Facebook Twitter Instagram Youtube Pintrest
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Karpatka

Jak upiec tą perfekcyjną?

Ilość porcji: 12
Czas przygotowania: 1 h 15 min
Poziom trudności: Łatwy

Dorota

Karpatki, chyba nie muszę Wam “przedstawiać”. To nasze polskie, tradycyjne ciasto ptysiowe przełożone kremem budyniowym. Ku mojemu zaskoczeniu wiele osób ma z nią problem lub boi się za nią w ogóle zabrać! Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie, jaka powinna być perfekcyjna karpatka? Ciasto powinno być chrupiące, dobrze wypieczone a wyjęte prosto  z formy sztywne, nie powinno się uginać. Jeśli tak nie jest, obniż nieco temperaturę w piekarniku i „dosusz” ciasto, ok. 5 – 10 minut. Z kolei krem powinien być aksamitny, gładki be wyczuwalnego smaku masła. Jeśli po skosztowaniu nadal wyczuwasz posmak masła nadal ucieraj krem. Kremem z tego przepisu bez wahania możesz przełożyć również tort. Do dzieła!

CO KUPIĆ?

Ciasto:

  • 125 g masła
  • 250 ml wody
  • szczypta soli
  • 1 szklanka mąki (170g)
  • 5 jajek średnich jajek
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia

Krem:

  • 750 ml pełnotłustego mleka 3,2% 
  • 170 g cukru
  • ziarenka wydrążone z jednej laski wanilii
  • 75 g mąki ziemniaczanej
  • 30 g mąki krupczatki
  • 2 jajka
  • 300 g masła o temperaturze pokojowej

Dodatkowo:

  • cukier puder do oprószenia wierzchu ciasta

JAK PRZYGOTOWAĆ

Ciasto:
Wodę, masło, sól umieść w garnuszku z grubym dnem i podgrzewaj na małej mocy palnika, aż masło się stopi. Doprowadź płyn do wrzenia. Odmierz odpowiednią ilość mąki, dodaj sól i przesiej razem z proszkiem do pieczenia. Przesyp mąkę do garnuszka z płynnymi składnikami i mieszaj energicznie drewnianą łyżką.  Umieść garnek ponownie na palniku i na małej mocy palnika mieszaj, aż masa będzie gładka i będzie miała konsystencję pasty, która będzie odchodziła od ścianek rondla ok. 2 minuty. Przełóż masę do miski i odstaw do wystudzenia na ok. 7 – 8 minut.

 

 


Masę przełóż do misy miksera, ustaw na niskie obroty i stopniowo dodawaj jajka, pomiędzy kolejnymi partiami zwiększając prędkość na 9-10 sekund, aby nie napowietrzyć zbytnio masy.

 


Miksuj do połączenia, aż masa będzie gładka i gęsta. Finalnie ciasto powinno delikatnie opadać z łopatek miksera, ale nie może być również za rzadkie. Ciasto podziel na dwie części. Warto wykorzystać do tego wagę kuchenną.

 


Piekarnik nagrzej do 200 stopni (góra i dół bez termoobiegu). Prostokątną formę o wymiarach 25 x 35 cm posmaruj w kilku punktach masłem i wyłóż papierem do pieczenia. Dzięki temu przyklei się do blaszki.

Pierwszą część ciasta rozłóż na blaszce, rozprowadź równomiernie wyrównując łyżką. Rozprowadzając ciasto w formie wkładaj co jakiś czas łyżkę do ciepłej wody, dzięki temu ciasto nie będzie się do niej kleiło.

Piecz przez ok. 25-30 minut, na złoty kolor. W trakcie pieczenia nie otwieraj piekarnika. Jeśli pieczesz w mniejszej foremce, wydłuż czas pieczenia.

 


Po upieczeniu wyjmij ciasto z piekarnika, odczekaj kilka minut i przełóż placek z papierem na kratkę do wystudzenia. Powtórz pieczenie drugiego placka w ten sam sposób.

 


Krem:
Ugotuj budyń: 500 ml mleka wlej do garnuszka, dodaj cukier, ziarenka laski wanilii i zagotuj. W międzyczasie w pozostałym mleku  wymieszaj mąkę ziemniaczaną, krupczatkę i jajko – nie może być grudek! Wlej mieszaninę do gotującego się mleka i mieszaj, aż budyń będzie miał gładką konsystencję. Najlepiej na początku rózgą kuchenną. Gotuj budyń  cały czas mieszając, ok. 1-2 minuty, aż zacznie bulgotać. Zdejmij z ognia i przełóż do miski. Przykryj miskę folią spożywczą tak, aby dotykała wierzchu budyniu, dzięki temu nie zrobi się na jego powierzchni kożuch. Odstaw do całkowitego wystudzenia.

Miękkie masło umieść w misie miksera i ubijaj przez ok. 2-3 minuty, aż będzie puszyste. Dodawaj stopniowo po łyżce ostudzony budyń cały czas miksując. Masa finalnie powinna być jasna i puszysta a masło niewyczuwalne.
Kremem posmaruj pierwszą część ciasta – na pofalowanej stronie. Przykryj drugim plackiem. Odstaw w chłodne miejsce na ok 1 h bez przykrywania. Przed podaniem posyp cukrem pudrem.

 



Ufam, że dzięki nam uda Ci się zrobić perfekcyjną karpatkę! Jeśli masz pytania, bądź przetestowałeś/aś przepis podziel się swoją opinią w komentarzu! Będzie nam bardzo miło! 

 



Udostępnij:
Drukuj:

 

" />


NAPISZ KOMENTARZ

 

One thought on “Karpatka

  1. Zrobiłam na nowy rok, wyszła przepyszna! Ja musiałam dać trochę więcej jajka żeby była odpowiednia konsystencja. Robiłam w mniejszej formie 20x20cm, przeliczyłam składniki na mniejszą i piekłam 25 min. Ciasto było obłędne, krem delikatny, nie za słodki. Wszyscy się zachwycali ♥️

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Newsletter

Otrzymuj nasze przepisy na maila!

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I OTRZYMAJ FRAGMENT EBOOKA ZA DARMO MONOPORCJE 2!

Dodaj swój adres e-mail, a w zamian co tydzień otrzymasz informację o nowych, opublikowanych przepisach.
Obiecujemy, że będzie smacznie!

Pamiętaj o potwierdzeniu subskrypcji po zapisaniu się do newslettera – to bardzo ważne! Koniecznie sprawdź SPAM!

O NAS

Justyna Pszczółka i Dorota Pszczółka – Habdas – siostry z góralskim rodowodem. Pasję do pieczenia wyssały z mlekiem matki. To jej zawdzięczają swoje pierwsze wypieki. Dziś, pochodzące z Beskidu Żywieckiego “Pszczółki” dzielą się zdobytą wiedzą na warsztatach cukierniczych w całym kraju. Uczestniczki II edycji programu „Bake Off – Ale Ciacho” TVP2, autorki programu kulinarnego “Słodka Kuchnia Pszczółek” TVP3. Zawodowo zajmują się fotografią kulinarną.

#siostrypszczolki

Domowe wypieki Justyny i Doroty 2021 - 2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone | Regulamin | Utrzymywane z przez Spec od IT