Facebook Twitter Instagram Youtube Pintrest
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Jak zrobić idealne blaty miodowe?

Ilość porcji: ok. 24 porcje
Czas przygotowania: ok. 3h
Poziom trudności: Łatwy

Dorota

Przepisów na miodowniki w sieci jest bardzo wiele. Różnią się nie tylko przepisem na ciasto, ale również krem. Przekładamy kremem budyniowym, orzechowym lub z dodatkiem kaszy manny. W tym wpisie chcę skupić na cieście. Przetestowałam je, nie raz, nie dwa, a ponad 40 razy! Nie wyobrażam sobie, że w trakcie przygotowania będziesz mieć jakiekolwiek problemy. To zaczynamy!

CO KUPIĆ?

Ciasto miodowe:

  • 500 g mąki pszennej typ 500
  • 200 g masła, schłodzonego
  • 190 g cukru pudru
  • 2 jajka
  • 2 płaskie łyżki miodu
  • 3 łyżki mleka
  • 1 łyżka sody oczyszczonej (płaska, bez górki)

Wskazówki:

  1. Przełożone ciasto przechowuj w chłodym miejscu, aż blaty miodowe zmiękną. Zajmie Ci to od max. 3 – 4 dni. Czasami już po 24 h ciasto jest miękkie. Wszystko zależy od wilgotności powietrza.
  2. Miękkie ciasto przechowuj w lodówce.
  3. Wystudzone blaty przekładaj ulubionym kremem. Przy okazji polecam Ci, abyś skorzystał/ła z przepisu na krem na bazie kaszy manny, który znajdziesz TUTAJ. Nie musisz zwiększać proporcji kremu.

JAK PRZYGOTOWAĆ

Zacznij od rozpuszczenia miodu z mlekiem. Przełóż składniki go garnka i podgrzewaj mieszając, aż miód się rozpuści. Nie gotuj. Odstaw garnek, aby składniki ostygły i zajmij się suchymi składnikami.

Mąkę wymieszaj razem z sodą oraz cukrem pudrem. Następnie przesiej do misy miksera i dodaj pokrojone w kostkę masło. Całość mieszaj mikserem bądź siekaj na stolnicy do momentu, aż powstanie kruszonka.

Do mleka z miodem wbij jajka i wymieszaj. Przelej mokre składniki do suchych i zagnieć jednolite ciasto. Jeśli wyrabiasz ciasto mikserem użyj końcówki w kształcie haka. Ciasto odważ i podziel na 3 równe części. Zawiń każdą w folię spożywczą i schładzaj przez 1,5 h. Dno blaszki o wymiarach ok. 35 x 24 lub 23 x 33 cm wyłóż papierem do pieczenia. Ciasto rozwałkuj na wielkość blaszki, delikatnie podsypując mąką w razie potrzeby. Przełóż do blaszki i dociśnij palcami, aby cały spód pokryty był ciastem.

Blaty piecz w nagrzanym piekarniku w temperaturze 180°C (grzałka góra- dół), ok. 12 – 14 minut na rumiany, ciemny kolor. Upieczone ciasto studź na kratce .Pozostałe ciasto upiecz w ten sam sposób.

 

 



Udostępnij:
Drukuj:

 

" />

NAPISZ KOMENTARZ

 

23 thoughts on “Jak zrobić idealne blaty miodowe?

  1. Cześć dziewczyny,

    oglądałam właśnie relacje Dorotki o miodowniku, mam pytanie ile czasu można zamrozić i czy mowa tu o cieście już wypieczonym (blatach)?

    Pozdrawiam

  2. O tak! Tego właśnie szukałam ;). Jeszcze pytanie o krem. Na pewno będzie z kaszy manny, ale kusi mnie, żeby przełożyć blaty ciepłym kremem. Zawsze robię krem taki, jak w podanym przepisie (linku), ale tym razem chciałsm do gorącej kaszy dodać masło, wymieszać i przełożyć blaty ciepłym. Czy to dobry pomysł?

      1. Dziękuję bardzo ?. Mam jeszcze pytanie, czy jak blaty upiekę w piątek, a przełożę we wtorek, to będzie ok? W zeszłym roku piekłam miodownik z innego przepisu i niestety był niewypałem (za suchy), a cała rodzina bardzo na niego czekała. Nie chciałbym w tym roku tego powtórzyć. Pozdrawiam serdecznie 😉

        1. Jeśli chodzi o ten konkretny przepis na blaty to jednak proponuje przekładać kolejnego dnia. Blaty nie maja dużo miodu są od razu miękkie 🙂
          Lepiej przechowywać dłużej blaty, które są z przepisu w którym jest więcej miodu i są twardsze po upieczeniu 🙂 Nasz przepis ma tylko dwie łyżki.

    1. Tu znów ja ? no więc tyle się naprzygotowywałam, napytałam i w końcu… Zapomniałam dodać jajek do ciasta ?. Ale biorąc pod uwagę, iż uznałam, że jest za sypkie, to dodałam odrobinę mleka. Czy ono się uda?

        1. Było jak kruszonka, więc do tych zimnych kawałków, z lodówki wgniotłam 1 rozbelstane jajko (podzielone na oko na 3 części) i wtedy było sprężyste. Ale ze było już ciepłe, to się kleiło do walka, więc ciasto w formę wyklejałam dłońmi. I wszy wyszło 😉 dziękuję bardzo za pomoc i życzę wesołych świąt! 😉

          1. Dziś już próbowaliśmy i jest pyszny! Zresztą, tak samo jak tort makowy z kremem orzechowym z Waszej strony. Ciasta wymiatają! Dziękuję za pomoc 😉

      1. Witam dziewczyny ?czy ilość podana mąki jest dobra?bo oglądałam Was w czwartek jak piekły ście piernik staropolski i tam była mowa o miodowniku że z 1 kg mąki wyjdzie 3 blaty a tutaj w przepisie jest 500 gr

        1. Zależy jaki przepis, a z 1kg mąki to była mowa o pierniku. Część osób wypiekała piernik póżniej i pytali jak podzielić ciasto. Podana ilość mąki w tym przepisie jest dobra, na 100 % 😀

  3. Wow! To z tego przepisu aż tyle blatów wyjdzie? 😀 A jeśli chcę upiec niewielki miodownik to z połowy składników czy jak? 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POLECANE PRZEPISY

Newsletter

Otrzymuj nasze przepisy na maila!

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I OTRZYMAJ FRAGMENT EBOOKA ZA DARMO MONOPORCJE 2!

Dodaj swój adres e-mail, a w zamian co tydzień otrzymasz informację o nowych, opublikowanych przepisach.
Obiecujemy, że będzie smacznie!

Pamiętaj o potwierdzeniu subskrypcji po zapisaniu się do newslettera – to bardzo ważne! Koniecznie sprawdź SPAM!

O NAS

Justyna Pszczółka i Dorota Pszczółka – Habdas – siostry z góralskim rodowodem. Pasję do pieczenia wyssały z mlekiem matki. To jej zawdzięczają swoje pierwsze wypieki. Dziś, pochodzące z Beskidu Żywieckiego “Pszczółki” dzielą się zdobytą wiedzą na warsztatach cukierniczych w całym kraju. Uczestniczki II edycji programu „Bake Off – Ale Ciacho” TVP2, autorki programu kulinarnego “Słodka Kuchnia Pszczółek” TVP3. Zawodowo zajmują się fotografią kulinarną.

#siostrypszczolki

Domowe wypieki Justyny i Doroty 2021 - 2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone | Regulamin | Utrzymywane z przez Spec od IT