Facebook Twitter Instagram Youtube Pintrest
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Kruche babeczki z kremem

hibiskusowo-czekoladowym

Ilość porcji: 15
Czas przygotowania: 4h
Poziom trudności: Średni

Justyna

“Kiedy wracam do domu na wieś, marzy mi się położyć na trawce i poczytać dobrą książkę… Niestety to tylko marzenia:P Mama zawsze coś dla mnie wymyśli, tym razem zachciało jej się ciasta. Jak to ja, zamiast upiec szybko drożdżówkę, wymyśliłam sobie kruche babeczki z galaretką truskawkową, żeby nie było za prosto. Wyszperałam z szafek jeszcze hibiskus, w ogródku rosły poziomki i tak powstał przepis! Powiem Wam, że trochę pracy z nim jest, ale WARTO! Ciasto kruche wymiata, a krem czekoladowo-hibiskusowy jest genialny!! Jestem z siebie dumna, że wyszły mi takie cudeńka. Połączenie ciasta parzonego z kruchym to świetny pomysł.”

CO KUPIĆ?

Ciasto kruche:

  • 230g mąki pszennej
  • 30g zmielonych na mąkę orzechów włoskich
  • 110g masła
  • 60g cukru pudru
  • 2 żółtka
  • szczypta soli

Krem hibiskusowo-czekoladowy:

  • 100 ml mleka
  • 100 ml śmietanki 30%
  • 3 żółtka
  • 50g cukru
  • 70g gorzkiej czekolady
  • 60g suszonego hibiskusa
  • 120g masła

Galaretka truskawkowa:

  • 250g świeżych truskawek
  • sok z 1/2 cytryny
  • 2 łyżki cukru
  • 5g żelatyny

Ciasto parzone:

  • 60g mleka 3,2%
  • 60g śmietanki 30%
  • 2g soli
  • 60g masła
  • 70g mąki pszennej
  • 130g jajek (ok. 3 sztuki)

Dodatkowo:

  • ok. 50g poziomek do ozdoby

JAK PRZYGOTOWAĆ

Ciasto kruche: 

Do przesianej mąki dodaj cukier puder, szczyptę soli i wymieszaj. Dodaj zimne masło i siekaj nożem lub zmiksuj mikserem do uzyskania konsystencji kruszonki. Do kruszonki wsyp zmielone orzechy włoskie i wymieszaj. Dodaj żółtka i zagnieć szybko ciasto – do połączenia. Zawiń ciasto szczelnie w folię spożywczą i schłodź w lodówce 1h. Ciasto rozwałkuj i wyklep nim foremki na babeczki. Wylepione foremki z ciastem, ponownie schładzaj 15 min w lodówce. Babeczki piecz w temperaturze 160 stopni 30 – 35 minut na złoty kolor w termoobiegu. 

Ciasto parzone:

Mleko, śmietankę, masło, sól umieść w garnuszku z grubym dnem i podgrzewaj na małej mocy palnika, aż masło się stopi. Doprowadź płyn do wrzenia. Odmierz odpowiednią ilość mąki i przesiej. Przesyp mąkę do garnuszka z płynnymi składnikami i mieszaj energicznie drewnianą łyżką.  Umieść garnek ponownie na palniku i na małej mocy palnika mieszaj, aż masa będzie gładka i będzie miała konsystencję pasty, która będzie odchodziła od ścianek rondla ok. 2 minuty. Masę przełóż do miski, aby przestygła ok. 5 minut. Po tym czasie przełóż ją do misy miksera, ustaw na niskie obroty i stopniowo dodawaj jajka, pomiędzy kolejnymi partiami zwiększając prędkość na 9-10 sekund, aby nie napowietrzyć masy. Na początku dodaj 2 jajka i sprawdź, czy konsystencja jest odpowiednia dotykając ciasta palcem, powinny powstać tzw. „soft peaks”. Jeśli się nie tworzą dodaj 1/2 lub całe jajko, dla uzyskania pożądanej konsystencji. (Rozciągnięte między dwoma palcami powinno tworzyć szpic, który od razu opada, jeśli tak się nie dzieje ciasto jest za gęste, trzeba dodać jeszcze trochę jajka.) Miksuj do połączenia, aż masa będzie gładka i gęsta. Nie może być zbyt rzadka. Ciasto przełóż do rękawa cukierniczego i wyciskaj na macie silikonowej lub papierze do pieczenia 1 cm profiterolki dużych odstępach.
Piekarnik nagrzej do temperatury 210 stopni Celsjusza z termoobiegiem. Włóż profiterolki i od razu obniż temperaturę do 180 stopni i kontynuuj pieczenie przez 15 minut. W trakcie pieczenia nie otwieraj piekarnika! Następnie wyłącz piekarnik i uchyl drzwiczki, aby ptysie podeschły ok. 15 minut. Wyjmij z piekarnika i studź na kratce. (z przepisu wyjdzie więcej profiterolek, możecie je wszystkie upiec i część zamrozić).

