Ilość porcji: 12 dużych kawałków
Czas przygotowania: 1 h
Całkowity czas: 3 h (ze schładzaniem tortu)
Poziom trudności: Średni
Niektórzy mówią, że „po trzydziestce jest o niebo lepiej!” i zaczyna się nowe życie. Nie mogę uwierzyć, że właśnie ją skończyłam! Oprócz tego, że pozytywnie patrzę w przyszłość, to podsumowuję, to co do tej pory udało mi się osiągnąć. Nigdy nie sądziłam, że będę prowadzić program kulinarny, warsztaty, zajmować się wypiekami i zdjęciami. Wiara w siebie z roku na rok wzrasta i jeszcze kilka lat temu była na bardzo niskim poziomie. Teraz z dumą patrzę na to co zrobiłam i wierzę, że jeszcze wiele uda mi się zdziałać. Mam wiele planów i marzeń, ale wiem, że wszystko zawdzięczam Bogu, bo bez niego nie byłabym w miejscu, w którym jestem teraz.
Bez tortu nie ma trzydziestki! Prawda? To nasz specjalny przepis, który stworzyłyśmy z Justyną na tę okazję! Biszkopty kokosowe, biszkopt kawowy, konfitura ananasowa, lekki krem z bitej śmietany i poncz z soku z ananasa oraz likieru amaretto. To czyta poezja na talerzu! Jednym z kluczowych elementów gwarantujących sukces tego wypieku to mocne nasączenie biszkoptów. Lejemy i to sporo! Ja świętuję, a Was zachęcam do pieczenia.
Biszkopt kokosowy:
Biszkopt kawowy:
Ekspresowa konfitura ananasowa:
Krem śmietankowy:
Poncz do nasączenia:
Krem maślany z tego przepisu*
*pod koniec miksowania kremu dodaj kawę rozpuszczalną. Dwie łyżki kawy rozpuszczalnej instant zalej wrzątkiem do pokrycia, wymieszaj i odstaw do wystudzenia. Wlewaj stopniowo do kremu maślanego i zmiksuj do połączenia.
Dodatkowo:
Tort typu „Line Cake” musi być wysoki, ze względu na element środkowy, którym są często posypki, drukowany papier waflowy bądź dekoracje z masy maślanej, np.: w formie kwiatów. Potrzebować będziesz wysoki rant. Nasz miał wysokość 14 cm i był regulowany. Również w nim składany jest cały tort, więc jest niezbędny. Biszkopty były pieczone w rancie ustawionym na średnicę 20 cm.
Na standardowej blaszce z piekarnika umieść papier do pieczenia, na niej rant. Boków formy nie natłuszczaj. Dzięki temu biszkopt pięknie urośnie i nie opadnie.
Biszkopt kokosowy:
Białka oddziel od żółtek i ubij na sztywną pianę. Pod koniec ubijania stopniowo dodawaj cukier, cały czas ubijając. Do ubitej piany dodawaj po kolei żółtka, dalej miksując. W osobnym naczyniu wymieszaj mąkę pszenną z mąką ziemniaczaną. Składniki suche przesiej do misy z ubitymi jajkami, dodaj kokos i delikatnie wymieszaj. Składniki suche najlepiej dodawać stopniowo partiami, ja robię to w 3 partiach. Ciasto delikatnie przełóż do rantu, wyrównaj powierzchnię i wstaw do piekarnika nagrzanego do temperatury 170ºC. Piecz około 30 – 40 minut lub dłużej do tzw. „suchego patyczka”.
Ciasto wyjmij z piekarnika i studź na kratce. Boki wystudzonego biszkoptu oddziel nożykiem od rantu, odepnij obręcz i zdejmij papier ze spodu ciasta. Przekrój na 3 blaty.
Biszkopt kawowy:
przygotuj w taki sam sposób, jak biszkopt kokosowy. Zamiast kokosu przesiej ze suchymi składnikami kawę instant.
Ekspresowa konfitura ananasowa:
Plastry ananasa pokrój w mniejszą kostkę. Przesyp do garnka, wlej sok z ananasa, sok z cytryny i gotuj ok. 5 min. bez przykrycia. Dodaj mąkę ziemniaczaną wymieszaną z wodą. Wymieszaj i gotuj do zgęstnienia ok. 2 min., cały czas mieszając. Przełóż konfiturę do miski i odstaw do całkowitego wystudzenia.
Krem śmietankowy:
Śmietankę i mascarpone umieść w misie miksera i miksuj do uzyskania gładkiego, gęstego kremu. Pod koniec ubijania dodaj cukier puder.
Składniki na poncz wymieszaj.
Do wykonania tortu potrzebować będziesz również rękaw cukierniczy, podkład pod tort, szpachlę do tortu, talerz obrotowy i mały nóż cukierniczy.
Montaż tortu:
Na podkładzie pod tort umieść rant. Włóż do niego pierwszy krążek biszkoptu kokosowego. Nasącz ponczem, rozmaruj 1/3 kremu śmietankowego i rozsmaruj 1/3 konfitury ananasowej.
Powtórz czynność jeszcze raz przekładając kolejnym krążkiem kokosowym. Następnie przełóż kremem i konfiturą wykorzystując tym razem biszkopt kawowy. Ostatnia warstwa to krążek biszkoptu kokosowego. Każda warstwa biszkoptu powinna być dobrze nasączona.
Tort schłodź przez godzinę w lodówce.
Przygotowanym kremem maślanym obłóż tort tak, aby był równo pokryty.
Przez środek tortu wyciśnij krem, rozsmaruj nożem cukierniczym i przyklej posypkę. Nadmiar posypki usuń pędzelkiem. Wstaw do schłodzenia na 30 min.
Wokół dolnej części tortu wyciśnij krem i ponownie rozsmaruj. Krem powinien tworzyć wypukłą część. Nie może być równy z warstwą posypki. Obracając talerzem wyrównaj szpachlą cukierniczą dolną część tortu.
Tak samo postępuj z górną warstwą tortu. Istnieje również opcja rozprowadzenia kremu w dolnej i górnej części jednocześnie. Wtedy należy szpachlę przyłożyć do całej powierzchni boku tortu i wyrównać obracając talerzem. W mojej ocenie jest to prostsza wersja.
Tort schłodź w lodówce ok. 2 h. Następnie możesz pomalować złotym pudrem, wymieszanym z alkoholem, przejścia pomiędzy masą maślaną a posypką. Udekoruj suszonymi plastrami ananasa.
Justyna Pszczółka i Dorota Pszczółka – Habdas – siostry z góralskim rodowodem. Pasję do pieczenia wyssały z mlekiem matki. To jej zawdzięczają swoje pierwsze wypieki. Dziś, pochodzące z Beskidu Żywieckiego “Pszczółki” dzielą się zdobytą wiedzą na warsztatach cukierniczych w całym kraju. Uczestniczki II edycji programu „Bake Off – Ale Ciacho” TVP2, autorki programu kulinarnego “Słodka Kuchnia Pszczółek” TVP3. Zawodowo zajmują się fotografią kulinarną.
Domowe wypieki Justyny i Doroty 2021 - 2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone | Regulamin | Utrzymywane z przez Spec od IT
Dlaczego blaty w każdym z tortów, są takie grube ” amerykańskie „
Tort jest bardzo dobrze nasączony, a blaty są bardzo lekkie. Jeśli chce Pani cienkie blaty proszę zrobić biszkopty na większej formie lub zmniejszyć proporcje.
A ile kokosu w biszkopcie kokosowym bo w składnikach nie ma?
30g kokosu 🙂