Ilość porcji: 8-10
Czas przygotowania: 3h
Poziom trudności: Średni
„Takie fajowe bezy ukręciłyśmy w ostatnim odcinku Pszczółek! Bardzo spodobał Wam się przepis, więc postanowiłyśmy zamieścić go na stronie! A co! Jak szaleć to szaleć. Bezę kochacie i uwielbiacie, więc koniecznie musicie wypróbować ten przepis.”
Bezy:
Frużelina:
Krem kokosowy:
Do dekoracji:
Beza: przed przystąpieniem do ubijania nagrzej piekarnik do 150 stopni z funkcją góra-dół. Blaszkę wyłóż papierem do pieczenia.
Białka (powinny być o temperaturze pokojowej) przelej do misy miksera. Ubij na pianę, niekoniecznie idealnie sztywną. Stopniowo dodawaj cukier, po łyżce, cały czas miksując na najwyższych obrotach miksera. Miksuj dokładnie i długo po każdej dodanej porcji cukru. Na koniec piana powinna być sztywna, gęsta i błyszcząca. Bardzo ważne jest również, aby cukier w trakcie ubijania dokładnie się rozpuścił i nie był wyczuwalny w bezie. Najlepiej sprawdzić to organoleptycznie – rozetrzyj odrobinę masy między palcami (nie powinieneś/powinnaś wyczuwać w niej kryształków cukru). Nie zmniejszaj również ilości cukru, bo beza może się nie udać. Na koniec dodaj sok z cytryny i ubić krótko. Dodaj przesianą skrobię ziemniaczaną i delikatnie wymieszaj szpatułką.
Masę bezową podziel na połowę, do jednej dodaj kilka krople barwnika. Wymieszaj i przełóż na rozwiniętą na blacie folię spożywczą, obok nałóż bezę białą. Zwiń folię tworząc takiego bezowe cukiereczka. Przygotuj rękaw cukierniczy z tylką w kształcie gwiazdki. Odetnij z jednej strony końcówkę folii, w którą zawinięta jest bez, włóż ją do rękawa. Wyciskaj na papierze do pieczenia małe gniazdka bezowe.
Bezy wstaw do piekarnika nagrzanego do 150 stopni i od razu zmniejsz do temperatury 100 stopni. Susz przez ok. 2 – 2,5 h. Po tym czasie beza powinna być biała, chrupiąca z zewnątrz, na spodzie oraz bokach. W środku z kolei wilgotna oraz piankowa. Studź w lekko uchylonym piekarniku. Bezę zazwyczaj suszę dzień wcześniej, a kolejnego dnia wykładam na nią krem i dekoruję owocami – najlepiej przed samym podaniem!
Frużelina: W małym garnuszku wymieszaj umyte, odszypułkowane i pokrojone na ćwiartki truskawki z cukrem. Postaw na palniku o średniej mocy i podgrzewaj do rozpuszczenia się cukru (owoce puszczą sporo soku, przykryj garnek pokrywką). Dodaj do gotujących się truskawek sok z cytryny, wodę wymieszaną z mąką. Dobrze wymieszaj, zagotuj, zdejmij z palnika. Odstaw do wystudzenia. Frużelina powinna mieć konsystencję żelu.
Krem: w trakcie suszenia bezy przelej mleko kokosowe do garnuszka i gotuj na średniej mocy palnika w celu redukcji płynu. Po zredukowaniu mleko powinno ważyć 120 g. Przelej do szklanki/pojemnika i schłodź w lodówce – najlepiej całą noc. W misie miksera umieść mleko kokosowe, mascarpone, cukier puder oraz śmietankę. Ubijaj, aż krem będzie puszysty i gęsty. Pod koniec dodaj skórkę z limonki. Krem wyłóż na frużelinę. Na krem wyłóż świeże truskawki, posiekane pistacje oraz pąki suszonej róży.
WIĘCEJ O BEZIE PRZECZYTASZ TUTAJ
Justyna Pszczółka i Dorota Pszczółka – Habdas – siostry z góralskim rodowodem. Pasję do pieczenia wyssały z mlekiem matki. To jej zawdzięczają swoje pierwsze wypieki. Dziś, pochodzące z Beskidu Żywieckiego “Pszczółki” dzielą się zdobytą wiedzą na warsztatach cukierniczych w całym kraju. Uczestniczki II edycji programu „Bake Off – Ale Ciacho” TVP2, autorki programu kulinarnego “Słodka Kuchnia Pszczółek” TVP3. Zawodowo zajmują się fotografią kulinarną.
Domowe wypieki Justyny i Doroty 2021 - 2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone | Regulamin | Utrzymywane z przez Spec od IT
czy można suszyć dwie blaszki naraz? czy takie bezy można upiec 2-3 dni wcześniej?
Jest to możliwe w funkcji termoobieg, jednak trzeba obserwować i suszyć w niższej temperaturze, niż z funkcją góra – dół i nieco dłużej. Można je upiec kilka dni wcześniej, ale muszą być przechowywane w suchym pomieszczeniu/pudełku, aby nie chłonęły wilgoci.