Ilość porcji: ok. 8
Czas przygotowania: 1 h 15 min
Poziom trudności: Łatwy
Mazurek dawniej stanowił symbol zakończenia Wielkiego Postu. Była to nagroda dla tych, którzy wytrzymali czterdzieści dni wstrzemięźliwości od spożywania potraw mięsnych i deserów. Obecnie jak wiemy to typowe ciasto świąteczne. Oprócz tego, że ma świetnie smakować to również ma wyglądać! Tradycyjnie w mazurku do dekoracji wykorzystuje się różne bakalie, posypki, polewy itp. Ja postanowiłam wykorzystać różne tylki cukiernicze i wycisnąć przez nie krem pralinowy. Dla zrównoważenia słodyczy zdecydowałam się na frużelinę wiśniową i wyszło pięknie! Obejrzyj naszą rolę na INSTAGRAMIE, bo tam instruktaż wykonania tej dekoracji – TUTAJ LINK.
Stokrotki są z czekolady plastycznej. Opis techniki wykonania znajdziecie w naszym ebooku: MONOPORCJE 2.
Ciasto kruche:
Pasta pralinowa:
Krem pralinowy:
Frużelina wiśniowa:
.
Ciasto kruche:
Mąkę pszenną, ziemniaczaną, proszek do pieczenia, kakao i cukier puder przesiej do misy miksera. Dodaj pokrojone w kostkę masło. Miksuj płaskim mieszadłem miksera lub siekaj nożem na stolnicy do uzyskania drobnej kruszonki. Dodaj żółtka i zmiksuj do połączenia. Możesz też zagnieść dłońmi do uzyskania zwartej kuli ciasta. Gotowe ciasto zawiń w folię spożywczą i schładzaj 1h w lodówce.
Na papierze do pieczenia odrysuj koło od spodu tortownicy o średnicy 21 – 22 cm. Do powstałego okręgu dorysuj z jednej strony przedłużenie, tak by powstał kształt pisanki/jajka. Wytnij wzorzec nożyczkami.
Schłodzone ciasto rozwałkuj na grubość około 3 – 4 mm i przyłóż wycięty z papieru wzorzec. Wytnij z ciastka kształt jajka. Wyciętą pisankę przełóż na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Z pozostałego ciasta uformuj dwa cienkie wałeczki, zapleć i umieść na zewnętrznej krawędzi ciasta. Spód nakłuj widelcem i wstaw do zamrażarki na 20 minut.
Piecz w piekarniku nagrzanym do 180 stopni (funkcja grzania góra – dół bez termoobiegu) ok. 14 – 17 minut. Wyjmij i studź na kratce.
Pasta pralinowa:
Orzechy upraż na suchej patelni, aby uwolniły swój aromat. Przesyp do miseczki. Niewielką blaszkę wysmaruj dokładnie cienką warstwą oleju. Cukier i wodę umieść w garnuszku z grubym dnem. Gotuj do momentu, aż mieszanina będzie miała bursztynowy kolor. To temperatura ok. 170℃. Dodaj orzechy i energicznie wymieszaj szpatułką. Natychmiast przełóż orzechy na przygotowaną blachę, wyrównaj i poczekaj aż całość zastygnie. Wystudzone orzechy w karmelu połam na mniejsze kawałki, umieść w naczyniu blendera lub thermomixa i zblenduj w malakserze na gładką pastę. Przełóż do miseczki.
Krem pralinowy:
Przygotuj budyń. ¾ mleka przelej do garnuszka i dodaj ziarenka wydrążone z połowy laski wanilii. Dodaj również pozostały strąk. Wsyp łyżkę cukru, a pozostały przesyp do miseczki. Dodaj do niej żółtka, mąkę pszenną, skrobię ziemniaczaną i pozostałe mleko. Wymieszaj rózga kuchenną, aby nie było grudek.
Mleko zagotuj z wanilią i cukrem. Niewielką ilość wlej do mieszaniny cukru, żółtek i mąki, aby zahartować żółtka. Wymieszaj i przelej z powrotem do garnuszka. Mieszaj i zagotuj całość. Ma powstać gęsty budyń. Gotowy przełóż do miski i dodaj 40 g miękkiego masła. Mieszaj rózgą kuchenną aż masło się połączy z budyniem. Przykryj folią spożywczą w kontakcie z powierzchnią, aby nie powstał kożuch. Odstaw w temperaturze pokojowej.
Masło (150 g) utrzyj na jasną i puszystą masę. Stopniowo dodawaj budyń cały czas miksując. Pod koniec dodaj pastę pralinową i zmiksuj do połączenia. Krem powinien być delikatny i gładki. Wstaw do schłodzenia, jeśli będziesz wyciskać krem przez rękaw cukierniczy.
Frużelina wiśniowa:
Żelatynę zalej wodą i odstaw do napęcznienia. Owoce umieść w garnuszku z grubym dnem, dodaj cukier, sok z cytryny i doprowadź do wrzenia. Co jakiś czas mieszaj. Gotuj ok. 4 – 5 minut, aż wiśnie będą miękkie. Możesz rozgnieść je nieco widelcem. Dodaj skrobię wymieszaną z wodą, mieszaj i doprowadź całość do wrzenia. Uzyskasz konsystencję kisielu. Zdejmij garnek z palnika i dodaj napęczniałą żelatynę. Wymieszaj do rozpuszczenia. Przelej do miseczki i odstaw do wystudzenia. Następnie wstaw do lodówki, aby frużelina nieco zgęstniała.
Dekoracja:
Do dekoracji będziesz potrzebować 3 – 4 tylki cukiernicze o różnym wzorze, najlepiej gwiazdki oraz łyżkę do wydrążania melona/arbuza. Wyciśnij krem na kruche ciasto tworząc duże i mniejsze rozety. Wstaw mazurek do zamrażarki. Następnie zanurzaj łyżkę we wrzącej wodzie, nieco osusz i wykonuj dołek na środku dużych rozet. Po czym wypełniaj je frużeliną.
Oczywiście możesz wybrać prostszy sposób dekoracji. Rozsmarować frużelinę na kruchym spodzie, a na niej krem. Lub po prostu wycisnąć krem z rękawa wykorzystując dowolną tylkę. Całość oprósz kakao i gotowe! Mazurka przechowuj w lodówce w pojemniku.
Justyna Pszczółka i Dorota Pszczółka – Habdas – siostry z góralskim rodowodem. Pasję do pieczenia wyssały z mlekiem matki. To jej zawdzięczają swoje pierwsze wypieki. Dziś, pochodzące z Beskidu Żywieckiego “Pszczółki” dzielą się zdobytą wiedzą na warsztatach cukierniczych w całym kraju. Uczestniczki II edycji programu „Bake Off – Ale Ciacho” TVP2, autorki programu kulinarnego “Słodka Kuchnia Pszczółek” TVP3. Zawodowo zajmują się fotografią kulinarną.
Domowe wypieki Justyny i Doroty 2021 - 2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone | Regulamin | Utrzymywane z przez Spec od IT
Konieczne jest schładzanie w zamrażarce?
tak 😊
Mąka ziemniaczana ,a skrobia ziemniaczana to coś innego?
Tak:) Mąka ziemniaczana jest produkowana z gotowanych w całości ziemniaków. Odparowuje się je i mieli razem ze skórką. Skrobia ziemniaczana jest natomiast uzyskiwana z bulw pędowych ziemniaków. Rozdrabnia się świeże i umyte ziemniaki oraz wypłukuje skrobię.