Ilość porcji: 4-5
Czas przygotowania: 2h
Poziom trudności: Łatwy
„Dzisiaj pomyślałam, że przygotują coś ekstra, ale nie będzie to ciasto. Co powiecie na deser w pucharkach w wersji nowoczesnej? Lubicie takie desery? W środku chrupiąca beza, kruszonka z dodatkiem liofilizowanych owoców, na spodzie lekki mus malinowy na bazie curdu. Częstujcie się!”
Kruszonka:
Mus malinowy:
Beza:
Kruszonka: Do naczynia malaksera wrzuć masło, dodaj cukier, liofilizowane maliny (wcześniej zmielone na puder) oraz mąkę pszenną. Zblenduj, aż składniki się połączą. Jeśli nie masz malaksera możesz składniki wyrobić na stolnicy lub zarobić w misce.
Gotową kruszonkę przełóż na blaszkę z piekarnika wyłożoną papierem do pieczenia. Kruszonką wstaw do nagrzanego do 170 stopni C piekarnika. Piecz ok. 10 minut. Zerkaj do piekarnika co 2-3 minuty. Kruszonka po bokach lubi się przypalać. Trzeba ją wtedy przemieszać!
Mus malinowy: Na początku zajmij się zrobienie curdu, a śmietanę włóż do lodówki. Do niedużego garnuszka przesyp maliny, zasyp cukrem. Doprowadź do wrzenia i pogotuj, przez chwilę, aż owoce puszczą sok i zaczną się rozpadać. Przecedzić przez sitko, by pozbyć się pestek. Powinno być ok 100 g puree.
Malinowe puree przelej z powrotem do garnuszka. Dodaj jajko, żółtka, sok z cytryny i roztrzepaj (najlepiej przy pomocy rózgi do ubijania), do połączenia. Dodaj masło. Postaw na kuchence, podgrzewaj na małej mocy palnika, mieszając. Zagotuj do zgęstnienia kremu i otrzymania gładkiej konsystencji. Gotowy curd przełóż do miski i odstaw do wystudzenia. Następnie włóż do lodówki do całkowitego schłodzenia. Śmietana i curd w czasie mieszania powinny mieć tę samą temperaturę.
Śmietanę ubij i wmieszaj do niej schłodzony curd.
Beza: przed przystąpieniem do ubijania bezy nagrzej piekarnik do 120 stopni. Blaszkę wyłóż papierem do pieczenia.
Białka (powinny być o temperaturze pokojowej) przelej do misy miksera. Ubij na pianę, niekoniecznie idealnie sztywną. Stopniowo dodawaj cukier, po łyżce, cały czas miksując na najwyższych obrotach miksera. Miksuj dokładnie i długo po każdej dodanej porcji cukru. Na koniec piana powinna być sztywna, gęsta i błyszcząca. Bardzo ważne jest również, aby cukier w trakcie ubijania dokładnie się rozpuścił i nie był wyczuwalny w bezie. Najlepiej sprawdzić to organoleptycznie – rozetrzyj odrobinę masy między palcami (nie powinieneś/powinnaś wyczuwać w niej kryształków cukru). Nie zmniejszaj również ilości cukru, bo beza może się nie udać. Na koniec dodaj sok z cytryny i ubić krótko. Dodaj przesianą skrobię ziemniaczaną i delikatnie wymieszaj szpatułką.
Masę bezową przełóż do rękawa cukierniczego, odetnij końcówkę rękawa na ok. 1 cm. Wyciskaj na blaszce podłużne paski bezy. Wstaw je do piekarnika nagrzanego do 120 stopni i od razu zmniejsz do temperatury 100 stopni. Susz przez ok. 1-1,5 h. Po tym czasie paski bezowe powinny być białe, chrupiąca z zewnątrz, na spodzie oraz po bokach. Studź w lekko uchylonym piekarniku. Bezowe paski warto wypiec dzień wcześniej.
SKŁADANIE DESERU:
Do szklanki/pucharka/kieliczka wyciśnij z rękawa krem malinowy, następnie wsyp kruszonkę, na górze deseru ułóż połamane bezowe paski. Wierzch możesz dodatkowo posypać liofilizowanymi owocami.
Justyna Pszczółka i Dorota Pszczółka – Habdas – siostry z góralskim rodowodem. Pasję do pieczenia wyssały z mlekiem matki. To jej zawdzięczają swoje pierwsze wypieki. Dziś, pochodzące z Beskidu Żywieckiego “Pszczółki” dzielą się zdobytą wiedzą na warsztatach cukierniczych w całym kraju. Uczestniczki II edycji programu „Bake Off – Ale Ciacho” TVP2, autorki programu kulinarnego “Słodka Kuchnia Pszczółek” TVP3. Zawodowo zajmują się fotografią kulinarną.
Domowe wypieki Justyny i Doroty 2021 - 2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone | Regulamin | Utrzymywane z przez Spec od IT