Facebook Twitter Instagram Youtube Pintrest
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Medovik – rosyjskie ciasto miodowe

Ilość porcji: 16-20
Czas przygotowania: 3-4h
Poziom trudności: Średni

Justyna

„Przyznam szczerze, że nigdy wcześniej nie słyszałam o rosyjskim miodowniku. To dzięki Wam przepis trafia na bloga! Na ostatniej relacji na żywo z pieczenia piernika staropolskiego jedna z czytelniczek podpowiedziała, żebyśmy zrobiły na stronę medovik! Bardzo zaciekawił mnie przepis z tej strony.

Teraz pewnie zapytacie jaka jest różnica między tradycyjnym miodownikiem, a rosyjskim. Ta wersja składa się wielu cienkich miodowych blatów. Nie ma tutaj kremu budyniowego, za to jest lekki krem na serku i kwaśnej śmietanie.

Medovik przygotowałam na święta i wzięłam dla rodzinki. Byli zachwyceni, ciasto jest tak miękkie i delikatne, że rozpływa się w ustach. Jednogłośnie wszyscy stwierdziliśmy, że ciasto smakuje jak karmel.

Nie ukrywam, że z wałkowaniem jest trochę pracy, ale warto! SERIO. Krem jest bardzo prosty, trochę niecodzienny nam bardzo smakował.”

CO KUPIĆ?

Ciasto miodowe:

  • 120 g masła
  • 120 g cukru
  • 2 jajka
  • 2 płaskie łyżeczki sody oczyszczonej
  • 100 g miodu
  • 400 g mąki pszennej typ 450

Krem:

  • 240 g serka Philadeplhia
  • 160 g skondensowanego mleka słodzonego
  • 100 g kwaśnej gęstej śmietany 18%
  • 350 g śmietany 36%
  • 8 g żelatyny
  • 40g wody

 

JAK PRZYGOTOWAĆ

Ciasto miodowe: W garnku na średniej mocy palnika roztop masło z miodem i cukrem. Dodaj jajka. Pamiętaj, aby masło z miodem i cukrem nie było za gorące, bo  jajka zetną się w masie. Wymieszaj wszystko rózgą kuchenną. Tak przygotowaną masę gotuj na małej mocy palnika ok. 10-13 minut, co jakiś czas mieszając, aż masa zmieni kolor z jasnego na lekko brązowy (tak jak na poniższym zdjęciu).

Kiedy już masa zmieni kolor, wsyp do garnka mąkę pszenną wymieszaną z sodą. Energicznie mieszaj, aż powstanie ciasto. Ciepłe wyjmij z garnka na przygotowaną stolnicę posypaną mąką – ciasto będzie luźne. Podziel go na 12 mniejszych kawałków (każdy kawałek ciasta u mnie ważył ok. 53 g). Pracuj na ciepłym cieście, dzięki temu łatwiej się rozwałkowuje. Wszystkie 12 części ciasta nakryj kawałkiem folii spożywczej, aby ciasto nie obeschło.

 


Każdą kulę ciasta rozwałkuj na placek wielkości dna tortownicy o średnicy 21 cm, między arkuszami papieru bardzo cienko na grubość 1 – 2 mm.

Rozwałkowane ciasto wyłóż na blaszkę z tortownicy wyłożoną papierem. Skrawki powstałe z wycinania odłóż na osobny talerz – nie wyrzucaj. Piekarnik nagrzej do 190 stopni Celsjusza. Każdy blat piecz na środkowym poziomie przez około 3 – 4 minuty aż ciasto będzie delikatnie złote. Gotowe blaty ciasta studź na kratce.

 


Krem: Żelatynę zalej wodą i odstaw do napęcznienia na kilka minut. Serek wymieszaj rózgą kuchenną z kwaśną śmietaną i mlekiem skondensowanym. Napęczniałą żelatynę rozpuść w kąpieli wodnej lub w mikrofali.

