Facebook Twitter Instagram Youtube Pintrest
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Makowiec japoński

z jabłkami

Ilość porcji: ok. 16
Czas przygotowania: 1,5 h
Poziom trudności: Łatwy

Dorota

Makowiec japoński to tak na prawdę masa makowa wymieszana z jajkami, bakaliami i zapieczona w piekarniku. Makowiec uwielbiam za to, że jest bardzo wilgotny, za sprawą sporej ilości jabłek dodawanej do masy. Klasycznie ciasto serwowane jest z polewą czekoladową lub lukrem. Ja lubię go w tej pierwszej wersji oprószonej wiórkami kokosowymi, niczym warstwa śniegu. Moja teściowa robi to ciasto na każde święta, więc w tym roku ja postanowiłam zrobić swoją wersję. Mam nadzieję, że będzie jej smakować.

Makowiec możecie wzbogacić innymi bakaliami np. kandyzowaną skórką pomarańczową, posiekanymi migdałami, rodzynkami itp. Tak na prawdę moje ciasto to baza, z którą możecie zaszaleć!

CO KUPIĆ?

Ciasto makowo – jabłkowe:

  • 350 g mielonego maku
  • 240 g masła, miękkiego
  • 250 g cukru pudru
  • 9 jajek
  • 1 szczypta soli
  • 600 g jabłek, pokrojonych na kawałki, bez gniazd nasiennych
  • 120 g żurawiny, suszonej
  • 1 łyżeczka naturalnego ekstraktu migdałowego
  • 80 g kaszy manny
  • 50 g mąki pszennej
  • 3 łyżeczki proszku do pieczenia

Polewa czekoladowa:

  • 150 g gorzkiej czekolady (o zawartości min. 70% kakao), pokrojonej na kawałki
  • 100 g masła, pokrojonego na kawałki
  • wiórki kokosowe, do posypania makowca

JAK PRZYGOTOWAĆ

Ciasto makowo – jabłkowe:

Mak przesyp do miski i zalej wrzątkiem do pokrycia. Odstaw do wystudzenia. Następnie odciśnij mak z nadmiaru wody np.: w lnianym ręczniczku kuchennym.

Masło i cukier umieść w misie miksera. Miksuj do  powstania jasnej, puszystej masy maślanej. Dodawaj żółtka cały czas ucierając.

Jabłka obierz i zetrzyj na tarce o grubych oczkach. W osobnej miseczce wymieszaj kaszę mannę, mąkę, proszek do pieczenia i dodaj do masy maślanej z żółtkami. Żurawinę posiekaj na mniejsze kawałki i dodaj do masy. Następnie dodaj starte jabłka, zmielony mak, kaszę manną z mąka i proszkiem do pieczenia, ekstrakt z migdałów i zmiksuj do połączenia.

Białka ubij na sztywną pianę ze szczyptą soli delikatnie wymieszaj z masą makową.

Wlej na formę o wymiarach ok. 29 x 36 cm o wyłożoną wcześniej papierem do pieczenia i piecz w temperaturze 180ºC przez około 40 – 45 minut. o tym czasie sprawdź makowiec patyczkiem, powinien być suchy. W przeciwnym razie wydłużyć czas pieczenia o ok. 3 min. Ciasto wyjąć z piekarnika i odstawić do ostudzenia na 1 godz.

Polewa czekoladowa:

Masło roztop w małym rondelku i doprowadź do wrzenia. Zdejmij z palnika i dodaj posiekaną czekoladę. Odczekaj ok. 2 minuty i całość wymieszaj do uzyskania gładkiej, aksamitnej polewy. Poczekaj do lekkiego zgęstnienia, polej ciasto polewą i posyp wiórkami kokosowymi.



Udostępnij:
Drukuj:

NAPISZ KOMENTARZ

 

5 thoughts on “Makowiec japoński

    1. Ciasto najlepiej przechowywać w chłodnym miejscu (nie w lodówce). Chyba, że nie mamy takiego miejsca, wtedy wstawiamy do lodówki i wyjmujemy co najmniej pół godziny przed podaniem. Myślę, ze do 4-5 dni spokojnie może być 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POLECANE PRZEPISY

Newsletter

Otrzymuj nasze przepisy na maila!

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I OTRZYMAJ FRAGMENT EBOOKA ZA DARMO MONOPORCJE 2!

Dodaj swój adres e-mail, a w zamian co tydzień otrzymasz informację o nowych, opublikowanych przepisach.
Obiecujemy, że będzie smacznie!

Pamiętaj o potwierdzeniu subskrypcji po zapisaniu się do newslettera – to bardzo ważne! Koniecznie sprawdź SPAM!

O NAS

Justyna Pszczółka i Dorota Pszczółka – Habdas – siostry z góralskim rodowodem. Pasję do pieczenia wyssały z mlekiem matki. To jej zawdzięczają swoje pierwsze wypieki. Dziś, pochodzące z Beskidu Żywieckiego “Pszczółki” dzielą się zdobytą wiedzą na warsztatach cukierniczych w całym kraju. Uczestniczki II edycji programu „Bake Off – Ale Ciacho” TVP2, autorki programu kulinarnego “Słodka Kuchnia Pszczółek” TVP3. Zawodowo zajmują się fotografią kulinarną.

#siostrypszczolki

Domowe wypieki Justyny i Doroty 2021 - 2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone | Regulamin | Utrzymywane z przez Spec od IT