Ilość porcji: 12
Czas przygotowania: 1 h 15 min
Poziom trudności: Łatwy
Inspiracją do powstania tego przepisu było CIASTO KARTOFLANO – MIGDAŁOWE (klik), które jest jednym z moich ulubionych. Jego struktura bardzo mi odpowiada. Jest delikatne, lekkie i puszyste. Zawiera niewielką ilość mąki, a zastępują ją gotowane ziemniaki i mielone migdały. Oczywiście przerabiając przepis, nie miałam pewności, że wyjdzie. Przy modyfikowaniu jakiegokolwiek przepisu istotne jest jego przeanalizowanie i znalezienie odpowiedzi, dlaczego dany składnik w tym przepisie jest i jakie ma znaczenie. Nie zawsze możemy składnik wyeliminować, bez szkody dla receptury. Czasami to jeden z istotniejszych składowych i pominięcie go może doprowadzić do nieudanej próby. Oczywiście można go zamienić na inny, ale należy wiedzieć jaki. Na tym polega właśnie cukiernictwo. Tego uczyłam się przez wiele lat, wiele przepisów musiałam zmodyfikować, odnieść wiele porażek i katastrof w kuchni. Każdy to przechodzi, dlatego zachęcam Cię do tworzenia własnych przepisów. Może uda Ci się stworzyć przepis, który okaże się hitem wielu blogów kulinarnych. Odwagi!
Dodatkowo:
Kruszonka:
Ciasto:
Ziemniaki rozgnieć dokładnie widelcem. To bardzo istotne, aby w przekroju upieczonego ciasta nie było kawałków nierozgniecionego ziemniaka.
Cukier brązowy (100 g) oraz żółtka utrzyj na jasną i puszystą masę. Pod koniec wlej olej, ekstrakt i krótko zmiksuj. Dodaj ziemniaki i przesiane składniki: mielone migdały, mąkę pszenną oraz proszek do pieczenia. Zmiksuj krótko do połączenia.
Białka ubij z pozostałym cukrem (20g) i szczyptą soli na sztywną pianę. Połącz z ciastem w trzech partiach, delikatnie mieszając po każdej dodanej. Ciasto przełóż do wyłożonej papierem do pieczenia tortownicy (sam spód) o średnicy 23 cm. Wlej ciasto, wyrównaj i posyp wierzch porzeczkami wymieszanymi z mąką ziemniaczaną. Posyp kruszonką i piecz w piekarniku nagrzanym do temperatury 175 stopni z funkcją grzania góra – dół bez termoobiegu ok. 45 – 50 minut do tzw.: „suchego patyczka”. Studź na kratce. Ciasto wyjmuj z formy dopiero, kiedy całkowicie wystygnie.
Kruszonka:
Wszystkie składniki wrzucić do naczynia i rozetrzyj między palcami na kruszonkę. Jeśli kruszonka będzie zbyt mokra, dosyp więcej mąki.
Justyna Pszczółka i Dorota Pszczółka – Habdas – siostry z góralskim rodowodem. Pasję do pieczenia wyssały z mlekiem matki. To jej zawdzięczają swoje pierwsze wypieki. Dziś, pochodzące z Beskidu Żywieckiego “Pszczółki” dzielą się zdobytą wiedzą na warsztatach cukierniczych w całym kraju. Uczestniczki II edycji programu „Bake Off – Ale Ciacho” TVP2, autorki programu kulinarnego “Słodka Kuchnia Pszczółek” TVP3. Zawodowo zajmują się fotografią kulinarną.
Domowe wypieki Justyny i Doroty 2021 - 2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone | Regulamin | Utrzymywane z przez Spec od IT