Facebook Twitter Instagram Youtube Pintrest
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Mini Paris-Brest

z kremem "PROSECCO"

Ilość porcji: ok. 12 sztuk
Czas przygotowania: 2 h
Poziom trudności: Średni

Justyna i Dorota

Ciasto parzone wykorzystywać można na wiele sposobów! To nie tylko karpatka, eklerki oraz ptysie. Dzisiaj propozycja na MINI PARIS BREST! Klasycznie deser wykonywany jest w formie jednego pierścienia z ciasta parzonego. Pomysł na niego powstał w 1891 r. z okazji wyścigu kolarskiego na trasie Paryż-Brest-Paryż. Podobno zyskał popularność dlatego, że jest bardzo kaloryczny i kształtem przypominał koło roweru. Wydaje się to logiczne, bo po wielogodzinnym wyścigu, bez wyrzutów sumienia można zajadać się wysokokalorycznym deserem. Dla ułatwienia prezentujemy przepis również na poniższym filmie. Zobacz, że wcale nie jest to takie trudne!

CO KUPIĆ?

Ciasto:

  • 125 g mleka 3,2%
  • 125 g śmietanki 30%
  • 5 g soli
  • 125 g masła
  • 150 g mąki pszennej
  • 250 g jajek (ok. 4 – 5 sztuk)

Dodatkowo:

  • 1 rozmącone jajko 
  • ok. 4o g płatków migdałowych

Krem prosecco:

  • 100 g drobnego cukru
  • 75 g żółtek (ok. 4 szt.)
  • 7 g żelatyny 
  • 35 g wody
  • 120 g „prosecco”
  • 380 g serka mascarpone (o temperaturze pokojowej)

Do dekoracji:

  • cukier puder do oprószenia   

JAK PRZYGOTOWAĆ

Piekarnik nagrzej do temperatury 200 stopni Celsjusza z termoobiegiem. Mleko, śmietanę, masło, sól umieść w garnuszku z grubym dnem i podgrzewaj na małej mocy palnika, aż masło się stopi. Doprowadź płyn do wrzenia. Odmierz odpowiednią ilość mąki i przesiej. Przesyp mąkę do garnuszka z płynnymi składnikami i mieszaj energicznie drewnianą łyżką.  Umieść garnek ponownie na palniku i na małej mocy palnika mieszaj, aż masa będzie gładka i będzie miała konsystencję pasty, która będzie odchodziła od ścianek rondla ok. 2 minuty.

Masę przełóż do miski, aby przestygła ok. 5 minut. Po tym czasie przełóż ją do misy miksera, ustaw na niskie obroty i stopniowo dodawaj jajka, pomiędzy kolejnymi partiami zwiększając prędkość na 9 – 10 sekund, aby zbytnio nie napowietrzyć masy. Na początku dodaj 3 jajka i sprawdź, czy konsystencja jest odpowiednia dotykając ciasta palcem, powinny powstać tzw. „soft peaks”. Jeśli się nie tworzą dodaj 1/2 lub całe jajko, dla uzyskania pożądanej konsystencji. (Rozciągnięte między dwoma palcami powinno tworzyć szpic, który od razu opada, jeśli tak się nie dzieje ciasto jest za gęste, trzeba dodać jeszcze trochę jajka.) Miksuj do połączenia, aż masa będzie gładka i gęsta. Nie może być zbyt rzadka. Ciasto przełóż do rękawa cukierniczego z gładką, okrągłą tylką i wyciskaj w formie do donatów po 7 małych porcji ciasta.  My wykorzystałyśmy formę do donatów z firmy Wilton 32 x 20,7 cm,  wysokość – 2 cm, 6 gniazd.

Jeśli obawiasz się, że ptysie przywrą po upieczeniu do formy, natłuść ją masłem przed wyciśnięciem ciasta. Opuszkiem palca zanurzonym w zimnej wodzie dotknij z wierzchu każdą porcję ciasta. Dzięki temu usuniesz górki powstałe po wyciśnięciu ciasta z rękawa.  

