mail, a w zamian co tydzień otrzymasz informację o nowych, opublikowanych przepisach.
Obiecujemy, że będzie smacznie!

Pamiętaj o potwierdzeniu subskrypcji po zapisaniu się do newslettera – to bardzo ważne! Koniecznie sprawdź SPAM!

O NAS

Justyna Pszczółka i Dorota Pszczółka – Habdas – siostry z góralskim rodowodem. Pasję do pieczenia wyssały z mlekiem matki. To jej zawdzięczają swoje pierwsze wypieki. Dziś, pochodzące z Beskidu Żywieckiego “Pszczółki” dzielą się zdobytą wiedzą na warsztatach cukierniczych w całym kraju. Uczestniczki II edycji programu „Bake Off – Ale Ciacho” TVP2, autorki programu kulinarnego “Słodka Kuchnia Pszczółek” TVP3. Zawodowo zajmują się fotografią kulinarną.

#siostrypszczolki

Domowe wypieki Justyny i Doroty 2021 - 2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone | Regulamin | Utrzymywane z przez Spec od IT