Ilość porcji: 12-16
Czas przygotowania: 30 min
Poziom trudności: Łatwy
“Dziś śniadanie przygotowują dla nas mężczyźni. Ciasto na naleśniki jest bardzo proste ???? Chociaż raz w roku my kobiety możemy poczuć się jak księżniczki. Częściej martwimy się o innych, a o sobie zapominamy. Wieczorne wyjście z przyjaciółkami, spa, kino, a może fryzjer? Pozwólmy sobie w nasze święto na odrobinę przyjemności ????
W dzisiejszym wpisie odpowiadamy na pytanie nurtujące każdego mężczyznę, który zaczyna gotować w kuchni… Jak zrobić naleśniki? Nie ma nic prostszego! Wystarczą jajka, mąka, mleko, masło i gotowe. Także panowie zakasamy rękawy i do roboty, a Wam kochane życzymy WSZYSTKIEGO DOBREGO!”
Nadzienie:
Mąkę i sól wsyp do robota kuchennego, dodaj jajko/a, masło oraz połowę mleka. Miksuj, aż ciasto będzie gładkie i kremowe zeskubując ze ścianek naczynia, by usunąć wszelkie grudki. Na koniec dodaj resztę mleka.
Smażenie naleśników:
Kluczem do sukcesu jest smażenie naleśników we właściwej, stałej temperaturze. Osiągniesz to używając dobrej patelni – z grubym dnem. Za najbardziej odpowiednie uważa się patelnie ciężkie z anodowanego aluminium (pokryte nieprzywierającą powłoką). Właściwa patelnia do naleśników ma niskie, pochyłe ścianki, by naleśnik łatwiej się z niej ześliznął. Powinna mieć 20-23 cm średnicy.
Większość naleśników zrobiona jest z 2-3 łyżek stołowych ciasta. Do smażenia naleśników należy wlać do filiżanki niewielką ilość oleju słonecznikowego. Nagrzać patelnię do naleśników, aż będzie czuć bijące od niej mocne ciepło. Skropić ją kilkoma kroplami oleju, by natłuścić dno patelni, nadmiar wylać. Łyżką wazową wlać 2-3 łyżki stołowe ciasta. Natychmiast zakręcić patelnią, by ciasto pokryło cienką warstwą całe dno. Szybko postawić patelnię na palnik i smażyć dopóki naleśnik nie będzie ścięty, a na jego powierzchni nie pojawią się małe dziurki, około półtorej minuty.
Zsunąć usmażony naleśnik na czystą ściereczkę kuchenną ułożoną na drucianej kratce. W taki sam sposób usmażyć kolejne naleśniki. Jeśli mają być serwowane od razu, należy je trzymać w cieple we włączonym piekarniku, aż do chwili podania. Jeśli przygotowujemy naleśniki dużo wcześniej, zawinąć je w podwójną warstwę folii spożywczej, by zapobiec wyschnięciu. Na 10-15 minut przed podaniem można ponownie podgrzać je w piekarniku, luźno owinięte folią aluminiową w temperaturze 180 stopni. Upieczone naleśniki posmarować nutellą, złożyć w kopertę, posypać cukrem pudrem i ozdobić malinami. Smacznego!
Justyna Pszczółka i Dorota Pszczółka – Habdas – siostry z góralskim rodowodem. Pasję do pieczenia wyssały z mlekiem matki. To jej zawdzięczają swoje pierwsze wypieki. Dziś, pochodzące z Beskidu Żywieckiego “Pszczółki” dzielą się zdobytą wiedzą na warsztatach cukierniczych w całym kraju. Uczestniczki II edycji programu „Bake Off – Ale Ciacho” TVP2, autorki programu kulinarnego “Słodka Kuchnia Pszczółek” TVP3. Zawodowo zajmują się fotografią kulinarną.
Domowe wypieki Justyny i Doroty 2021 - 2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone | Regulamin | Utrzymywane z przez Spec od IT