Do upłynnionej żelatyny dodaj 3 łyżki masy serowej z kwaśną śmietaną. Wymieszaj. Następnie przelej do pozostałej masy serowej. Dzięki temu zabiegowi w kremie nie powstaną grudki żelatyny. Tak przygotowaną masę odstaw do lodówki na kilka minut. Co jakiś czas sprawdzaj, aby żelatyna zbyt mocno nie żelowała kremu.

W osobnej misce ubij śmietanę na sztywno. Do tężejącej masy z serka i kwaśniej śmietany wmieszaj za pomocą rózgi kuchennej w trzech partiach ubitą śmietanę. Gotowym kremem od razu przekładaj wypieczone i wystudzone blaty miodowe.

Na upieczony dysk nałóż 3 łyżki kremu, rozsmaruj. Następnie nałóż drugi blat  i czynność z kremem powtarzaj, aż utworzysz 12-warstwowe ciasto. Ciasto przechowuj w chłodnym miejscu do około 5 dni.

Ciasto jest dość niskie, po przełożeniu wygląda jak na poniższym zdjęciu. Przełożony tort jest mało stabilny, dlatego po przełożeniu od razu włóż do go lodówki, aż krem stężeje. Torcik po ok. 2 – 3 h chłodzenia jest miękki. Kolejnego dnia smakuje jeszcze lepiej.

 

 

 

Jeśli chcesz udekorować Medovik, przygotuj krem z 1,5 porcji i obłóż cały tort kremem. Resztki ciasta, które zostały, wyłóż na blaszkę, wypiecz. Wystudzone skrusz i obsyp cały tort.



Udostępnij:
Drukuj:

Kiedy już masa zmieni kolor, wsyp do garnka mąkę pszenną wymieszaną z sodą. Energicznie mieszaj, aż powstanie ciasto. Ciepłe wyjmij z garnka na przygotowaną stolnicę posypaną mąką – ciasto będzie luźne. Podziel go na 12 mniejszych kawałków (każdy kawałek ciasta u mnie ważył ok. 53 g). Pracuj na ciepłym cieście, dzięki temu łatwiej się rozwałkowuje. Wszystkie 12 części ciasta nakryj kawałkiem folii spożywczej, aby ciasto nie obeschło.

 

" />

NAPISZ KOMENTARZ

 

6 thoughts on “Medovik – rosyjskie ciasto miodowe

  1. Skoro można rozłożyć pracę np. na 2 dni, to warto się skusić na to „kultowe” ciasto. Dziękuję za dokładny przepis 🙂

  2. Prawie skończyłam piec ciasto. Pyszne będzie ale strasznie czasochłonne.
    Podobny smak do placka czeskiego, a tam tylko 3 warstwy ciasta.😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POLECANE PRZEPISY

Newsletter

Otrzymuj nasze przepisy na maila!

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I OTRZYMAJ FRAGMENT EBOOKA ZA DARMO MONOPORCJE 2!

Dodaj swój adres e-mail, a w zamian co tydzień otrzymasz informację o nowych, opublikowanych przepisach.
Obiecujemy, że będzie smacznie!

Pamiętaj o potwierdzeniu subskrypcji po zapisaniu się do newslettera – to bardzo ważne! Koniecznie sprawdź SPAM!

O NAS

Justyna Pszczółka i Dorota Pszczółka – Habdas – siostry z góralskim rodowodem. Pasję do pieczenia wyssały z mlekiem matki. To jej zawdzięczają swoje pierwsze wypieki. Dziś, pochodzące z Beskidu Żywieckiego “Pszczółki” dzielą się zdobytą wiedzą na warsztatach cukierniczych w całym kraju. Uczestniczki II edycji programu „Bake Off – Ale Ciacho” TVP2, autorki programu kulinarnego “Słodka Kuchnia Pszczółek” TVP3. Zawodowo zajmują się fotografią kulinarną.

#siostrypszczolki

Domowe wypieki Justyny i Doroty 2021 - 2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone | Regulamin | Utrzymywane z przez Spec od IT