Ilość porcji: ok. 14 - 15 sztuk
Czas przygotowania: ok. 2,5h
Poziom trudności: Łatwy
Bułeczki, które nigdy się nie nudzą, bo nadzień do nich można wymyślać nieskończenie wiele! My stawiamy na nasze ulubione, które w czasach szkolnych raczyło nasze podniebienie niemal codziennie. Oczywiście mowa o nadzieniu budyniowym. Do tego obowiązkowo maślana kruszonka. Koniecznie zapiszcie i udostępnijcie przepis dalej. Smacznego!
Ciasto drożdżowe:
Budyń:
Kruszonka:
*Budynie sklepowe są rzadkie, stąd zmniejszamy ilość mleka, aby finalnie był nieco gęstszy.
**Oczywiście możesz wykorzystać budyń, który w składzie ma już cukier.
Ciasto:
Przygotuj rozczyn. Do miski pokrusz drożdże, dodaj łyżeczkę cukru i rozetrzyj całość, aż drożdże staną się płynne. Wlej nieco mleka (ok. 35 st. C, nie może być gorące!) i dodaj łyżeczkę mąki. Wymieszaj i odstaw rozczyn na ok. 15 – 20 w ciepłe miejsce, aż zwiększy swoją objętość. Jeśli rozczyn nie wyrośnie powtórz ten proces jeszcze raz. Drożdże koniecznie muszą “pracować”!
Do miski przesiej mąkę, dodaj sól oraz pozostały cukier. Wymieszaj, zrób dołek i wlej rozczyn. Dodaj jajko i wyrabiaj ciasto (najlepiej hakiem w mikserze planetarnym). Po tym czasie dodawaj partiami roztopione, przestudzone masło i wyrabiaj kolejne 5 minut. Ciasto powinno być miękkie, gładkie i elastyczne. Ciasto umieść w natłuszczonej olejem misce i odstaw w ciepłe miejsce na ok. 1,5 h. Ciasto powinno dwukrotnie zwiększyć swoją objętość podczas wyrastania.
Budyń:
Ugotuj budyń według instrukcji na opakowaniu. Dodaj cukier, jeśli budyń go nie zawiera. Gotowy budyń zdejmij z palnika, przełóż do miski i od razu przykryj folią spożywczą tak, aby folia dotykała powierzchni budyniu. W ten sposób na powierzchni nie utworzy się kożuch. Pozostaw do wystudzenia.
Kruszonka:
Masło rozetrzyj palcami z mąką wymieszaną z cukrem do uzyskania konsystencji kruszonki. Wstaw do lodówki na czas formowania bułeczek.
Formowanie bułeczek:
Wyrośnięte ciasto odgazuj, czyli chwilę powyrabiaj na podsypanej odrobiną mąki stolnicy. Podziel na ok. 14 – 15 równych części i uformuj z każdej placuszek o grubości ok. 1 cm. Poukładaj placuszki na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia w odstępach, gdyż w trakcie pieczenia bułeczki sporo urosną. Odstaw blaszkę na 30 minut do kolejnego wyrośnięcia.
Po tym czasie zrób w placuszkach wgłębienie na budyń wciskając w środek dno filiżanki lub szklanki o średnicy ok. 4 cm (warto zanurzyć je wcześniej w mące, aby nie przykleiły się do ciasta). Należy wykonać dość duże wgłębienie, ale tak by nie naruszyć spodu bułeczki. Do wgłębień wyłóż wystudzony budyń. Wierzch drożdżówek posmaruj za pomocą pędzelka żółtkiem wymieszanym z łyżką mleka. Dzięki temu drożdżówki po upieczeniu będą miały piękny, złoty kolor. Bułeczki posyp kruszonką i piecz w piekarniku nagrzanym do 180 stopni z funkcją grzania góra – dół bez termoobiegu ok. 16 – 18 minut na złoty kolor. Studź na kratce. Smacznego!
Jak sprawić, aby drożdżówki dłużej zachowały swoją świeżość? Koniecznie przechowuj je w szczelnie zamkniętym pojemniku! 🙂
Justyna Pszczółka i Dorota Pszczółka – Habdas – siostry z góralskim rodowodem. Pasję do pieczenia wyssały z mlekiem matki. To jej zawdzięczają swoje pierwsze wypieki. Dziś, pochodzące z Beskidu Żywieckiego “Pszczółki” dzielą się zdobytą wiedzą na warsztatach cukierniczych w całym kraju. Uczestniczki II edycji programu „Bake Off – Ale Ciacho” TVP2, autorki programu kulinarnego “Słodka Kuchnia Pszczółek” TVP3. Zawodowo zajmują się fotografią kulinarną.
Domowe wypieki Justyny i Doroty 2021 - 2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone | Regulamin | Utrzymywane z przez Spec od IT
Drożdżówki bardzo smaczne.Brakuje w przepisie aby dodać resztę mleka.