Ilość porcji: 1 duża blacha piernika
Czas przygotowania: 1h
Całkowity czas: 1h + kilka tygodni leżakowania
Poziom trudności: Łatwy
“Nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodzenia bez piernika. Jego smak i zapach pomaga w stworzeniu niesamowitej, magicznej oraz świątecznej atmosfery. Warto czekać kilka tygodni, aż ciasto piernikowe dojrzeje – gotowy wypiek jest przepyszny!”
Miód, cukier i masło podgrzej stopniowo, niemal do wrzenia, wymieszaj porządnie i ostudź. Do chłodnej masy dodaj mąkę pszenną, jajka, sodę oczyszczoną rozpuszczoną w połowie szklanki mleka, sól i przyprawę do piernika. Ciasto starannie wyrabiaj i przełóż do kamionkowego lub emaliowanego garnka. Przykryj ściereczką i odstaw w chłodne miejsce na 5 – 6 tygodni. Piecz 3 – 4 dni przed świętami.
Pieczenie:
Ciasto podziel na 2 – 3 części, rozwałkuj (najlepsza grubość około pół cm) i piecz w dużej blaszce w temperaturze około 160 – 180ºC (zależy od piekarnika) przez około 15 – 20 minut (zależy od grubości placka). Placki ochładzaj. Ochłodzone placki przełóż podgrzanymi powidłami śliwkowymi (można je wymieszać z bakaliami), przykryj arkuszem papieru i równomiernie obciąż, odstaw do ‚skruszenia’ na 3 – 4 dni.
Piernik polej czekoladą lub lukrem (z lukrem dłużej się przechowuje). Długo zachowuje świeżość, wystarczy go zawinąć w papier lub ściereczkę, by nie wysychał.
Ważna uwaga:
Wyrobione ciasto jest dość luźne. Po leżakowaniu w zimnie tężeje i daje się rozwałkowywać (trzeba jednak podsypywać mąką, czasem sporo). Smacznego!
Justyna Pszczółka i Dorota Pszczółka – Habdas – siostry z góralskim rodowodem. Pasję do pieczenia wyssały z mlekiem matki. To jej zawdzięczają swoje pierwsze wypieki. Dziś, pochodzące z Beskidu Żywieckiego “Pszczółki” dzielą się zdobytą wiedzą na warsztatach cukierniczych w całym kraju. Uczestniczki II edycji programu „Bake Off – Ale Ciacho” TVP2, autorki programu kulinarnego “Słodka Kuchnia Pszczółek” TVP3. Zawodowo zajmują się fotografią kulinarną.