Ilość porcji: 12 cynamonek
Czas przygotowania: 2 h
Całkowity czas: 4 h
Poziom trudności: Łatwy
„Jedne z lepszych cynamonek jakie jadłam w życiu! Ciasto po wyrobieniu jest rewelacyjne! W połączeniu z prostym karmelem na bazie syropu klonowego i orzechami! BAJKA! Nie pożałujesz. Mąkę orkiszową możesz zamienić i zrobić ciasto tylko z pszennej 🙂 Tutaj na naszym instagramie znajdziesz film jak robiłam cynamonki.”
Ciasto:
Nadzienie cynamonowe:
Karmel z orzechami włoskimi:
Nadzienie cynamonowe: Miękkie masło wymieszaj z cukrem i cynamonem. Najlepiej rozetrzyj całość w misce za pomocą widelca. Gotowe odstaw w temp. pokojowej na czas przygotowania ciasta.
Rozpocznij od wymieszania letniego mleka z drożdżami, aż całkowicie się rozpuszczą. Następnie dodaj żółtka, cukier i sól, po czym dokładnie wymieszaj całość i dosyp obie mąki. Umieść ciasto w mikserze z hakiem i wyrabiaj je przez kilka minut na średnich obrotach, a następnie stopniowo dodawaj masło. Zwiększ obroty i wyrabiaj przez 8-10 minut, aż ciasto zacznie odchodzić od ścianek misy. Przełóż ciasto do miski, przykryj i odstaw w ciepłe miejsce na około godzinę, aby podwoiło swoją objętość.
Gdy ciasto wyrośnie, oprósz stolnicę mąką i rozwałkuj je na prostokąt o wymiarach około 30×40 cm. Na rozwałkowanym cieście rozprowadź przygotowane wcześniej nadzienie z masła, cukru brązowego i cynamonu, a następnie zroluj. Formę do pieczenia o wymiarach około 28 cm x 38 cm wyłóż papierem i wylej na dno lekko wystudzony karmel przygotowany przez rozpuszczenie masła z syropem klonowym na średnim ogniu, do którego dodano cukier, mleko i sól, a po rozpuszczeniu – orzechy włoskie.
Roladę pokrój na 12 równych kawałków za pomocą nitki i ułóż bułeczki w formie z karmelem. Przykryj formę folią spożywczą oraz ściereczką, pozostawiając bułeczki na kolejne 40-60 minut, by ponownie podrosły. Wstaw do piekarnika nagrzanego do 200°C z termoobiegiem i piecz przez około 20-25 minut, przykrywając w razie potrzeby folią aluminiową, aby zapobiec nadmiernemu zrumienieniu wierzchu. Odstaw do lekkiego ostygnięcia przed podaniem. Następnie odwróć formę i wyjmij bułeczki, tak aby karmel był na górze. Najlepiej smakują podane tego samego dnia.
Justyna Pszczółka i Dorota Pszczółka – Habdas – siostry z góralskim rodowodem. Pasję do pieczenia wyssały z mlekiem matki. To jej zawdzięczają swoje pierwsze wypieki. Dziś, pochodzące z Beskidu Żywieckiego “Pszczółki” dzielą się zdobytą wiedzą na warsztatach cukierniczych w całym kraju. Uczestniczki II edycji programu „Bake Off – Ale Ciacho” TVP2, autorki programu kulinarnego “Słodka Kuchnia Pszczółek” TVP3. Zawodowo zajmują się fotografią kulinarną.
Domowe wypieki Justyny i Doroty 2021 - 2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone | Regulamin | Utrzymywane z przez Spec od IT