Włóż formę z ciastem do piekarnika i od razu obniż temperaturę do 180 stopni i kontynuuj pieczenie przez 30 minut – 40 minut. W trakcie pieczenia nie otwieraj piekarnika! Następnie wysuń blaszkę z piekarnika i posmaruj każdego ptysia rozmąconym jajkiem. Najlepiej przy pomocy pędzelka. Posyp płatkami migdałów i piecz w 150 stopniach przez 10 – 15 minut. Studź na kratce.

Krem prosecco:

Miskę z dwoma pierwszymi składnikami: cukrem i żółtkami umieść nad garnkiem z gotującą się wodą i ubijaj składniki do otrzymania gęstego kremu. Ważne, aby jego temperatura przekroczyła 60°C, to uczyni krem z żółtek bezpiecznym i pozbędziemy się ewentualnych bakterii. Tego rodzaju krem zawiera surowe żółtka, dlatego trzeba mieć to na uwadze.

Żelatynę zalej wodą i odstaw do napęcznienia. Następnie upłynnij ją w mikrofali lub na parze. Ważne, aby masy żelatynowej nie zagotować, bo straci ona swoje właściwości żelujące! Wlej upłynnioną żelatynę do zdjętego z palnika kremu z żółtek i zmiksuj krótko. Odstaw do lekkiego wystudzenia na ok. 5 minut.

 


Mascarpone krótko zmiksuj i stopniowo dodawaj krem z żółtek i „Prosecco” – na przemian. Pamiętaj, że obie składowe: mascarpone i krem z żółtek powinny mieć mniej więcej jednakową temperaturę, aby krem był gładki i się nie zważył. 

Gotowy krem wstaw do lodówki, aby nieco zgęstniał. Co jakiś czas przemieszaj krem i kontroluj jego gęstość. Weź pod uwagę, że będziesz wyciskać go przez rękaw cukierniczy, więc konsystencja kremu powinna być zwarta.

Składanie deseru:

Upieczone krążki z ciasta parzonego przekrój wzdłuż na pół, najlepiej nożem z piłką. Krem przełóż do worka cukierniczego z końcówką w kształcie mocno wciętej gwiazdki. Krem wyłóż na dolną część ciasta parzonego i przykryj górną częścią ciasta. Oprósz cukrem pudrem. Podawaj od razu!


WSKAZÓWKA:

Ptysie najlepiej smakują zaraz po przełożeniu kremem, bo ciasto nadal  jest chrupiące. Im dłużej będziesz przechowywać je z kremem tym więcej wilgoci wchłoną i staną się miękkie. Niektórzy w takiej postaci też lubią, więc co kto woli! Przełożone przechowuj w lodówce. 

 

 

 



Udostępnij:
Drukuj:

NAPISZ KOMENTARZ

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Newsletter

Otrzymuj nasze przepisy na maila!

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I OTRZYMAJ FRAGMENT EBOOKA ZA DARMO MONOPORCJE 2!

Dodaj swój adres e-mail, a w zamian co tydzień otrzymasz informację o nowych, opublikowanych przepisach.
Obiecujemy, że będzie smacznie!

Pamiętaj o potwierdzeniu subskrypcji po zapisaniu się do newslettera – to bardzo ważne! Koniecznie sprawdź SPAM!

O NAS

Justyna Pszczółka i Dorota Pszczółka – Habdas – siostry z góralskim rodowodem. Pasję do pieczenia wyssały z mlekiem matki. To jej zawdzięczają swoje pierwsze wypieki. Dziś, pochodzące z Beskidu Żywieckiego “Pszczółki” dzielą się zdobytą wiedzą na warsztatach cukierniczych w całym kraju. Uczestniczki II edycji programu „Bake Off – Ale Ciacho” TVP2, autorki programu kulinarnego “Słodka Kuchnia Pszczółek” TVP3. Zawodowo zajmują się fotografią kulinarną.

#siostrypszczolki

Domowe wypieki Justyny i Doroty 2021 - 2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone | Regulamin | Utrzymywane z przez Spec od IT