Krem:

Mleko i śmietankę wlej do rondla o grubym dnie, dodaj 1 łyżkę cukru i podgrzewaj. W międzyczasie w osobnej misce wymieszaj cukier z żółtkami. Gdy mleko ze śmietanką zacznie się gotować, wlej jego 1/3 małymi porcjami do żółtek, stale mieszając. Następnie przelej mieszaninę żółtek do rondla z mlekiem i śmietaną, całość wymieszaj. Gotuj krem na małym ogniu, mieszaj drewnianą łyżką, aż lekko zgęstnieje. Gotowy krem na żółtkach odstaw z palnika i dodaj do niego suszony hibiskus, całość dobrze wymieszaj. Odstaw do wystudzenia, zimny krem najlepiej włożyć na noc do lodówki. Drugiego dnia przecedź kem przez sito do miski, aby pozbyć się hibiskusa. Podgrzej krem (nie doprowadź do zagotowania!) i dodaj do niego posiekaną czekoladę. Mieszaj aż czekolada całkowicie się rozpuści. Całość schładzaj 3-4h. Do schłodzonego kremu dodawaj partiami masło, cały czas ubijając. Gotowy krem powinien być gładki.
Galaretka:

Truskawki razem z sokiem z cytryny i cukrem gotuj na małym ogniu po przykryciem, aż owoce puszczą sok i zaczną się rozpadać. W międzyczasie żelatynę zalej 30g wody i odstaw do napęcznienia. Miękkie truskawki zdejmij z ognia i dodaj żelatynę. Całość dobrze wymieszaj, odstaw do lekkiego wystudzenia.

Montaż:

Do babeczek nałóż 2 łyżeczki galaretki, odstaw do całkowitego stężenia. Następnie za pomocą rękawa cukierniczego wyciśnij na galaretkę krem hibiskusowo-czekoladowy. Profiterolki przetnij na połowę, spód nałóż na babeczkę, wyciśnij do środku profiterloki niewielką ilość kremu, obłóż go świeżymi poziomkami. Wierzch ozdób kawałkiem profiterloki i posyp cukrem pudrem.



Udostępnij:
Drukuj:

NAPISZ KOMENTARZ

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Newsletter

Otrzymuj nasze przepisy na maila!

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I OTRZYMAJ FRAGMENT EBOOKA ZA DARMO MONOPORCJE 2!

Dodaj swój adres e-mail, a w zamian co tydzień otrzymasz informację o nowych, opublikowanych przepisach.
Obiecujemy, że będzie smacznie!

Pamiętaj o potwierdzeniu subskrypcji po zapisaniu się do newslettera – to bardzo ważne! Koniecznie sprawdź SPAM!

O NAS

Justyna Pszczółka i Dorota Pszczółka – Habdas – siostry z góralskim rodowodem. Pasję do pieczenia wyssały z mlekiem matki. To jej zawdzięczają swoje pierwsze wypieki. Dziś, pochodzące z Beskidu Żywieckiego “Pszczółki” dzielą się zdobytą wiedzą na warsztatach cukierniczych w całym kraju. Uczestniczki II edycji programu „Bake Off – Ale Ciacho” TVP2, autorki programu kulinarnego “Słodka Kuchnia Pszczółek” TVP3. Zawodowo zajmują się fotografią kulinarną.

#siostrypszczolki

Domowe wypieki Justyny i Doroty 2021 - 2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone | Regulamin | Utrzymywane z przez Spec od IT